Neviditelný pes

ROZHLEDNÍK: Povídání (nejen) pro pány

11.3.2019

Jedno předjarní dopoledne jsme s MLP vyrazili na výstavu automobilů Bugatti, konající se v Brně, v dolním podlaží obchodního centra u nádraží. MLP jako malý kluk v cukrárně, obcházel vystavená nádherná auta a já se nakonec přistihla, že se plna obdivu oddávám té nádheře vykonané lidskou prací a uměním.

Ty tvary karosérie, ten lesk a sametová hloubka laku, ty úžasné barevné kombinace, ty světelné odrazy na chromovaných částech aut! Ale hlavně fortel a preciznost skoro před sto lety – techniků, návrhářů, karosářů a dělníků. Jedním slovem, vtělená technická elegance! A nadšení dnešních mužů, kteří tyto automobilové skvosty dokáží rekonstruovat a vdechnout jim jejich zapomenutou krásu. Co říká chytrá tetička Wiki o firmě Bugatti a její historii se dá dočíst např. na těchto stránkách, takže nebudu za plagiátorku a kdo má zájem, může nakouknout.

Výstava Bugatti v Brně

Výstava Bugatti v Brně

Mne ta nádhera uchvátila, jako vždy, když prohlížím muzea automobilek, nebo sleduji závodní klání předchůdců našich věrně sloužících miláčků. Překvapily mne výkony aut, které jsem si u některých exponátů přečetla na cedulkách a na které mne upozorňoval MLP. Měla jsem s sebou toho nejlepšího průvodce! Byly vystaveny i závodní verze, v jedné závodila i naše Eliška Junková, verze cestovní, které zdolávaly pouště a hory. Tu moji euforii křísnutou značnou dávkou nostalgie sice trochu narušila obchodní pasáž se svým spěchem a atmosférou spotřebního zmatku, ale co, taková je už doba a takto byly alespoň davy lidí procházející nákupním centrem upozorněny na tuto nádheru.

Výstava je putovní a auta budou k vidění i v dalších městech ČR, ale kdo se na ně nebude mít možnost kouknout, tak tady je alespoň pár záběrů. Album jsem se snažila uspořádat posloupně a vložila jsem ofocené popisy.

Celé fotoalbum, které je poněkud nabobtnalé kvůli ofoceným popisům, najdete přímo zde na Rajčeti. Nahlédnout do něj můžete níže v klikacím okénku.

Foto: Alex

Alex Neviditelný pes


zpět na článek