23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ROZCESTNÍK: Lednice

24.11.2016

Dlouho jsem váhala, zda napsat o našem letním výletu do tohoto kouzelného místa. Jednak proto, že mnohé z vás jej velmi důvěrně a lépe než já znají, ale také počasí již není zrovna letní. Ale led máme nyní kolem sebe (pozn red.: psáno za vlny mrazů), tak i Lednice snad přijde vhod.

Oblast jižní Moravy pro nás byla dost neznámá a neprozkoumaná, pokud nepočítáme některé průjezdy směrem k jihu, a tak jsme se rozhodli toto napravit. A nelitovali jsme. Lednice i okolí nás nadchly!

Krásně upravené zahrady v Lednici

Začali jsme zámkem. Fotografie jsme samozřejmě znali, ale pohled „na vlastní“ oko je zcela něco jiného. Úžasný, velmi křehký na pohled. A ani interiér nezklamal. Abychom toho víc viděli a měli možnost vstřebat, rozdělili jsme si prohlídky jednotlivých okruhů na 2 dny. Historický popis tu nebudu uvádět, ten si každý může najít kdekoliv na internetu. Jen bych ráda vyjádřila svůj osobní názor na průvodce. Oba byli fajn, ale první „přednesl“ naučené, ale u druhého byl znát hluboký zájem a znalosti. Nejenže nás na počátku upozornil, ať dáváme pozor, že bude zkoušet, ale kromě povinných informací dodal některé osobní postřehy a znalosti.

Zaujala nás poznámka v nádherném společenském sále ozdobeném vyřezávaným dřevem s balkony, u kterých nebyla schodiště do přízemí. Vysvětlení je prosté – v zábavách nechtěli být dospělí rušeni dětmi, které obývaly horní patro, a tak tam prostě schody nebyly a děti vstoupit nemohly. Měly zvláštní schodiště na druhém konci zámku. Nechci být Herodes, ale možná že by se to i v současnosti hodilo.

Kromě zámku je skoro povinností navštívit přilehlé zahrady a skleník.

Lednice - ve skleníku

Část přímo u zámku je nádherná, plná květin a úžasně „v pucu“. Však se o ni stará spousta zahradníků během celého roku (část jsou studenti Mendelovy univerzity z Brna, která zde má zahradnickou fakultu) a rozlehlejší část směřující k Minaretu je už v anglickém stylu s kouzelnými rybníky. Velmi nás překvapila informace, že rybníky byly vytvořeny uměle z původních pouze bažinatých plání. Neskutečné dílo, jehož výstavba ani netrvala moc dlouho. Obávám se, že i s dnešní technikou bychom tuto dobu potřebovali pouze na přípravu plánů...

Naše výlety se samozřejmě rozšířily i do přilehlého okolí ke stavbám rozmístěným po okolí a které jsou součástí Lednicko-valtického areálu.

Lednice - uměle vytvořená část akvaduktu

Snažili jsme se během pobytu stihnout pokud možno vše. Nevím, zda se zcela podařilo, fotky umístěné na Rajčeti část dokumentují – doputovali jsme na Janův hrad, Lovecký zámeček, Apollónův chrám, Nový dvůr, Rendez-vous, Tři grácie, Belvedér... Všechny stavby jsou úžasné, nevím, kterou bychom vybrali jako vítěze.

Někdy jsme trochu zakufrovali, ale vždy jsme k cíli došli! Jen jsme si připadali trochu trapně, protože na většině cest jsme byli jediní pěšáci, protože zde zřejmě platí „bez kola ani ránu“, a tak nás předjížděli jednotlivci, páry, celé rodinné klany i party cyklistů.

Lednice - málokdo tu chodí pěšky

Protože nám přálo krásné letní počasí, rozhodli jsme se, že poslední den využijeme přilehlé obrovské vodní plochy Nových mlýnů ke koupání. Nevím, kde se stala chyba, ale nohu jsme nesmočili... Našli jsme pár metrů pláže v kempu v Pavlově (opravdu jen pár), dále jsme zkusili v Pasohlávkách (opět jen několik metrů a to ještě společně s labutěmi) a posledním místem, které nám vyrazilo dech, byl Akvaland nedaleko Pasohlávek. No tam bychom nešli, i kdyby nám platili – stovky aut na parkovištích a u vody a na břehu místo snad jen ke stání... Může mi prosím někdo z místních sdělit, zda se tam dá koupat a kde? Díky.

Lednice - vodárna v parku

Ještě mne to teď inspirovalo k dotazu na vás: souhlasili byste s alkoholem u cyklistů, jak bylo nedávno navrhováno? Při našich toulkách jsme viděli zástupy jedinců občerstvujících se v mnohých vinotékách. Já vím, asi to k tomu kraji patří, ale nerada bych jako řidič někoho z nich potkala na silnici...

Foto: autorka. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Maxíková Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !