25.4.2024 | Svátek má Marek


ZANINY CESTY: Nejen Kutná Hora

14.11.2019

Udělali jsme si takový malý výlet – spíš jen na odpoledne. Vlakem do Kutné Hory a přískoky (výluka na trati Kutná Hora – Zruč nad Sázavou, takže kousek vlakem a kousek autobusem) ještě 8 km do Malešova.

Malešov

Malešov je úhledný městys, v jehož historickém jádru je středověká tvrz (v soukromém vlastnictví, viditelně opečovávaná, jen jsme nakoukli), muzeum, pivovar a kostel. Někde u kostela jsme potkali čtyři chlapíky, kteří šli obrácenou trasu a chvilku s nimi mluvili. Já se hlavně vyptávala na cestu – pokud bychom totiž chtěli jít podle vody, měla jsem strach, aby tam nebylo bláto. Prý ne, cesta je suchá.

Tak fajn, vyrazili jsme. Cesta byla nejen suchá, ale i nečekaně hezká, lemovaná pomalu se barvícími stromy a nadúrodou zralých šípků.

Most přes Vrchlici

Časem se sklonila dolů z kopce, klesali jsme docela prudce. Dole teče Vrchlice, říčka, která nás měla provázet až do Kutné Hory. Přes ni vede most, který je na české poměry docela exotický - trochu mi připomíná Ďáblův most v německé Lužici, který jsem tak neslavně prošvihla letos na jaře. Jediný kamenný oblouk, krása.

Kousek za mostem odbočuje nenápadná silnička… a ta časem dojde ke hrázi přehrady Vrchlice. Přehradní nádrž je veliká (aspoň v poměru k tomu, jak tady Vrchlice vypadá, je to spíš velký potok) a špatně přístupná, ostatně ani k hrázi se nesmí.

O něco dál je další voda – Velký rybník. Vznikl už ve středověku jako zásobárna vody pro pohon strojů v kutnohorských dolech. Je opravdu velký, na první pohled by to taky mohla být přehrada. Na břehu se tísní chaty, hráz je z nějakého důvodu taky za plotem…

Ale co je pěkné – za hrází je vodopád. Je umělý, ale vidět to není.

Vodopád u Velkého rybníka

V údolí, které vede vlastně až do Kutné Hory, je, nebo spíš byla, spousta mlýnů. Některé jsou zrekonstruované a bydlí se v nich nebo se nějak využívají, některé vypadají mizerně a dva jako hradní zříceniny.

Zbytek mlýna

Taky tu cestou potkáte vchody do několika štol – dolování tady bylo příjemně jednoduché, protože v údolí se nemuselo hloubit směrem dolů, stačilo razit vodorovně.

A tak jsme zvolna došli k silnici, resp. silničnímu mostu. Vyznačuje se tím, že je z něj krásně vidět hlavní památka Kutné Hory – chrám sv. Barbory. Cesta dál je viditelně upravená, velmi parková. Po ní jsme pomalu došli k reliéfu pana Frídy, který si podle říčky Vrchlice zvolil pseudonym.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Před námi se objevil kostel sv. Jakuba (taky se mu říkalo Vysoký – věž má 80 metrů). Je v Kutné Hoře nejstarší. Právě probíhá rekonstrukce, takže byl zavřený, hotovo má být v roce 2021.

Ve městě jsme byli ještě docela brzo, tak jsme jen tak letem světem prošli pár míst – bohužel jsme minuli můj oblíbený kostel Na Náměti, ale zase jsme konečně zašli do kaple Božího těla, která je zastrčená mezi sv. Barborou a stánkem s občerstvením. Je o něco starší než sv. Barbora a zřejmě byla stavěná jako dvoupodlažní hřbitovní kaple s kostnicí, ale příliš se nepoužívala a pustla. Vevnitř vlastně nic není, ale je to krásný prostor.

Kaple Božího těla

Triumfální zakončení výletu? V Kutné Hoře jsou tuším čtyři nádraží. Ke konci už jsme pospíchali, tak jsem si v mobilu našla nejkratší trasu. Ehm, místo k hlavnímu nádraží jsme tak nějak došli k nádraží Kutná Hora- město. 

Naštěstí odsud jel přípojný courák…

Foto: Zana. Další fotky si můžete prohlédnout tady na Rajčeti.

Zana Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !