20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

105 PLUS: Oprava odpovědi sestřenici

Před pár dny se mě ptala má sestřenice Svatava, zda zahrada, když už je tak založená, jako ji mám já, dá hodně práce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 24.6.2021 22:22

Děkuju vám za milé komentáře i za sdílení svých zahrad a myšlenek na ně. V

A. Alimo 24.6.2021 17:15

No, já jsem takovej zahradník ze shody okolností. Když jsme koupili chalupu (je to 25 let- páni8-o) tak tam rozhodně zahrada nebyla, jen zarostlý rumiště. My jsme prioritně o víkendech makali na baráku a na to rumiště se vyvážel výkopek z podlah a pod. Na to se potom musela navést zemina, protože na jalovém jílu by nerostla snad ani tráva:-). Pak se dělal plot, protože se "zahrádka" zvýšila asi o metr. Já bych nejraději pěstovala kytky, MLP to, co je k jídlu, tak máme rajčata, okurky, cukety, bylinky, sem tam salát a ředkvičky a jahůdky. A kousek trávy, jablůňku. Na pár kytek mi taky zbylo místo. Na zahrádku Darek nesmí, protože by tam nebylo NIC. Původně jsme měli rybízy, angrešty a jostu u plotu na dvorku, než je to zvíře všechny zničilo, rozkousal, ulámal, on věděl, že nesmí, ale asi to bylo silnější než on;-D nebo pokoušel moji trpělivost, protože s ukouslou větví od rybízu přišel za mnou až do kuchyně, celej nadšenej, jak je šikovnej. Tak jsme to vzdali a rybízy a spol. se přestěhovaly na zahradu. Na zahrádce žádný posezení není, není tam od domu přes stodolu vidět a jsou tam komáři a muchničky (příšerný potvory) od potůčku, co je za plotem. Na dvorku, který je asi stejně velký jako zahrádka je tráva, postavili jsme si u domu pergolu, tak relaxujem tam. Zahrádku máš krásnou, s láskou budovanou, je to znátV. Já na to nějak nejsem, nemám ty správný zelený ruce:-)

T. Zana 24.6.2021 13:27

Tohle mne překvapilo ve Stromovce, kde ji založili - a první rok tam rostlo cosi, co se mému oku jevilo jako nevzhledný plevel. Druhý rok to bylo o chlup lepší a loni už byla louka moc hezká.

T. Zana 24.6.2021 13:25

Milá Vave, to je moc dobře odpozorováno a napsáno. Tvoje zahrádka je krásná a jistě neméně krásná - i když úplně jinak - je zahrádka tvojí sestřenice. Obě odrážejí vaši povahu a životní styl. A tak to má být V.

K tomu musím podotknout, že i když se mi moc líbí zahrady navržené zahradním architektem, tak - kdybych měla tu možnost - vždycky bych si ji chtěla vymyslet a osázet sama. Ale i to je každého volba :-).

Z. Jitur 24.6.2021 12:45

Krásně napsáno, myslím, že sestřenici to vyznání její zahrádce, může jen a jen pohladit na duši :-)V

Z. Janaba 24.6.2021 12:29

Není většího rozdílu mezi zahradou mojí a sousedů přes cestu. Já mám trávu, stromy, keře a velký kus skály, který jsme si nechali po střílení při stavbě domu. Zahrada sousedů je upravená architektem. Takže u mne se starám pouze o zalévání trávy a květin v kořenáčích na terase, ale o radosti “květované” zahrady nepřicházím.

Sousedé o prázdninách objíždějí své chaty u moře a na horách a protože my o norské léto nechceme přijít, nabídla jsem jim kdysi, že se o zahradu postarám. A jak jsem si vymínila, jen za lahev vína. Tak zalévám, tedy pouštím zalévací systém, uštipuji, přistřihuji, chválím a hubuji a dělám to moc ráda. Mám jen plusy vymyšlené zahrady a až je mi líto, že sousedka svou zahradu, o kterou se dobře stará na podzim a na jaře, v plném květu skoro nevidí. Ale myslím, že jsme spokojeny obě.

L. Blaza 24.6.2021 11:01

Květnaté louky se usadí až tak po 2-3 letech, uvidíš, že příští rok ti zase pokvete jinak. Důležité je až všechno odkvete posekat, ale nechat ležet pro vysemenění na další rok. Bude to zase krásné! :-)

A. Zemanová 24.6.2021 9:30

Máme to podobně! popravdě ani to zalévání nedělá Vašek správně a s vášní, chicht, ale to už musím skousnout. I když vždycky bájil o zahrádce svého dědy, tak praxe ukázala, že to byla nostalgie, ne touha a sen, kterému jsem částečně zahradu při budování přizpůsobila. Některé věci nevidí, není schopen je rozlišit a uzřít, ale rád počítá broskve na stromě a obdivuje množství rybízu, rajčat, borůvek a tak dále. A v zahradě se cítí dobře, to je nejdůležitější.

Mně na rozdíl od něj ani tak nevadí, když úrodu ovoce částečně sklízejí ptáci. U slimáků mi vadí hlavně, že nenechají rostlinu ani vyrůst a plodit, že jsou schopni sežrat celou jiřinku až na košťál a cuketám ukusují květy.

Z. Lika 24.6.2021 9:01

Hm, Anglie zřejmě nikdy neprožila rozmach rokoka, jejich zahrady jsou takové... gotické? Ale ty kamenné domky zarostlé růžemi, ach.

Z. Lika 24.6.2021 8:59

Máš pravdu, že jeden zapálený až agresivní zahradník v rodině dokáže docela vydatně otrávit vztahy. Když se navíc nedokáže vyžvejknout, co konkrétně požaduje tak, aby mu to stačilo ;-D

Z. Lika 24.6.2021 8:55

Milá Vave, s gustem jsem si početla a pravdu díš, zahrada chce svoje, samozřejmě podle typu, ale něco se na ní udělat musí, jinak se v souladu se zákonem entropie promění v pohodlnou džungli.

A jak si tak sedíš na tom křesílku a dumáš o škodlivých breberách, které mají k dispozici nedaleký pozemek, kde by se mohly vyřádit po libosti... napadlo mě, že jsi spíš Maxwellův démon v módu vyčkávání ;-D

Přeji co nejhezčí chvíle!

Z. Inka 24.6.2021 8:53

Je fajn, když po zahradě toužící zahradník popouští uzdu své vášni bez toho, aby byl do jeho činnosti zatažen nezahradník. Náš soused odnaproti byl vždycky v rauši, když já ryla a Bimbo se mnou kouříc lehce konverzoval. "Von klidně vedle Tebe stojí a Ty se dřeš!" Jo, stojí a nechává mne zahradničit, protože taková je naše dohoda. Faktem je, že teď i poseká, to já nedělám. Bohužel jeho maminka nikdy zahradničit nechtěla, ale teď je zahradník z nutnosti a musu a není v tom ani trochu pohody

Z. Xerxová 24.6.2021 5:59

hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

je fajn, když není zahrádka jako zahrádka. Líbí se mi rozmanitost, která vyjadřuje osobnost zahradníka