6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

VÍP: Víkendový pokecník aneb Peníze a co my s nimi (3)

Vyhrňte si rukávy, dnes se budeme bavit o vydělávání peněz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Inka 4.4.2016 7:44

Měla jsem velmi zajímavé brigády

začínala jsem po devítce v porodnici v Podolí jako ošetřovatelka laboratorních zvířat, tehdy se zjišťovalo těhotenství na krysách. Práce to byla moc hezká a hlavně jsem brala ohromné peníze. Potom jsem byla jednou v krámě jako prodavačka, jednou v telefonní ústředně, jednou v pražské Zoo a mimo to bohužel neplacené praxe, některé obohacující alespoň prakticky, jiné na nic. Chmely a podobné ani nepočítám

T. Zana 3.4.2016 21:23

Re: Brogády

Tsss, nezapomeň, že jsem viděla tu kočku na fotkách z plesu.

Z. Yga 3.4.2016 20:31

Re: OT:skotsky festival

Moc hezké album - a jsem ráda, že jsi si to i letos užila, i když na kolečkách.

Zrovna předevčírem jsem se dívala na jakýsi naučný pořad, kde bylo vysvětlováno, jakým způsobem je třeba házet tím dřevíčkem (:o)) a samosebou tam byly ukázky, kterak to dělat špatně.

H. Williamson 3.4.2016 20:00

Byly doby

kdy praci jsem si nemohla dovolit odmitnout. Teda pravda, mela jsem nastavenou hranici, ale v ramci moznosti jsem brala. Tak jsem se stala barmankou a kasirkou ve velke restauraci v Ann Arboru v Michiganu, i kdyz jsem umela jen bloody mary a tak troche martini (podle bondovek). Ale pujcila jsem si z knihovny prirucku. Stejne jsem to ze zacatku konila, ale v te restauraci byl bezva personal a tak mne to priucili. Stejne drze jsem pripustila, ze muzu ucit zacatecni rustinu na univerzite v Jizni Karoline. Pravda, rucne psane bukvicky jsem v te dobe uz ovladala jen namatkou, ale ta leta, co nam byla rustina vtloukana do hlavy, se neztratila. Nastesti pro mne jsem nabidku prijala v dubnu a semester zacinal v srpnu, tak jsem to zas dohnala. A oboji byly bezva prace a jeste u toho byla obcas sranda.

Z. Matylda 3.4.2016 19:30

Re: Brogády

No něco jo, ale ne moje- já jsem byla ta macatá modelka :)

J. Jovo 3.4.2016 19:22

Peníze.

Peníze budou a my tu nebudem!!! (:-)))

T. Zana 3.4.2016 19:21

Re: Brogády

Co fotky, máš? Myslím Den pro ženy, Karamelku věřím, že fotíš :-))

T. Zana 3.4.2016 19:20

Re: OT:skotsky festival

To musí být úžasný zážitek!

T. Zana 3.4.2016 18:42

Re: Hmm hmm

YGO, na tebe je spoleh, že budeš mít extra spešl zážitky!

No jo, mít recept na rychlý prachy, taky už do práce nechodím...

H. Williamson 3.4.2016 18:34

OT:skotsky festival

Byli jsme v sobotu na skotskem festivalu v Columbii. To je fakt bezva kazdorocni akce v kraji, kde je spousta lidi skotskeho puvodu. Kazdy klan ma svuj stan se spoustou informaci. Poradaji ruzne tradicni sportovni akce, jako hod kladou zvici velikosti telefonni tyce, prehazovani zoku slamy vidlema pres velmi vysokou tyc a jine podobne skoro vikingske zalezitosti. Moc pekna je ukazka jak border kolie umi nahanet stado ovci do ohrady. Ty border kolie se mi strasne libi - jejich ksichtiky maji takovou veselou kresbu. Maji tradicni jidlo, ktere je podle mne strasne - jako haggis, coz jsou povarene ovci vnitrnosti nacpane do ovciho zaludku. Jak jsem dobrodruzny jedlik, tak tohle zkouset nehodlam. Tradicni skotske solo zenske tance, coz je vskutku krasne. A pak hudba, a tech muzikantu, co tam jezdi, zname dost. Takze se setkame i s kamaradama. Letos bylo krasne, ostre modra jizni obloha, ale fucel silny vitr, takze panum vlaly skotske suknicky a byly jim videt trenky. :) Nic jsem nenafotila, protoze mne tam Chet dovezl na koleckove zidli, noc pred tim moc prselo, takze kolecka se borila, cili mne zaparkoval v hudebnim stanu. Ale stejne to bylo fajn. Prikladam fotky z festivalu pred nekolika lety - rajcatove album je needitovane.

http://hanaw.rajce.idnes.cz/Skotsky_festival_v_Jizni_Karoline/#P1020350.jpg

Z. Yga 3.4.2016 17:32

Re: Hmm hmm

Pokračování:

Jo brigády, tož to taky nějaké mám za krkem. Jelikož od ranného dětství jsem nenáviděla polní práce (a zůstalo mi to dodnes), tak nejdrsnější brigáda byla trhání meruňek a broskví v sadech (a to jsem se jich účastnila pouze jako mamčin přívažek, neb jsem byla osmi-devítiletá) - takže jsem věděla, že tudy cesta k bohatství pro mne nevede. Naštěstí největší kamarádka Vlasta měla sestru zootechničkou v místním kolchozu, tudíž jeden rok jsme pracovaly v teletníku a druhý v kravíně.

V tom teletníku byl pěkný záhul pro patnáctiletou holku - dvousměnný provoz - jeden den nástup ve čtyři ráno, druhý den ve dvě odpoledne. Tam i zpět na kole - cožpak tam, tam to byla pohoda. Bývaje na nejvyšším místě dědiny jsem nasedla na Ukrajinu a bez šlápnutí (a ráno taky bez brždění, neb nikdo jiný se venku nevyskytoval) jsem během pěti minut dávala kolo do stojanu. Zato zpátky to bylo kruté - po celkem těžké práci jsem to kolo pěšky tlačila až domů a byla sedřená jak rifle plísňáče. Doma jsem padla za vlast a aspoň hodinu si pospala - teda spala bych aj dýl, ale bylo třeba ještě rodině navařit, uklidit a připravit se na další směnu - tentokrát na rodinných latifundiích. Ale peníze tam byly skvělé, akorát že drsně vydřené - ve čtyři ráno vyhrabat hnůj a nastlat slámu - dvacetčtyři stájí po dvanácti stáních (ještě že se ten hnůj jenom shraboval do takového korýtka, odkud byl pásem vyvážen na hnojisko). Pak nachystat krmení - namíchat kravský sunar, do další misky dát granule a po vypití mlíka misky vymít a dát vodu (a to se některá telátka ještě musela učit pít přes dudlík). Dát do jesliček seno. Nově narozená telátka vysprchovat, vysušit a dát mlezivo. Roznosit balíky slámy po stájích. Chodit chodbou se zdutými telaty, popřípadě pošlá zvířata naložit na kolečko a zavézt před kolchoz do bedny, odkud se odvážela do kafilerie (i to se stávalo a na jemné holčičky se nebraly ohledy).

Z. Yga 3.4.2016 17:32

Hmm hmm

Na rozdíl od Alex já se ZARADOVALA, že nám zana nabídne rychlé prachy za málo práce ... jak to tak počítám, tak už třicetdva roků na takový zázrak čekám ... a furt kuleté prt. Ale eště takových deset roků a budu rentiérka - vstanu, až bude svítit sluníčko a přestane mi loupat v kříži ...

Z. Matylda 3.4.2016 17:16

Brogády

jsem měla velmi různorodé, od umývání nádobí v samoobslužné jídelně přes praktikantku na táboře po sázení stromků v lese. Jaksi mě minuly sofistikované brigády v kanceláři, asi jsem odjakživa typ na těžší práce:)

Včera měla Kačka u žabek přehlídku svých modelů v rámci Dne pro ženy, tleskali jí hodně, měla tam dokonce jednu starou macatou modelku, aby bylo vidět, že umí šít nejen na hubený :) A chlapci zatím vyčistili jezírko, takže je vidět na dno, odrhli stěny od řas a prý to tak dva roky nechtějí vidět :)

Před chvílí jsme se vrátili z procházky, Karamelína už uběhla celou cestu, ne jenom půlku jako minulý týden.

Z. Jenny 3.4.2016 16:01

Re: nedělní hlášení z bedýnky

Jj, no to je dobrýý, pamatuji naši boxeří matku,vždy se schovala za takové ty kovové nožky, na nichž byla tehdy moderně umístěna televize, tam se muselo pomalu nedýchat aby ta bedna nespadla. Denynka pak měla jistotu, že ji odsud nikdo nevyloví a bude mít od těch malých nenažerů chvíli pokoj. Nastěnko vydrž! :-))

M. Pajakerryková 3.4.2016 14:35

Re: nedělní hlášení z bedýnky

asi jo, je docela drsoňka, ale oni zatím moc dlouho nevydrží, trošku popolezou, pokvíkají, nabaští se a usnou :)

ještě minulý týden jsem se na ně nemohla ani podívat a dnes??? vezmeš si jen jedno??? JEN???? nechceš víc???

ale třeba večerní procházka je zbytečná, vyčurat vykakat a maže dom :)

T. Zana 3.4.2016 13:43

Re: nedělní hlášení z bedýnky

Jooo, Nasťa má zřejmě ruskej recept na výchovu :-))

Z. Lika 3.4.2016 13:12

Re: nedělní hlášení z bedýnky

Moc pěkné hlášení - junioři rostou všemi směry přímo ukázkově. Nastěnce přeju trpělivost a úspěchy v lákání paní chovatelky do bedýnky :-)

M. Pajakerryková 3.4.2016 13:05

nedělní hlášení z bedýnky

všechny Vás zdravím, tak už koukají všeci tři, přibrali krásně všeci stejně za dva dny 10g, úplně na gram přesně :) všeci ukázkově. Už jsou čipernější a čipernější, matku tam snad přivážu, zas je slyším kvíkat a ona si v klidu leží mi pod nohama a fakt nejsu v bedýnce :)

no nic jdu ju k nim přivázat :) matku!!!

Z. Lika 3.4.2016 12:33

Pěknou neděli přeji

Nějak nestíhám či čo, a venku je krásně - truhlíky volají, muškáty musím přemlouvat, že ven ještě né, mezi okny se probudil obrovský střevlík a děsně mlátil do skla, tak už je venku... mám pracovní neděli, to jsou holt ty radosti volné nohy - žádná procházka, sedět u pecka budeš!!!

Z. Vave 3.4.2016 12:14

Re: Než jsem začala pracovat naostro,

Děkuju za povzbuzení, milá Alex. Ano, vyhořelá, to je to pravé slovo. Kdysi dávno bych už byla druhým rokem v důchodu. Beru to, že se musel věk odchodu do důchodu prodloužit, ale skoro o sedm let? Vždyť to je jak vojna za císaře pána! :)

Naprosto si nedovedu představit, že ten věk plánují ještě vyšší. Možná někdo, kdo začne pracovat od třiceti, to pak dá, jenže já dělám od osmnácti.

Nojo, jsem si postěžovala, když už nic jinýho nemůžu dělat. :o)

A. Lex 3.4.2016 9:01

Re: Než jsem začala pracovat naostro,

Vave, neboj, dočkáš se. Měla jsem to poslední roky před důchodem jako ty, naprosto vyčerpaná, fyzicky i psychicky, vlastně taková vyhořelá. Kdysi stavba domu svépomocí, zaměstnání a v padesáti letech chronické nervové onemocnění, kdy mně podrazil náš zdravotnický systém. Nu a dnes se snažím dožít tu poslední etapu v klidu. Hlavně, aby zdraví bylo!

Z. Xerxová 3.4.2016 6:38

hezkou neděli

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Fouká teplý vítr, slůňo vstává, jdeme do lesa. Night se tváří, že včerejší dlouhý výlet se nepočítá...

Z. Vave 2.4.2016 21:32

Re: Než jsem začala pracovat naostro,

Přesně tak, Abytko. Kdybych dělala práci svého srdce, tak to nevolnictví ani nemůže být. Jenže bohužel dělám práci pro obživu, ne pro radost.

Z. Vave 2.4.2016 21:31

Re: Než jsem začala pracovat naostro,

Děkuju, milá zano. Kolikrát jsem z nevolnictví tak utahaná, že nemůžu ani šít, to je to nejhorší. :o(

M. Crossette 2.4.2016 21:05

Re: také jsem brigádničila

No vida Zdeno, i mimopoštovní využití :)Já si pamatuji jen tu druhou poštu, kde jsem brigádničila (Malešice), ale tu "potrubní" už jsem zapomněla. Jen vím, jak měe fascinovala představa potrubí "v kanálech" pod Prahou, jak jimi létají válce se zásilkami :) Schválně jsem se koukla co je o tom na netu a netušila jsem, že to bylo tak úžasně promyšlené a komplikované

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A1_potrubn%C3%AD_po%C5%A1ta

A. Bytová 2.4.2016 20:49

Re: Než jsem začala pracovat naostro,

Jednoho nejvíc unaví to nevolnictví. Ono je pracovat a "pracovat". Ještě chvíli, Vave, bon courage. :)

M. Pajakerryková 2.4.2016 19:46

Re: tak ještě hlášení při sobotě

http://pavlame.rajce.idnes.cz/Vrh_C_19.3._-_28.3.2016/

jinak účet pavlame :)

Z. Zdena-B-P 2.4.2016 19:36

Re: také jsem brigádničila

Cheche, potrubní poštu měli v hutích mezi laboratoří a vsádkárnou u slévárny. Do laboratoře svištěla patrona s odlitou rakvičkou slitiny na rozbor a zpět jen papír s výsledkem, aby věděli, jestli a čím mají slitinu okořenit ;)

T. Zana 2.4.2016 19:31

Re: Než jsem začala pracovat naostro,

Tvoje šití je krásné! I když - bohužel - musíš k tomu zatím nevolničit...

T. Zana 2.4.2016 19:25

Re: také jsem brigádničila

Potrubní pošta :-) Tu jsem ještě zažila taky, už jako dospělá, už to byla spíš taková rarita. Vlastně to byl moc chytrý vynález.