Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Chvála polévky miso

22.5.2015

Před několika lety na mne z ničeho nic přišla choroba, která se projevila tím, že jsem víc než tři týdny téměř neudržela v žaludku žádné jídlo nebo tekutinu. Posléze se ukázalo, že to byl zánět slinivky. Dobrák doktor mi napsal prášky a užitečnĕ poradil, že bych si měla dávat pozor na to, co jím. Takto poučena, s velmi nestabilním zažíváním a podvyživená, jsem byla odeslána domů.

Uchýlila jsem se k internetu a studovala v češtině i angličtině různé diety na slinivku. Tímto též opětovně děkuji aidĕ, která mnĕ na některé upozornila. Celkově byly ty diety dost podobně žlučníkovým. Studovala jsem a padl na mne převeliký smutek – byly to blafy a ještě ani ne moc chutné.

A vtom jsem si vzpomněla, že když jsem v Ann Arboru v Michiganu pracovala v japonské restauraci, tak Japonci začali každé ráno v restauraci tím, že si dali misku miso polévky s kostičkami tofu, mořskými řasami wakame a zelenou cibulkou a tvrdili, že je to velmi zdravé, podporuje imunitu a pomáhá zažívání. Faktem je, že to bylo první jídlo, které jsem zažila bez problémů a rozjedla jsem se. Napřed zlehka a pomalounku, postupně přidávala víc jídel, pila hodně kefíru (kupovaného) a za necelého půl roku jsem bez problémů snědla cokoliv, včetně vařeného ovaru na Silvestra o půlnoci. Ale miso polévka je dodnes trvale na programu.

Miso je pasta z fermentovaných sojových bobů, která mimo jiné obsahuje prospěšné bakterie, aminokyseliny a omega-3 tuky a vyrábí se v Japonsku po staletí. Existuje řada druhu misa; kromě sojových bobů může být též např. z rýže nebo ječmene. Někdy je to kombinované. Liší se i dobou fermentace – čím déle fermentované, tím tmavší barvy a výraznější chuti. Miso polévka se běžnĕ dělá z bílého misa (white miso), což je miso s nejkratší dobou fermentace, přibližně 60 dnů. Chuť je slano sladká. Miso má v lednici životnost mnoha měsíců. Podstatné je miso na polévku nevařit; varem se zničí všechny ty prospěšné bakterie.

Nejsem velký příznivce tofu, ale věděla jsem, že je to velmi lehce stravitelný zdroj bílkovin, které jsem v této fázi choroby potřebovala, protože jakékoliv maso, vajíčka a luštěniny jsem opravdu neudržela. Tofu je v jistém směru jako knedlík – nabere chuť toho, čím se zaleje či ochutí. Tofu vydrží dobře v lednici, pouze si musíte pamatovat, že ta voda, ve které je ponořeno, by se měla obden měnit. Za tím účelem přendám koupené tofu do plastové misky s víčkem.

Wakame – mořské rasy. Prodávají se sušené. Jsou to takové velmi malé kousky, které se krátkým vařením rozvinou do několika cm, ovoní vývar zelenou vůni moře a dodají dobré živiny.

Nakonec rybí omáčka. Neděste se, přátelé. Fermentované rybičky jsou i ve staré dobré Worchestershirské omáčce. Rybí omáčka je chuťovĕ trochu příbuzná sojové, ale podle mĕ k těm mořským řasám sedne lépe. Prodává se většinou pod názvem fish sauce a určitě ji najdete ve vietnamských obchodech. Otevřená v lednici vydrží v podstatě nafurt a ráda ji používám na dokončení řady orientálních jídel.

S těmito ingrediencemi po ruce máte polévku hotovou za malou chvíli.

Základní recept na míso polévku.

Na jednu porci:

  • 200 až 250 ml vody
  • 1/2 kávové lžičky rybí omáčky
  • špetka sušených mořských řas (wakame)
  • hrstka tofu nakrájeného na kostičky
  • menší polévková lžíce misa
  • 1 lžíce nakrájené zelené cibulky

Dáme vařit vodu s rybí omáčkou a řasami. Do teplé vody přihodíme kostičky tofu a necháme pár minut provařit. Mezitím si v misce nebo na hlubším talíři připravíme pro každou porci miso tak, že ho rozmícháme v troše teplého vývaru z kastrůlku na pastu. Zalejeme horkým vývarem z kastrůlku a přidáme zelenou cibulku. Toť vše – hotovo do pěti minut.

Hotová polévka miso se samurajem

Miso polévka s dodatky

Mrkev nakrájená na tenké nudličky, cuketa na nudličky, tence nakrájené houbičky shiitake, tenké plátky pórku se povaří krátce ve vývaru, aby ještě byly na skus. Polévka se též může dokončit pár kapkami tmavého sezamového oleje.

A když už máte miso doma, tak vězte, že jde využít i jinak.

Bonus recept na salátovou zálivku

  • 1 vrchovatá polévková lžíce misa
  • 2 polévkové lžíce rýžového octa nebo 1 lžíce octa a 1 lžíce limetkové šťávy
  • 1/2 čajové lžičky strouhaného čerstvého zázvoru
  • 1 stroužek česneku utřený (bez soli) nebo jemně nasekaný
  • 1 polévková lžíce tmavého sezamového oleje
  • 2 polévkové lžíce jemného rostlinného oleje
  • špetka cayenskeho pepře (podle chuti)

Pokud se zálivka zdá příliš hustá, stačí trocha pomerančové šťávy, jablečného džusu nebo něčeho podobného. Vyšleháme, aby miso nenechávalo kousky. Vhodné na všelijaké saláty; já tohle dělám ráda na salát, do kterého zapracuju červené ředkvičky, bílou ředkev nebo něco jiného křuplavého. I to tofu v takovém salátĕ není špatně.

Bonus nápad na dokončení omáčky na rybu

Nedávno jsem k večeři dělala lososa, jen sůl, bílý pepř, v páře lehce udělaná brokolice. Ten losos nějak postrádal inspiraci. Tak jsem do pánve po rybě nalila něco bílého vína, nechala zredukovat, přidala trochu rybí omáčky, něco cayenského pepře a už mimo oheň přimíchala lehce naředěnou lžičku misa. A hned to jídlo nabralo jiné obrátky.

Poznámka k ceně

Pokud vím, miso se v ČR prodává v baleních 200 až 250 gramů. Koupit to za účelem jednoho pokusu se může zdát drahé, ale miso v uzavřené nádobce v lednici vydrží mnoho měsíců a vzhledem k tomu, že na jednu porci stačí větší kávová lžička, tak to vyjde velmi levnĕ. Rybí omáčka je v podstatně za cenu kvalitní sojové omáčky. Za kolik se u vás prodávají řasy wakame, nevím, ale můžu vás ujistit, že jeden malý sáček ve špajzu vydrží velmi, velmi dlouho.

Poznámka: Tímto v žádném případě neposkytuju odbornou radu, jak vyléčit zánět slinivky. Jen podávám zprávu, jak jsem se z toho zánětu dostala já. 

Foto: autorka

Hana W. Neviditelný pes


zpět na článek