15.10.2021 | Svátek má Tereza


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Povídání (nejen) pro pány

Z výstavy Bugatti

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zana 11.3.2019 20:40

Re: Alex, krásná auta !!!

Alex a Maričko, vy ale máte doma poklady (Marička dokonce i dobře ukrytý poklad :DD).

M. Crossette 11.3.2019 19:08

Re: Alex, krásná auta !!!

No jo YGo a Alex, jaká úžasná paní E.J. byla jsem se vlastně odzvěděla až při cestě na tu návštěvu a z povídání u kávy. Takže jsem jí za fotku moc poděkovala. Jenže jak běžela léta, při všech našich stěhování a překládání věcí...no mám fotku jasně před očima, ale kde je založená fakt netuším. A při tom je to docela velká fotka! Ale vím, že ji mám, nevyhodila bych ji :)

A. Lex 11.3.2019 18:43

Re: O.T.

Zano já jela odpoledne do cvičení v bílé tmě, ani stěrače nepomáhaly. Potom krátce svítilo sluníčko a na cestě zpět totéž, bylo vidět jak se žene chumelenice od Vysočiny. U nás v lesích leží vrstvička (poprašek sněhu). Zatím drží, protože je zima. Ale na silnicích nebo na chodnících nic.

A. Lex 11.3.2019 18:40

Re: Alex, krásná auta !!!

Tedýýý, Maričko, to je tedy artefakt! Můj tatínek mi zase přenechal černobílou závodní fotografii, podepsanou Chironem. Je na čestném místě v rámečku.

Z. Yga 11.3.2019 17:44

Re: Alex, krásná auta !!!

No Maričko! To je krásná příhoda, doufám, že fotografii vyhrabeš, je to určitě vzácný artefakt! Eliška Jungová je fenomén mezi českými ženami - stejně jako Lata Brandisová, která na rozdíl od Elišky sedlala jen jednoho koně a s tím dokázala vyhrát - jako jediná žena - Velkou Pardubickou.

M. Crossette 11.3.2019 17:26

Alex, krásná auta !!!

i když rozhodně nejsem znalcem starých aut (manžel je má naopak rád). Ale opravdu auta mají nádherné tvary, detailně vypracované, že se jimi potěší oko i takového neznalce, jako jsem já. Takže by se mi jistě tahle výstava také líbila.

Já jsem se v r. 70 s Eliškou Junkovou dokonce setkala. Tenkrát jsem se náhodou krátce seznámila s jedním Belgičanem, který, jak se ukázalo byl přítelem E.J. Když k ní šel na návštěvu, také mě pozval. No já o E.J. moc nevěděla, holt mě závodní auta nijak nebrala, ale šla jsem. Navštívili jsme ji v jejím pražském útulném podkrovním bytě na horním konci ul. Úvoz (měla překrásnou vyhlídku z okna). Taková malá drobná, ale velice milá a energetická paní. Já byla krátce doma z Paříže, takže moje francouzština byla ještě stále "čerstvá" (zato teď je to hanba)a všichni tři jsme si asi 2 hod. u kávy hezky popovídali. Při dochodu jsem od E.J. dostala podepsanou velkou fotografii (ze závodu myslím z r. 1926)kde sedí ve svém závodním Bugatti (ten modrý oválný tvar na fotce Alex). Určitě ji ještě někde mám.

T. Zana 11.3.2019 14:37

Re: Milá Alex

Tohle čirou náhodou vím - byli jsme před časem na koncertě pan Havelka + Molody Makers a tam to říkali :-)

Ale to video je výborné (ne že bych tedy sedala k piánu...)

T. Zana 11.3.2019 14:34

Re: Milá Alex,

Kafemlejnek byla určitě lokomotiva :-)

T. Zana 11.3.2019 14:34

O.T.

U nás začal padat sníh :P Je to teda hodně mokré, parádně do toho fičí, ale každopádně sněží...

A. Lex 11.3.2019 12:50

Re: Milá Alex,

Nebyla to parní lokomotiva?

Z. Lika 11.3.2019 12:35

Re: Milá Alex,

Neříkalo se nějakému autu "kafemlejnek"?

A. Lex 11.3.2019 12:08

Re: Krásná auta

Dobře to popsala Zana. Viděla jsem nějakou prezentaci o Bugattiho autech dnešních. Jsou to krásná auta, opět elegantní, vyrábějí se jenom v několika stech kouscích, ale stejně, tenkrát je museli dělat na koleně a to doslova. Proto mně tak fascinují. Všechny oldtimery.

A. Lex 11.3.2019 12:04

Re: Milá Alex,

Zano, mluvíš mi z duše. He, he, kávovar, přesně! A víš, že když jsem fotila, tak jsem myslela na Frantu a snažila jsem se zachytit co nejvíc.

Z. Lika 11.3.2019 11:54

Krásná auta

Elegance sama, k tomu elegantní klobouk a šaty nebo oblek, šál nebo šátek... Moc pěkné fotky, Alex, potěšující pohled, děkuji.

T. Zana 11.3.2019 11:34

Milá Alex,

nemluvíc o Frantovi, který je už obdivoval, mám i já ráda stará auta. Ono dnešní automobil je spotřební zboží úplně stejně jako lednička a kávovar - a stejné úsilí je na jeho výrobu vynaloženo.

V časech, kdy stavěli tyhle bugattky, bylo auto klenot.

Díky, krása!

Z. Jenny 11.3.2019 9:16

Díky

Alex,moc hezké, mám ráda stará auta a ráda se na ně dívám, takže mne

potěšilo. Eliška Junková a Bugatti step taky patří hezky k sobě, skvělá to žena a skvělý to skladatel.

Z. Matylda 11.3.2019 9:03

Jo, tak tohle jsem si ujít nenechala!

Obvykle do nákupáků chodím málo, ale sem jsme vyrazili kvůli bugatkám. Okukovali jsme a já jsem byla úplně nadšená elegancí starých aut a řemeslným umem předků i současníků, kteří je restaurovali. Pěkné to bylo.

A. Lex 11.3.2019 8:54

Re: Milá Alex

Yvetko, díky! To jsem nevěděla o této skladbě a proč vznikla!

Z. Yga 11.3.2019 8:15

Milá Alex

Já na auta moc nejsem, i když se ráda ohlédnu za dobře zrestaurovaným starým vozem. A bugatky, to byla krásná ladná a rychlá auta. A navíc, ta naše Eliška Jungová a Bugatti k sobě neodmyslitelně patří.

Ale co se mi hned vybavilo, je ... Ježkův Bugatti step! Ta skladba je dokonalá. A co o ní říká teta Wiki?

Jaroslav Ježek se nechal inspirovat vozem značky Bugatti, které vyhrály závod na Masarykově okruhu v Brně v roce 1930. Zároveň byla tato skladba poctou české automobilové závodnici Elišce Junkové, která rovněž závodila ve voze Bugatti (např. v závodu Targa Florio). Inspirace automobilovými závody je patrná i ze samotné kompozice, která je vystavěna na intervalu kvarty a celou skladbu také prostupuje rytmický puls, který nápadně připomíná čtyřtaktní motor.

A tady si ji poslechněte a můžete si ji i zahrát!

https://www.youtube.com/watch?v=PK-FE68hb50

Z. Xerxová 11.3.2019 6:36

hezký den

hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Dík za hezkou pozvánku