29.9.2020 | Svátek má Michal


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Rgova 8.8.2020 11:05

Letos jsem s minidvorkem měla "velké plány"nevyšlo mi skoro nic, jen pár kytičeka asi 10rajčat zvládlo příliš mokro, příliš zimu, příliš vedro atd co se tu letos střídají. Dokonce bylinky co krásně vzrostly ( libeček, máta, šanta, meduńka) mají bílé skvrnky, asi plíseň..nevím.

No snad bude napřesrok líp, to přeju i Tvé zahrádce Vave

Taky nerada rukavice na práci a tak v kanclu u PC občas vypadám podivně, dvoudení rýpání v hlíně prostě kůže a nehty odnesou

A. Zemanová 6.8.2020 21:23

Děkuju vám za účast. V I když jsem viděla, že se Bertík horší, nebyla jsem na to připravena, ne dost. Ale to asi ani nejde. Jsem prostě smutná. A Mikeš s Rózkou taky, celý den leží každý na svém místě a ani se nehnou, spí, jako horník po šichtě. Musejí to vědět. Já jim to samozřejmě řekla, ale oni prostě věděli, že je na tom Bertík nedobře, už ráno se chovali jinak.

Co se týče reportáži o zahradě, tak se pokusím. Trochu jsem lajdala s focením. Jednak proto, že se radši koukám, než fotím, jednak kvůli jinému pořizování a ukládání fotek. Totiž z foťáku mi to nešlo kvůli vadnému kabelu a fotky z mobilu se mi ukládají kamsi, odkud to neumím jednoduše a hromadně přetáhnout do počítače. Tuším, že tam kdesi se dají fotky ukládat podobně, jako to šlo v počítači, ale na práci s fotkami tam kdesi nemám ten svůj program. A když chci fotku někam přiložit, tak to z toho něčeho neumím vzít, pracně to musím nejdřív stáhnout do počítače. A to mě nebaví, takže moc nefotím, a když fotím, fotky nemám utříděné tak, jak jsem byla zvyklá.

M. Crossette 6.8.2020 16:19

Milá Vave, tak nejprve upřímnou soustrast. Jako všichni tady, kteří tohle zažili se umím se dokonale vžít do bolesti ze ztráty Bertíka. VVVKolik mu bylo let?

Co se tvé zahrádky týče, neztrácej naději, nemám pochyby, že nakonec zvítězíš a pak už tě bude (rozšířená) zelenino-květinová zahrádka jen a jen těšit. Držím palce a také se přimlouvám za fotečky. Ty píšeš o zkušenostech "děvčete z paneláku", já kdysi také měla článek na podobné zahradnické téma, také jsem pár let zápasila, než jsem si zeleninový záhod "ustálila". Tady:

https://tinyurl.com/y5svsxlv

Jinak letošní zelenina dostala dost na frak. Současný, už asi 2-týdenní šíílený žár vše rychle ničí (včer v 6 večer v dokonalém stínu bylo ještě +35 a déšť v nedohlednu) Hloubkově zalévám ráno a večer, ale na odpolední sílu slunce to nestačí. Rajčata už skončila minulý týden, těch pár malých zbytků naklovávají ptáci, tak jsem jim je obětovala (naštěstí i tak jich bylo hodně). Papriky sice dorůstají, ale čím dál menší a dávám jim tak ještě dva týdny života. Druhá satba okurek, které nadějně rychle vyklíčily nestačila asi vykvést, listy slunce spálilo na trout. Dokonce do nedávna husté trsy afrikánů zmírají, žádná zálivka nepomáhá.

Z. Lika 6.8.2020 18:06

Maričko, ta vaše vedra mi připomněla dobré zkušenost z pouštních států se zasíťováním zeleniny - prodává se různě hustá a zavěšuje se nad záhony proti polednímu a odpolednímu slunci, možná by to stálo za pokus...

