2.8.2021 | Svátek má Gustav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 24.6.2021 22:22

Děkuju vám za milé komentáře i za sdílení svých zahrad a myšlenek na ně. V

A. Alimo 24.6.2021 17:15

No, já jsem takovej zahradník ze shody okolností. Když jsme koupili chalupu (je to 25 let- páni8-o) tak tam rozhodně zahrada nebyla, jen zarostlý rumiště. My jsme prioritně o víkendech makali na baráku a na to rumiště se vyvážel výkopek z podlah a pod. Na to se potom musela navést zemina, protože na jalovém jílu by nerostla snad ani tráva:-). Pak se dělal plot, protože se "zahrádka" zvýšila asi o metr. Já bych nejraději pěstovala kytky, MLP to, co je k jídlu, tak máme rajčata, okurky, cukety, bylinky, sem tam salát a ředkvičky a jahůdky. A kousek trávy, jablůňku. Na pár kytek mi taky zbylo místo. Na zahrádku Darek nesmí, protože by tam nebylo NIC. Původně jsme měli rybízy, angrešty a jostu u plotu na dvorku, než je to zvíře všechny zničilo, rozkousal, ulámal, on věděl, že nesmí, ale asi to bylo silnější než on;-D nebo pokoušel moji trpělivost, protože s ukouslou větví od rybízu přišel za mnou až do kuchyně, celej nadšenej, jak je šikovnej. Tak jsme to vzdali a rybízy a spol. se přestěhovaly na zahradu. Na zahrádce žádný posezení není, není tam od domu přes stodolu vidět a jsou tam komáři a muchničky (příšerný potvory) od potůčku, co je za plotem. Na dvorku, který je asi stejně velký jako zahrádka je tráva, postavili jsme si u domu pergolu, tak relaxujem tam. Zahrádku máš krásnou, s láskou budovanou, je to znátV. Já na to nějak nejsem, nemám ty správný zelený ruce:-)

T. Zana 24.6.2021 13:25

Milá Vave, to je moc dobře odpozorováno a napsáno. Tvoje zahrádka je krásná a jistě neméně krásná - i když úplně jinak - je zahrádka tvojí sestřenice. Obě odrážejí vaši povahu a životní styl. A tak to má být V.

K tomu musím podotknout, že i když se mi moc líbí zahrady navržené zahradním architektem, tak - kdybych měla tu možnost - vždycky bych si ji chtěla vymyslet a osázet sama. Ale i to je každého volba :-).

Z. Jitur 24.6.2021 12:45

Krásně napsáno, myslím, že sestřenici to vyznání její zahrádce, může jen a jen pohladit na duši :-)V

Z. Janaba 24.6.2021 12:29

Není většího rozdílu mezi zahradou mojí a sousedů přes cestu. Já mám trávu, stromy, keře a velký kus skály, který jsme si nechali po střílení při stavbě domu. Zahrada sousedů je upravená architektem. Takže u mne se starám pouze o zalévání trávy a květin v kořenáčích na terase, ale o radosti “květované” zahrady nepřicházím.

Sousedé o prázdninách objíždějí své chaty u moře a na horách a protože my o norské léto nechceme přijít, nabídla jsem jim kdysi, že se o zahradu postarám. A jak jsem si vymínila, jen za lahev vína. Tak zalévám, tedy pouštím zalévací systém, uštipuji, přistřihuji, chválím a hubuji a dělám to moc ráda. Mám jen plusy vymyšlené zahrady a až je mi líto, že sousedka svou zahradu, o kterou se dobře stará na podzim a na jaře, v plném květu skoro nevidí. Ale myslím, že jsme spokojeny obě.

L. Blaza 24.6.2021 11:01

Květnaté louky se usadí až tak po 2-3 letech, uvidíš, že příští rok ti zase pokvete jinak. Důležité je až všechno odkvete posekat, ale nechat ležet pro vysemenění na další rok. Bude to zase krásné! :-)

T. Zana 24.6.2021 13:27

Tohle mne překvapilo ve Stromovce, kde ji založili - a první rok tam rostlo cosi, co se mému oku jevilo jako nevzhledný plevel. Druhý rok to bylo o chlup lepší a loni už byla louka moc hezká.

Z. Lika 24.6.2021 8:55

Milá Vave, s gustem jsem si početla a pravdu díš, zahrada chce svoje, samozřejmě podle typu, ale něco se na ní udělat musí, jinak se v souladu se zákonem entropie promění v pohodlnou džungli.

A jak si tak sedíš na tom křesílku a dumáš o škodlivých breberách, které mají k dispozici nedaleký pozemek, kde by se mohly vyřádit po libosti... napadlo mě, že jsi spíš Maxwellův démon v módu vyčkávání ;-D

Přeji co nejhezčí chvíle!

Z. Inka 24.6.2021 8:53

Je fajn, když po zahradě toužící zahradník popouští uzdu své vášni bez toho, aby byl do jeho činnosti zatažen nezahradník. Náš soused odnaproti byl vždycky v rauši, když já ryla a Bimbo se mnou kouříc lehce konverzoval. "Von klidně vedle Tebe stojí a Ty se dřeš!" Jo, stojí a nechává mne zahradničit, protože taková je naše dohoda. Faktem je, že teď i poseká, to já nedělám. Bohužel jeho maminka nikdy zahradničit nechtěla, ale teď je zahradník z nutnosti a musu a není v tom ani trochu pohody

Z. Lika 24.6.2021 8:59

Máš pravdu, že jeden zapálený až agresivní zahradník v rodině dokáže docela vydatně otrávit vztahy. Když se navíc nedokáže vyžvejknout, co konkrétně požaduje tak, aby mu to stačilo ;-D

A. Zemanová 24.6.2021 9:30

Máme to podobně! popravdě ani to zalévání nedělá Vašek správně a s vášní, chicht, ale to už musím skousnout. I když vždycky bájil o zahrádce svého dědy, tak praxe ukázala, že to byla nostalgie, ne touha a sen, kterému jsem částečně zahradu při budování přizpůsobila. Některé věci nevidí, není schopen je rozlišit a uzřít, ale rád počítá broskve na stromě a obdivuje množství rybízu, rajčat, borůvek a tak dále. A v zahradě se cítí dobře, to je nejdůležitější.

Mně na rozdíl od něj ani tak nevadí, když úrodu ovoce částečně sklízejí ptáci. U slimáků mi vadí hlavně, že nenechají rostlinu ani vyrůst a plodit, že jsou schopni sežrat celou jiřinku až na košťál a cuketám ukusují květy.

Z. Xerxová 24.6.2021 5:59

hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

je fajn, když není zahrádka jako zahrádka. Líbí se mi rozmanitost, která vyjadřuje osobnost zahradníka

Z. Lika 24.6.2021 9:01

Hm, Anglie zřejmě nikdy neprožila rozmach rokoka, jejich zahrady jsou takové... gotické? Ale ty kamenné domky zarostlé růžemi, ach.