ROZHLEDNÍK: Alchymie je přeměna
Výstava šperků Alchymie, Lenka Blažková foto: kolektiv výstavy, Neviditelný pes
„Přeměny nižšího ve vyšší, nedokonalého v dokonalé, bezcenného v cenné...“ je podtitul kolektivní výstavy devíti výtvarnic, na kterou bychom vás nyní rádi pozvali.
Co si představíte, když se řekne „alchymie“? Zakouřenou laboratoř plnou křivulí a tyglíků s podezřelým obsahem? Legendární kámen mudrců, jenž mění olovo ve zlato? Elixír mládí? Nebo sličnou Sirael z legendárního filmu Císařův pekař – pekařův císař?
Jedna z definic praví, že alchymie je nauka o přeměnách nejen hmoty, ale i duše.
A to je paralela, kterou lze najít v každém tvůrčím procesu, protože každý kreativní tvůrce hrbě se nad svým pracovním stolem snaží se z kusu materiálu vytvořit dílo nové – svoje osobní Opus magnum – a dokonce do něj vetknout třeba i něco ze sebe.
Tato myšlenka zaujala devět tvůrkyň a „Alchymii“ si vzaly za společné téma. Každá si v něm našla to své.
„Alchymie v mojí práci začíná už výběrem toho správného šperkového kamene“, říká šperkařka Lenka Blažková. „Mnohdy se totiž stane, že původně plánovaný kámen do šperku na poslední chvíli vyměním a v tu chvíli mám pocit, že je to ,to pravé‘. Ze své zkušenosti a praxe vím, že kámen si o šperk řekne sám. Alchymie pokračuje v práci s cínem, který je sice tvárný, ale ne vždy se dá tvarovat tak, jak potřebuji, nebo jak jsem si vymyslela. Zatím se mi však nikdy nepřeměnil ve zlato :)“
Pro keramičku Kateřinu Baranowskou je alchymií každý výpal v keramické peci: „I když materiál léta znáte, nikdy si nemůžete být úplně stoprocentně jistí, jak výpal dopadne. Někdy i ozkoušená glazura ,nadýchá‘ něco od výrobků stojících vedle a nestačíte se pak divit. Pro tuto výstavu jsem se záměrně vrhla do experimentů – především jde o kolekce celokeramických šperků s glazurami s kovovým leskem symbolizující přeměnu hlíny v kov. Pro jednu kolekci mi byly inspirací i značky z alchymistických spisů, další kolekce je inspirována procesem výroby umělé bytosti – homunkula.“
Věnina Kolomazníková pro výstavu připravila speciální kolekci šperků ze stříbra a skla plných esencí. Aby esence ožily, je třeba s nimi pohybovat. Proto jsou šperky kinetické a autorka přímo vyzývá: „Zapohybujte si!“ a dodává: „Nebyla to pro mne jen tak nějaká práce, byla to alchymie sama o sobě, aby se tekutina přelévala dobře a nikde nic nedrhlo a uspokojivě to běhalo. Jen tím jsem strávila 2 dny, než jsem našla poměr tekutin atd., zkouška-omyl. Myslím, že tím jsem byla ten správný alchymista.“
Čtyři živly si za námět vybrala Lenka Veselá, která říká: „Mystika, tajemno, šarlatánství. Experiment a objevování. Spojení ducha a hmoty. Bádání i fantazírování. To je pro mě alchymie. A protože i já už nějakou dobu experimentuju ve své tvorbě s různými technikami, přišlo mi tak krásné téma víc než vhod. A jako ten alchymista jsem se ponořila do experimentu s ručně šitou krajkou, korálkovou výšivkou a kabošony. Vznikly tak náhrdelníky Voda a Oheň a brož Země.“
Korálkovou výšivku na výstavě prezentuje i Lucie Avramová, pro kterou je výtvarná tvorba únikem z exaktního světa vědy antropologie, kterou vystudovala. Jak říká, stále v ní zůstává něco z vědce, ale při tvorbě se cítí býti alchymistou, který věří na to, že může obyčejnou věc proměnit ve „zlato“, že ve svém díle může oživit fantaskní bytosti, že při své práci možná jednou objeví podstatu všeho...
Výstavu Alchymie si můžete prohlédnout ve Studu ARTESILVER, Kollárova 171/16, Praha 8 - Karlín od 2. 10. 2014 do 30. 10. 2014. Otevřeno je od úterý do soboty od 11 do 17 hodin.
Kromě zmiňovaných autorek na ní najdete také linoryty Lídy Kejmarové, keramické objekty Aleny Šumové, šperky a objekty Bohumily Vackové a šperky Jany Eichler Ruské. Ve studiu si krom toho můžete prohlédnout i stálou nabídku šperků z různých materiálů od různých autorů. Studio najdete vedle krásného Kostela svatého Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí, který patří mezi největší církevní stavby v Čechách – takže prima tip na výlet.
Foto: kolektiv tvůrců výstavy