M. Crossette 6.8.2020 20:04

Liko děkuji za radu o síťovém zastínění vím. Ale k tomu je třeba podpůrná konstrukce a do toho se nám moc nechce. Zdejší odrůdy rajčat (a třeba i fazolek) jsou vedru-vzdorné, šlechtěné právě do zdejšího podnebí. Normálně mám i při horku úrodu úspěšnou a sklízím dlouho. Letos je to celé divné. Fazolky se nepovedly, byla jich jen hrstka. rychle listy seschly. Rajčatové keříky byly nejprve krásné, pak je napadly nějaké breberky, listy byly během několika dnů jak krajky, dirkovatě prokousávaly . Vypadalo to, že keříky zajdou, úroda nebude. Musela jsem se ač nerada uchýlit k poprášení chemii (naštěstí ještě nebyly plody), což pomohlo a nakonec rajčat byla taková záplava, že jsem z nich svařovala a v sáčcích mrazila hustší omáčku "na zimu". Jen ta současná vedra už záhon vyčerpávají. Jak jsem zvyklá mít papriky skoro do mrazíků, tak letos skončím už v srpnu. Okurek také bylo hodně, neplánovala jsem letos zavařovat, tak jsme je stíhlali jíst. Druhé zasetí nevyšlo, ale zkusím ještě jednou koncem měsíce. Podzim tu je stále teplý, mohly by ještě narůst.

Z. Jajka 6.8.2020 21:44

Ráda jsem si připoměla tvůj dávný článek a fotky. Maričko, já také nesnáším pracovní rukavice, také se ráda půdy dotýkám. A moje ruce podle toho vypadají :-).

T. Zana 6.8.2020 15:22

Alenko, krásně se sžíváš se svým novým domovem. I ta rajčata se ti už příště určitě povedou!

Jednou jedinkrát jsem je zkusila pěstovat, taková ta miniaturní, na balkoně (tehdy mi LenkaS. lehkým násilím věnovala semínka). No... náš na jihozápadozápadní balkon, kde s vypětím všech sil přežijou netřesky, se ukázal jako nevhodný životní prostor pro rajčata :-P.

A. Zemanová 6.8.2020 14:23

Omlouvám se, že dnes nebudu na Vaše milé a podnětné komentáře reagovat. Bertík dnes odešel za Duhu. Vždycky se měli moc rádi s Ankou, tak teď už jsou spolu. K cukrovce se přidalo srdíčko a už to byla jen únava a žádná radost, naopak začínala úzkost a bolest. Proto jsme se rozhodli nechat ho odejít za duhu, kde zase radostně běhá a honí si ocásek, jako to dělával kdysi.

Z. Yga 6.8.2020 14:54

R.I.P.V

T. Zana 6.8.2020 15:22

Hladím po tlapce!

Z. Jajka 6.8.2020 17:57

Taky hladím po tlapce!

Z. Lika 6.8.2020 18:08

Když kočka přestane mít radost ze života a začne úzkost, je to na prd. Nechat ji umřít je milosrdenství. Co se dá dělat. Než tvorečkovi pomoct. Tak díky za něj, Vave. Měl se u vás dobře a nenechali jste ho ve štychu. V

L. Jakovljevičová 6.8.2020 19:28

Ach jo, je mi to moc líto. Ale prokázali jste Bertíkovi tu poslední a nejtěžší službu a nenechali jste ho trpět. Myslím na vásVV

A. Zemanová 7.8.2020 11:18

Nejhorší je o tom přesvědčit veterináře. Dlouho jsme s doktorkou mluvily, stále byla na pochybách. Že to ještě zkusíme, že se nedávno podařilo konečně cca vyladit dávku inzulínu. Až najednou, když už jsem nevěděla, jak dál, vylezl Bertík z otevřené přepravky, která byla mezi námi. Doktorka ho prohlédla a poslechla a pak mi říká, on se mi přišel ukázat, že opravdu potřebuje pomoc, já jsem pořád váhala.

On za mnou vlastně dobu nemoci chodil jako pejsek, upozornil tak na svou nemoc, v začátcích koronaviru, kdy jsem šila roušky, najednou vedle mě začal lehávat jako nikdy dřív. Pak postupně to bylo lepší, i když moje blízkost mu dělala dobře, ale v poslední době jsem ho měla stále za patou. A včera ráno se přišel ke mně do postele hodně mazlit, až nezvykle. Kočky prostě vědí víc, než si myslíme. Já si ještě nebyla jistá, jak to dopadne u doktorky, ale on věděl.

A. Rgova 8.8.2020 10:58

Posílám pohlazení, není to snadný. Krásnou louku a pelíšek za Duhou přeji Bertíkovi a Tobě příjemný vzpomínky a brzký přebolení.

Z. Yga 6.8.2020 10:44

OTéčko - nevím jak u vás, ale u nás jsou letos nádherné letní louky.

http://yga.rajce.net/2020_Srpen_2

Z. Tečka 6.8.2020 11:45

Ano, tyhle louky miluju. Připomělo mi to louky v Beskydech, ale to bylo koncem června. Volně se tam pohybovalo stádo krav, a ty louky si užívalo. Já taky. Podobné byly i u nás, když jsem byla ještě holka. Ale Xaveráci je sekali, koně potřebují i seno na zimu.

A. Bytová 6.8.2020 10:35

Se mi letos vypěstovalo cosi podivuhodného. Na bramborovém stonku vypukla malá rajčátka. Mutant akýsi? Jsem z toho volaká zmatená. 8-o

Z. Yga 6.8.2020 10:41

Ne, to jsou plody brambor, ale nejsou jedlé. Tedy spíš jsou jedovaté...

A. Bytová 6.8.2020 10:49

Dík. Uklidnila jsi mě. ;-D Ty ostatní brambory se chovají normálně, nevíš proč toto se takto?

Z. Yga 6.8.2020 11:07

Prostě byla příznivá konstelace hvězd, tak brambory zarodily ;-D;-D. Totiž ty brambory, co konzumujeme, nejsou plody, ale hlízy. Jinak jak brambor, tak rajče jsou stejného rodu lilek, takže květy i plody vypadají hodně podobně

A. Bytová 6.8.2020 11:22

Vlastně je to logické, proč by hlízy taky neměly plody, žejo. Ale viděla jsem poprvé, že by rozkvetlá brambora zaplodila, asi ta konstalace. :-)

Z. Lika 6.8.2020 19:07

Abyt, právě jsi zažila pravé laborky z přírodovědy :-)

Z. Matylda 6.8.2020 10:27

Rajčata zatím drží, ale kdo zasadil okurky, tak už má po nich... zato všichni mají obří cukety :)

Dneska ráno jsem neřešila rajčata, zato jsem řešila, jak se dostat do Brna na příslušný úřad- uzavírky jsou všude a navíc kolem Brna zkolabovala dálnice, kde byla kolona asi na hodinu. A musela jsem tam být do osmi... no, zajímalo by mě, kdo koordinuje ty uzavírky :)

A. Bytová 6.8.2020 11:33

Dozajista na slovo vzatý odborník z magistrátu s titulem MBA. :-/ V Praze némlich to samý.

M. Skálová 6.8.2020 17:03

copak v Praze, tam je blaze. Ale u nás za Ještědem! Silnice přes Ještěd na Liberec je uzavřená nejméně na příštích pár let ;-€ a ti kteří to měli do zaměstnání a do školy pár minut tak musí objíždět víc než dvacet kiláků po R 10 na které se taky kope. ;-(Turnov je taky skoro nepřístupný, asi na krajském úřadě sedí taky MBA....

Š. Matyášová 6.8.2020 12:15

okurky i rajčata v hajz..plíseň, hokaidice držej,cukety držej...divokej špenát jede jak ďábel..ten je nezničitelnej....

Z. Tečka 6.8.2020 9:54

Já už pár let pěstuju okurky a rajčata tady nahoře v kbelících a velkých květináčích. Právě kvůli těm hlodavcům a pak taky kvůli plísni. Proto je mám chráněné před deštěm přesahem střechy. Dole na záhonech mi obojí ničila plíseň, která zákonitě napadla všechno, jakmile trochu zapršelo. Mám ověřená rajčata balkonová, drobnější, ale chuti vynikající. Nikdy jsem je nestříkala.

Za to okurky letos dostaly na zadek, nejen ty moje. Ty jsem stříkat musela, ale letos jsem to prostě nestihla a tak mám skoro po žížalkách.

No, a chtělo by to pár fotek, zahrada určitě zase poskočila :)

Z. Janaba 6.8.2020 10:48

Tady souhlas, pár fotek by to zase chtělo. Do vytváření Vaviny zahrádky jsem se díky její fotodokumentaci dost zapojovala (jó, to je dobrý, né, semhle ne) a teď ňák nevím, co nám z toho vzniklo ;-) .

Vave, co kdybys teď, po čase, opět ukázala, jak se tvůj projekt vyvíjí. Chce se ti?

Z. Iva 6.8.2020 8:41

Fíková rajčata? Nespletla ses, neměla to být datlová?