10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


ZPRÁVA: Kulový blesk poničil záchrannou stanici

14.7.2009

Záchranná stanice Bublava 1Nepojištěná stanice zachraňující nalezené poraněné živočichy, provozovaná dobrovolnými pracovníky, závislá na prostředcích od dárců a sponzorů a taková škoda (!) - celých 70 tisíc korun. Zeptala jsem se správce stanice Vladimíra Tomáše Smolíka co přesně se stalo a jakou pomoc by záchranné stanice uvítala.

Nejdříve prosím povězte jaká je činnost stanice, a co přesně děláte?

Provoz Záchranné stanice Bublava a příjem živočichů je zajištěn dobrovolnými pracovníky, celoročně 7 dní v týdnu. Zatím jako přidružená z. s., při stanici v národní přírodní rezervaci SooS pro oblast Karlovarského kraje. Péče je zaměřena na nalezená mláďata a ve většině případů na volně žijící poraněné živočichy. Je zde zajištěno odborné ošetření a následná péče. Dokrmení a opětovné vypuštění do předem vytipovaných lokalit nebo v okolí stanice.

Za krátký provoz stanice se podařilo vrátit do přírody na stovky živočichů, převážně dravců. U těchto jedinců je 80% poranění zaviněno dráty vysokého napětí. Někteří vážně poranění jedinci zůstávají ve stálé péči na dožití v prezentačních voliérách. Slouží jako živý důkaz bezohlednosti lidí a jejich přístupu k přírodě. Stanice podporuje i adopční program, a tím získává finanční prostředky, které jsou určeny na péči o vybrané jedince. Nyní sídlíme v prozatímním objektu, který nyní slouží jako zázemí pro obsluhu, přípravnu krmiva, dílnu a vše potřebné co je spojeno s provozem záchranné stanice. Nové objekty a celá vybavenost stanice, na které připravujeme projekt, bude stát zhruba 3 mil. Kč. Budova bude sloužit jako zázemí pro obsluhu stanice, malé informační centrum o přírodě v našem okolí, místo kde návštěvníci najdou jak fotografie, tak různé exponáty, dále vybavenost jako voda, světlo, teplo a jiné potřebné vybavení pro případné návštěvníky zařízení.

Záchranná stanice Bublava 2Co se v pátek odehrálo, jaký je stav dnes a jakou pomoc potřebujete?

Vše se událo strašně rychle, kolem půl jedné po poledni se nad stanicí stáhly mraky, začalo dost silně pršet a bouřit. Z verandy jsem pozoroval silný proud deště, malamuti se vtěsnali pod stříšku a jeden z nich zalezl pod verandu, to se mu za okamžik stalo osudným. Mojí maličkosti pomohlo to, že fotím, sáhl jsem po fotoaparátu, udělal pět kroků ven a to mně možná zachránilo, v ten okamžik ohlušující rána, kouř, který se vyvalil ze stavení, jekot zasažených kamarádů malamutů, potom jenom ticho a šum ustávajícího deště.

Jeden ze psů zůstal ležet mrtvý v trávě pod verandou, kudy proletěl kulový blesk. Vnikl do stavení jednou stranou a druhou stranou ven. Ve vteřině nám vyhořela kompletní elektro instalace se solárním panelem, malou větrnou centrálou, CB stanicí, rádiem i mrazákem na uskladnění krmení pro živočichy (jiné zdroje zatím z nedostatků financí nepoužíváme).

Důsledky řešíme benzínovou centrálou a naplněním mrazáků doma i u kamarádů, snad najdeme pomoc i u spoluobčanů. Uklízení objektu jsme zvládli vlastní pílí, vytažení třísek, které se zabodly do stropu, se nám podařilo vyřešit. Tato příhoda chod stanice (příjem a péče o živočichy) moc neohrozí, jen musíme odložit výstavbu potřebného objektu pro přijaté jedince na další etapu. Znova se ale snažíme oslovit sponzory, opravdu každá finanční pomoc je vítaná hlavně na zajištění normálního provozu stanice (stále fungujeme v prozatímním objektu) a pořízení nového zařízení a vybavení. Kontakty, číslo účtu a další potřebné informace o nás lze získat na naší www stránce www.droserabublava.cz

Děkuji za rozhovor a vám, celému kolektivu a zvířecím svěřencům přeji hodně štěstí.

Záchranná stanice Bublava 3

Jitka Krásová


Úřad průmyslového vlastnictví
Správce ICT

Úřad průmyslového vlastnictví
Praha
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !