23.9.2021 | Svátek má Berta


KONĚ: Druhá šance – Domov pro ex-dostihové koně, z.s.

13.2.2021

Text dorazil na Zvířetník prostřednictvím Zvířetnice A.Rgova, která autorku dobře zná.

Tento spolek působí oficiálně od roku 2018 a předsedkyní, hlavním motorem, řidičem, mechanikem, opravářem, ošetřovatelem, matkou myšlenky, kydačem, krmičem, sponzorem a vším, co si jen budete přát, jak se zpívá v jednom songu, je Liška, aby těch zvířat nebylo málo.

Útulek pro koně

Myšlenka věnovat se záchraně ex-dostihových koní se vlastně datuje k létu 2016, kdy jsem s tehdejším přítelem zachránila prvního koně, klisnu Relaci. Tehdy 17letá klisna měla čas pouze pár dní, jinak by skončila na jatkách. Dívala jsem se na ni na fotce, na její majestátní hlavu, bystré oko, vznešenost. A bylo mi to hrozně líto, a tak jsem otevřela plechovku od čaje, kde jsem si spořila na dovolenou, a napsala, že se o ni postarám. Nakládali jsme ji tehdy v 35stupňovém vedru 4 hodiny, byla agresivní, dominantní, útočná, nikoho a nic nerespektovala. Za dobu, co ji mám, se hodně změnilo, nikdy nebude už úplně v pořádku a bezproblémová, není se čemu divit po tom všem, čím si prošla, ale udělaly jsme spolu kus práce a já jsem na ni moc hrdá.

Postupně se počet koní, kterým jsem platila komerční ustájení, rozrostl na 4, a proto jsem se v roce 2018 s tehdejším partnerem rozhodla najít si vlastní prostory a založit oficiálně zapsaný spolek, věnující se záchraně především ex-dostihových koní, ale i jiných koní, kteří potřebují pomoci, dle aktuální kapacity a závažnosti konkrétních případů. Spolek se také stará o kočky bez domova a šíří osvětu o kastraci, poskytl domov již druhému psu z útulku.

Útulek pro koně

Působiště spolek našel tedy v listopadu 2018 v Lindavě, ale z osobních důvodů jsem tyto prostory musela, již sama, v březnu 2020 opustit. Našla jsem tedy nové prostory alespoň k pronájmu v Brništi na Českolipsku, bohužel sliby majitelů byly jedna věc a skutečnost byla jinde, a tak prostory prodali a nový majitel s nimi má již jiné záměry a mně nyní nezbývá nic jiného, než doufat v zázrak a pomoc dobrých lidí. Myslela jsem, že mi vyjdou vstříc alespoň s měsícem času navíc, ono stěhování je pro koně velmi náročné psychicky i fyzicky, obzvlášť teď, celá akce je také náročná logisticky, finančně, časově, jen těch věcí pro koně je na kamion, musela jsem pořídit vše potřebné pro chov zvířat, protože zde nebylo zdaleka vše potřebné, a bylo by určitě lepší stěhovat se pouze jednou a rovnou do vlastního, bohužel, ale nějaké záložní plány, kam jít alespoň na přechodnou dobu, jsou.

Moc bych si proto přála pořídit již vlastní prostory a vlastní zázemí, odkud nás již nebude moci nikdo vyhnat. Věřte, že kdybych si opravdu nemyslela, že v Lindavě zůstaneme už do konce mého života, nikdy bych se do takového šíleného počinu se záchranou zvířat nepustila, ale byla by škoda to teď po všech těch peripetiích vzdát.

Útulek pro koně

Druhá šance – Domov pro ex-dostihové koně, z.s. má již nějaké jméno a základnu dobrých lidí okolo sebe, kteří finančně i osobně pomáhají, navíc v republice je málo spolků starajících se o hospodářská zvířata, potažmo o koně, stát nezřizuje žádná taková zařízení, ani je finančně nepodporuje a města obce, kterých se např. týkají velké kauzy týrání koní, jako jsou „Vondruška“, „Kunová“, „Křenek“, mají pak problém, kam s případně odebranými zvířaty; i z toho důvodu se takové kauzy táhnou roky a koně mezitím umírají. ČR potřebuje více „útulků“ pro koně a ne aby další zanikl.

Prosím, pokud můžete, podpořte záchranu spolku na

https://www.hithit.com/cs/project/9185/trvaly-domov-pro-konske-duchodce

Děkuji moc, Ester „Liška“ Rišková

Foto: Ester „Liška“ Rišková. Webové stránky koňského domova důchodců jsou na tomto odkazu.

Pozn. red.: Ze sobotní diskuse připojím upozornění Inky, jak Hithit funguje: „Chtěla bych případným dárcům připomenout, aby raději darovali prostřednictvím sbírky (na hithitu), protože pokud se nevybere těch cílových 700 000 korun, všechny dary se dárcům vrátí a spolek nedostane nic. Liška by teď nejspíš potřebovala tu větší hotovost, byť na denní potřeby je též třeba.“

Takže příspěvky zaslané rovnou na transparentní účet spolku 5629644359/0800 půjdou na krmivo a pod., ale do cílové částky sbírky na hithitu se nezapočítávají.

Další pozn. red.: Prosím, sdílejte, pokud můžete. Projekt na hithitu bude ještě 22 dní, pokud jsem dobře počítala, a najdete tam ještě další autorčino povídání.

A článek můžeme pojednat i jako víkendový pokecník, ale napište do diskuse i něco k článku nebo prostě ke koním. Děkuji, Lika.

Ester „Liška“ Rišková Neviditelný pes


Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !