25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Dvě zahrady, rok 2021 poprvé

Mou nejoblíbenější činností se stalo vysedávání v zahradě a pozorování života v ní, což se stále častěji zvrhne jen tak v bytí, ve stav, kdy Tam jsem a přitom nejsem, protože jsem nad tím a v sobě a je mi úplně nejlépe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 3.5.2021 18:53

Přesně tak! Pracovat se má jen přiměřeně přiměřeně, aby to člověka bavilo a aby se nestrhal. :-)

Z. Jenny 3.5.2021 10:56

Milá Vave, těší mne, že máš ze zahrádky,dnes už tedy zahrady ,radost a baví Tě to.VR^ Zahrádku máš utěšenou a jistě i voňavou,za chvíli bude i šťavnatá.:-) Tak hodně radosti! A díky, za zprostředkování roku zahrádkářů.V

A. Zemanová 3.5.2021 14:33

Děkuju Ti, milá Jenny. Ta větší zahrada už začíná být pomalu poměrně soběstačná a tak je už víc pro radost. A s tou zeleninou uvidíme, jak se dokážu popasovat. Přinejhorším mi to všechno zvlčí. :-)

Z. Janaba 3.5.2021 10:53

S potěšením čtu o tvém cíleném zvelebování zjílovatělé půdy na půdu živnou. Je to namáhavý proces, ale v pohodlí křesla se o tom hezky čte. :-) Tak přeji, ať všechno zasázené vzroste a vzkvete jak příroda káže a výsledně potěší oko i žaludek! R^

A. Zemanová 3.5.2021 14:31

Děkuju Ti, milá Jano. :-) Tohle budování byla sice dřina, ale jednorázová a bavilo mě to, protože výsledek je hned vidět. Mnohem větší problémy mívám s udržováním, pletím a tak podobně. To se musí dělat pořád a žádná velká sranda u toho není. :-)

A. Bytová 3.5.2021 10:46

Tedy Vave, při pohledu na ty vzorné záhony se mně rozbolely záda. :-)

A jen přípodotok, ač žádnej velkej zemědělec nejsem, řekla bych, že na vylepšení jakékoliv zeminy je pořád nejlepší starej dobrej koňskej hnůj.

J. Fialová 3.5.2021 12:30

Joo! Na chalupě nám kdysi soused nechal koňský hnůj, zaleželý mnoho let. Ten by se snad dal i mazat na chleba :-)

A. Bytová 3.5.2021 12:41

Ve vísce ve které nyní pobývám žije koňák, kterej dluží každýmu koho vidí. A protože v penězích zásadně nevrací neb všechno prochlastá, srovnává to hnojem. Při dnešní inflaci celkem výhodné. ;-D

A. Zemanová 3.5.2021 14:29

Inu, proti gustu žádný dišputát! :-)

Ale fakt je, že se nad pěknou půdou dokážu rozplývat a tvrdit, že je tak úžasná, že by se dala jíst. :-)

Z. Jajka 3.5.2021 16:45

Což mi připomíná Čapkův Zahradníkův rok :-);-). Budu ho muset zase vytáhnout...

A. Zemanová 3.5.2021 14:28

Tak o tom žádná! Ale žádného úně tu neznám a pak, hnůj se dává na podzim. Já teda na jaře zarývala granulovaný, ale to se určitě počítá jako hnůj uležený, až vysušený. :-)

Připomněla jsi mi ale bezva scénku z filmu Podivné dědictví. Už jednou mi tu neprošla, tak to tam budu muset vytečkovat.

Bill: „To by mě zajímalo, proč ten všivák Osten chce koupit zrovna naše pastviny...”

Tom: „To vám jako agronom mohu říci...” (sebere ze země hroudu) „Osten má za ušima, podívejte se na tento nádherný humus, přátelé... stačí ho jen trochu načechrat a máme z něj úrodné pole...”

Bill: „Chm... Tome, to není humus, to je koňský hov....

Z. Yga 3.5.2021 9:56

Vave - tvá okrasná velká zahrada je nádherná a věřím, že stejně krásná bude i ta užitková, až vychytáš nějaké ty mouchy. Nepřestávám žasnout nad těmi záhonky...

Ráda se dívám na krásně upravené zahrady... a jsem ráda, že mne se to osobně netýká ;-D.

Z. Jenny 3.5.2021 10:58

...... vzpomínky Ti zůstaly!;-D;-D

Z. Yga 3.5.2021 13:44

Přesně;-D;-D;-D

A. Zemanová 3.5.2021 14:19

Děkuju, YGO. Popravdě já nejsem žádný pěstitel, ale zas ta domácí rajčata a ostatní zelenina jsou tak dobré, že se obětuju. V malém množství to snad přežiju. :-)

Po pravdě, saláty mi vždycky vykvetou a cukety pak rozdáváme, ale když ono je to na záhonech tak hezké! :-)

Z. Lika 3.5.2021 17:16

Cukety rozdáváte... mrákoty na mě jdou!!

A. Zemanová 3.5.2021 18:32

Loni jen trochu, protože ta žlutá, opakovaně vysazená cuketa se k životu moc neměla, takže byly jen zelené podlouhlé. Ale rok předtím, to byl cuketový zával! Měli jsme pilně plodící kulaté pruhované, zelené i žluté dlouhé a všemu se dařilo. Proto jsem ten další rok kulaté nechtěla a vesmír mě hled plácl přes prsty. :)

Z. Iva 3.5.2021 9:04

Terra pretta a biouhel :-/ . Ano, další ze způsobů, jak oškubat kavky. Spálím jakékoli dřevo za nepřístupu vzduchu, vzniklý produkt (dřevěné uhlí) prodám jako biouhel ;-D a podpořím to teorií o úrodné černé hlíně někde v amazonském pralese, která je kolik metrů pod současným povrchem. Tu terru prettu vyrábějí indiáni dodnes - vypálí kus pralesa, pár roků na tom něco pěstují a pak pokračují o kus dál, protože ty minerály ze spáleného dřeva pěstované rostliny částečně spotřebovaly, větší část se vymyla deštěm...

Z. Yga 3.5.2021 9:38

S tím amazonským pralesem a úrodnou černou půdou musím souhlasit - právě že v Amazonii úrodná půda vůbec není...

A. Zemanová 3.5.2021 14:04

To je pravda, na většině míst není. Přesto jsou tam oblasti, kde je překvapivě úrodná a hluboká půda. Píše se tom např. tady: https://biom.cz/cz/odborne-clanky/terra-preta-tajemstvi-cerne-zeme

A. Zemanová 3.5.2021 14:15

To je právě jinak, Ivo. Spálit prales nebo zapravit hluboko do půdy dřevěné uhlí je rozdíl, viz odkaz na článek, který jsem dávala pod YGU.

Věřím studiím, které ukazují, jak strašlivě se snížil počet mikroorganismů v půdě. Věřím i studiím, které dokládají, že dodání dřevěného uhlí, ale i dalšího biologického materiálu do půdy pomáhají zvyšovat počet mikroorganismů a tedy i úrodnost půdy. Sama vidím, jak vypadá půda, kterou jsem vylepšila, jaká je na pohled i na dotek, jak různě vysychá.

Kolik je kde "terra prety", to nevím. Ale že jsou u nás půdy vyčerpané a že se musí a dají vylepšit, o tom asi není pochyb. Pokud to půjde, ráda bych se obešla bez chemie, hlavně bez všelijakých jedů. Určitě nebudu mít rajčata jako melouny, ale o to mi vůbec nejde. Budu se snažit obohacovat půdu ještě dalších pár let, uhlím i kompostem, podle mě to má smysl.

Z. Iva 3.5.2021 16:14

Pochybuji, že by indiáni zakopávali do hloubky spálené dřevo. Spíš to bude pozůstatek po nějakých požárech, možná i úmyslných a pak se to postupem věků zaneslo třeba usazeninami po povodních, sesuvy... Já jsem dost skeptická k těm objevům "zázračně úrodných" zemin. S tím, že někde je půda vypráskaná, souhlasím, důsledek to nešetrného hospodaření. Bohužel to moderní zaorávání slámy přispívá k další degradaci půdy a půdní mikroflory.

A. Zemanová 3.5.2021 18:59

Jak píšu, nevím, kde přesně se co objevilo. Ale docela mi dává smysl obohacení půdy podle teorie terra preta. Což mi teď připomíná, že jsem tam zapomněla rozhodit zeolit, kterého mám kyblík, protože když jsem ho potřebovala do filtru k čerpadlu, žádné menší balení neměli.

Co se týče slámy, tak si pamatuju z dětství, že se strniště běžně zaorávala. Tedy zaorávala se sláma, její zbytky. Půda se tolik nezhutňovala těžkými stroji, oralo se hluboko a a na pole se rozhazoval hnůj. Chemie se nepoužívala - nejspíš proto, že nic nebylo k sehnání. :-)

Z. Iva 3.5.2021 20:49

Jo, zaorávala se strniště, teď se zaorává vše, sakumprdum co zbyde po posečení a vymlácení obilí. A to je dost průšvih.

A. Zemanová 3.5.2021 20:58

U nás tedy ne. Sváží se to na hromady a pole se podmítnou. Těžko říct, co je horší. Já bych řekla, že to podmítání.

Z. Lika 3.5.2021 8:57

Ty slaměné záhony vypadají obrovské! To bude úroda! Jinak souhlasím s předřečnicí - jsi hračička a možná jsi měla být hodinářkou :-) A jestli tam rozhodíš kopr, budou ti tam lítat otakárci, ale mám pocit, že koncept "něco rozhodit" ti vůbec nebude pasovat :-)

Přeji ti, ať se všechno ujme a rozrůstá, jak má. A kvete a voní a bzučí a kváká. Prostě ať je uspokojující pohodička, takhle k večeru aspoň.

Jo a ta alba jsou opravdu zajímavá, díky.

Z. Iva 3.5.2021 9:20

Aniž bych se chtěla Vave dotknout - zakrýt půdu slámou je dost nevhodné. Mikroorganismy, které se podílejí na jejím rozkladu, spotřebovávají dusík obsažený v půdě a tím se snižuje její úrodnost. Na polích, kde se zaorává sláma, je nutno více hnojit dusíkatými hnojivy, na jednu stranu rádoby "ekologické" zlikvidování slámy, na druhou vyšší náklady na hnojení a vyšší zatížení spodních vod splachy hnojiv z polí.

Z. Jajka 3.5.2021 13:10

Tohle jsem nevěděla. Zřejmě to platí i pro hobliny (od morčete, když mu čistíme klec). Přimíchávám je do směsi substrátu a prosátého místního jílopísku. Rostlinstvo to zřejmě akceptuje...

Z. Lika 3.5.2021 13:33

Asi bude záležet na tom, z čeho ty hobliny jsou - jestli z jehličnanů, tak ty fungují spíš dezinfekčně, domnívám se.

A. Zemanová 3.5.2021 13:49

Piliny můžeš kompostovat. Našla jsem, že "První kompostovací přikázání zní: Na 1 díl hnědého patří 2 až 3 díly zeleného. Mezi „hnědý“ materiál patří dřevo, ale také sláma, štěpka, seno, dokonce i podestýlka domácího mazlíčka, ale pozor, jenom vegetariána!"

Já vesele kompostuji i papírové kapesníky, kuchyňské ubrousky, když nejsou mastné, lógr a vůbec skoro všechno biologické.