24.4.2024 | Svátek má Jiří


MLSOTNÍK: Bramborové pokusy

12.5.2017

Všude všichni píšou, jak náramně vaří, tak já vám předvedu, jak to taky někdy chodí v reálu, aspoň u mě.

Měla jsem v plánu vyzkoušet plněné brambory, jak tuhle navrhovala Inka, a i jsem vynašla pár lákavých receptů. Jenže ouha – u všech bylo zapotřebí ponechat bramborám slupku, a se zimními bramborami v tomhle ročním období si to už netroufnu, klíčící příroda je nezadržitelná. Takže Inko, znovu nastoupím v létě. Zatím sem dám ale odkaz na starší článek od Maričky Crossette o pečené plněné bramboře, klikněte sem.

Ale jak jsem se tak probírala na internetu různými bramborovými recepty, našla jsem náramné věci. Jejich společným znakem bylo, že základní surovinou byly uvařené brambory – klidně i zbytky šťouchaných brambor.

Například takové irské placky boxty, ty mi na poslech hned připomněly hanácké bochte a byly mi sympatické. Prý jsou vhodné k přikusování ke klobásám, salátu anebo i polité dobrým džemem. Mají více variant (minimalistická je smíchat pomačkané vařené brambory s moukou a placky opéct), ale zkusila jsem tuto:

Boxty - irské bramborové placky, základní suroviny

  • 1 hrnek šťouchaných brambor (2 uvařené a rozmačkané brambory)
  • 1 a půl hrnku nastrouhaných syrových brambor (2 střední brambory)
  • 1 a půl hrnku mouky (dala jsem hladkou a nepochybně méně)
  • 1/2 čajové lžičky jedlé sody (dala jsem prášek do pečiva)
  • 1/8 čajové lžičky soli
  • 1 až 1 a půl hrnku podmáslí (dala jsem kefír)
  • 50 g másla na smažení (to mi přišlo moc a nakonec jsem ho vynechala)

Rozmačkané vařené brambory se smíchají s nastrouhanými syrovými bramborami (z těch by se měla nejdřív vymačkat šťáva). Do toho se přisype (nejlépe přes síto) mouka, sůl a soda (já dala ten prdopeč), a dobře se vše smíchá.

Těsto na boxty

Pak se přidá podmáslí a pořádně se vše promíchá, až vznikne hustší těsto, připomínající hrudkovatý pudink.

Pak se půlka másla nechá rozpustit na pánvi o průměru dvacet cm a na ni se nalije půlka těsta. Placka by měla být tlustá tak dva centimetry. Opéká se po každé straně pomalu, až zhnědne a zkřupatí. Každá strana zabere 12 až 15 minut. Pokud nemáte tak velkou pánev, samozřejmě pečete na takové, jakou najdete, a řídíte se tloušťkou těsta.

Boxty upečená v troubě

No a já místo na vrstvu másla na pánev jsem to šoupla na suchý pečicí papír a do trouby. Nevypadalo to tedy vůbec špatně – pěkně přismahnutá, voňavá, vláčná a přiměřeně tlusťoučká placka lákala k nakousnutí. Jenže chutnala hrozně – připadala mi sladká a nějak divná. Buď jsem dala moc prášku do pečiva, nebo málo soli, nebo tam ten kefír nadělal paseku... no zbabicovala jsem to. Kocour se choval jako praštěný, ten do toho ještě horkého pekáče málem vlezl a chtěl se s plackou mazlit!!

Já nakonec kousek snědla ke kopřivovému špenátu, ten byl perfektní.

Takže následuje druhý recepis, který jsem už dlouho chtěla vyzkoušet: bramborové placičky s tuňákem.

No prosím, to se mi hodí, mám ve špajzu už řadu let tuňákové konzervy koupené v náramně výhodné akci, které však nikdo nechtěl, protože jsou jen ve slaném nálevu. Tak konečně aspoň dojdou svého uplatnění.

Podle receptu je na 12 placek (velikosti karboše) zapotřebí:

Bramborovo-tuňákové placky, základní suroviny

  • 300 g uvařených a vychladlých brambor
  • 185 g tuňáka v oleji, bez nálevu
  • 1⁄2 hrnku kukuřičných zrn (ta jsem vynechala, nějak mi nejedou)
  • 2 jarní cibulky s natí, nasekané nadrobno
  • 1 vejce
  • Citronová kůra z jednoho citronu (tady jsem se dočkala zrady veliké, vlastní vinou)
  • 1⁄2 hrnku strouhanky
  • Sůl a mletý pepř
  • 2 polévkové lžíce oleje
  • Půl hrnku strouhanky na obalení placek

Směs na tuňákové placky

Brambory se rozmačkají, přidá se k nim rozdrobený tuňák a smíchá se to. Přihodí se kukuřice, nakrájená cibulka, vejce a strouhanka. Nakonec nastrouhaná citronová kůra, sůl a pepř. Citronovou kůru jsem měla koupenou jako koření, granulovanou, a blbec bez ochutnání jsem jí do směsi přihodila štědrou dávku.

Směs se rozdělí na dvanáct dílů, udělají se z nich placičky a obalí se ve strouhance. Na nepřilnavé pánvi se rozehřeje na střední teplotu olej a placky se opékají 3 minuty po každé straně, až zezlátnou.

Podařilo se mi to docela pěkně opéct i na nerezové pánvi. Výhoda těchto placek je, že v nich není syrová mouka, takže ty tři minuty na sražení vajíčka stačí. Navíc některé recepty vejce úplně vynechávají.

Osmahnuté placky

Pak jsem ochutnala – a placky měly hořký ocas. Nemohla jsem zaboha přijít na to, čím jsem to způsobila, až jsem – pozdě – okoštovala tu granulovanou citronovou kůru. No jo. Tahle vymyšlenost se možná hodí v malém množství někam do cukroví, ale ne do poměrně rychle dělaných placek. Příště spíš zakápnu citronovou šťávou. Ale ostatní chutě i struktura byly báječné, tohle opravdu stojí za to vyzkoušet.

I v tomto případě byl kocour jak z těsta, tak hotových placek úplně hotový a tohle prostě musel mít!!

Tak do třetice všeho dobrého či zlého, jedem dál močálem černým kolem bludných skal:

Skotské bublinové uvrzance, jak velmi volně překládám Scottish bubbles and squeak patties. Je to prý velmi oblíbené jídlo, buď samostatné anebo ke kusu masa, uzeniny. A v tomto případě jsem určitě uspěla.

Potřebujeme:

Skotské bublinové uvrzance, základní suroviny vč. tuřínu

  • Asi půl kila oloupaných brambor, uvařených
  • Dva hrnky dost jemně nakrájené kapusty
  • Jednu nastrouhanou mrkev
  • 1 nakrájenou cibuli
  • Malou lžičku hořčice
  • Půl hrnku nastrouhaného výrazného čedaru (náhodou jsem na něj natrefila)
  • Sůl a pepř

Uvařené brambory se pomačkají a zatím dají stranou. Kapusta s mrkví se ocitnou v hrnci, v němž je pouze na dně vody, a na středním ohni se podusí asi 5 minut. Pokud zbude tekutina, vycedí se. Zelenina se zamíchá do brambor, spolu s cibulí, hořčicí a sýrem (možná by mohla být i niva, ta má taky nepřehlédnutelný charakter). Osolí se a opepří, promíchá se.

Uvrzance - těsto

V jiném receptu na stejné jídlo radili přidat i nastrouhaný tuřín. A jelikož ho na trhu měli (společně s kapustou a dalšími pochutinami), přidala jsem ho. Nelitovala jsem!

Ze směsi se mají udělat čtyři placky (tvar karboše) a ty se opékají na rozpálené grilovací pánvi, asi 5 minut po každé straně, až zezlatozhnědnou.

Já, vzhledem k nedostatku hořáků a pánví a trub (připravovala jsem všechno najednou), vrazila směs celou do remosky, vyložené pečicím papírem. Remoska peče při 150 °C, takže po neuspokojivé čtvrthodině jsem nádobu strčila pod uspokojivý gril.

A tohle se tedy opravdu povedlo. Nejenže to moc hezky vypadalo, ale i to výtečně chutnalo. Nemusela bych tam mít ani ten sýr (pak bych ale musela přisolit), protože moučné brambory všechno krásně propojily, a spolu s hromadou zeleniny tomu daly moc příjemnou, pestrou chuť. Sýru v jídlech jsem už odvykla, takže mě poněkud rušil, ale kdo má sýr rád, tady ho určitě uplatní.

Takže nakonec hurá. Tohle byl opravdu sukces po všech stránkách. Kocour nejevil zájem.

Zleva skotské uvrzance, tuňákovo-bramborové placky a irské boxty

Navařeno mám snad na týden. Všechna jídla (pokud se povedou, že) se naštěstí dají jíst i za studena (pozn. z druhého dne: tuňákové placky byly ještě lepší, bochte naopak). A nedá mi to, ty dva první nepovedence si určitě časem zopakuju. A ten třetí mě mile překvapil, toho adoptuju rovnou :-)

Ještě dodám, že vůbec nic jsem nevážila, jen odhadovala svým švidravým okem, občas se řídila sympatiemi k té které surovině. No, a stejně jako v životě tento postup občas nevyšel. Ale občas jsem byla i mile překvapená :-)

Přeji vám dobrou chuť, ať už budete vařit cokoliv.

Foto: autorka

Lika Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !