19.5.2022 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

PSI: Velcí psi v naší rodině 8.

Vlkodav Geralt a čokoláda - dobrá rada nad zlato!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 25.4.2019 17:27

Re: Desetikilová Borůvka

Evo, moc děkuju za podrobný komentář a vysvětlení. Tohle je moc dobré do budoucna vědět, ať už je pes na hrozny citlivý nebo ne. Hlavně proto, že než se takováhle otrava u psa viditelně projeví, může už být pozdě.

U nás roste divoce zdejší druh jižanského vína "wild muscadine grapes". Je to takový břečťan, který se proplazí větvemi ostatních stromů. Zralé bobule velice rychle začnou opadávat a Trixie si je vyčmuchává a s chutí baští, přestože jsou hodně trpké. Loni jsme narazili na velké množstí popadaných hroznů a na větvích jich stále byly trsy. Jak jsem sbírala a trhala (na skvělou marmeládu spolu s jablky), Trixie se kolem mne motala a pojídala. Ale tak po deseti, možná dvaceti bobulích měla dost. Naštěstí dosud nikdy reakci neměla. Takže na ně asi není citlivá, nebo nejsou tak jedovaté jako šlechtěné druhy. (a podle hromádek v lese hrozny baští i jiná zvěř). Ale pro jistotu jí teď budu raději do budoucna od tohoto sběru odrazovat. Teď už zase zrají ostružiny a zrovna včera se jimi Trixie poprvé letost pořádně nadlábla. Když jsem dneska ráno na zahradě značila její noční silně fialové hromádky, nebylo pochyby co včera jedla :)

J. Hlavsová 25.4.2019 14:45

Jezevčice Dulinka

byla v pojídání nevhodností přebornice. Ale v roce 1995, kdy mi ji CD nadělila, se tyto problémy neřešily. Hroznové víno měla ráda, ale vždycky jsem jí kuličku rozdělala. Když se jí řeklo, že něco nesmí, mohl být na stolku talíř šunky a ani se ho nedotkla, ale když se jí neřeklo, považovala to automaticky za povolení k sežrání. Jednou jsem od mamky dostala řízek zabalený v papíru a ještě v mikrotenu. Tašku jsem dala na zadní sedadlo vedle Dulinky, ovšem bez příkazu, že nesmí. Cca po pěti minutách, když jsme dojeli domů, řízek nebyl. Za tu chvilenku ho stihla tichoučce vytáhnout a zblajznout. Stejně si přisvojila několik jednohubek přichystaných pro návštěvu, než jsem si uvědomila nebezpečí a dala zákaz. Jindy pozřela cosi, už nevím, volala jsem veterináři, on mi doporučil právě ten peroxid - nefungoval. Co jednou bylo v žaludku, zůstalo tam. Jindy si syn přivedl kamarádku, odložila na sedačku kabelku a šli se projít. Když přišli, marně hledala v kabelce desetidekovou mléčnou čokoládu. Duli byla v podezření, ale obal nikde. Až za pár týdnů při úklidu ho vysavač povytáhl zpod sedačky. Pejska čokoládu vzorně rozbalila a bez následků snědla. Problémy měla jen s páteří, dožila se téměř šestnácti let.

E. Žampachová 25.4.2019 8:58

Re: Desetikilová Borůvka

Hroznové víno je opravdu zvláštní. U některých psů (v řádu cca zlomku promile ze všech jedinců, prakticky bez ohledu na rasu) dokáže způsobit toxickou reakci až se selháním ledvin a úmrtím. Neví se, jaká složka hroznů to způsobuje, neví se, zda nejde o nějaké znečištění bobulí (málo pravděpodobné). Z jednoho zdroje mohou sežrat dva psi a jeden se otráví, druhému nic není. Jde asi o citlivost na neznámu látku. Na otravu stačí pár kuliček vína (do 5 kusů). Ale proč, jakým mechanizmem, to jsem nikde nenašla, obvykle se píše "neznámý mechanismus účinku". Bylo popsáno řádově desítky případů otrav v různých zemích, ale vzhledem k počtu psů je to naprosto nevýznamný zlomek populace, která se k vínu dostala. Jenže když má pesan smůlu a patří mezi těch pár citlivých, tak je riziko obrovské. Kdo je citlivý se zjistit nedá. Hledali jsme dost pečlivě a nic rozumného nenašli. Proto nepanikařím, když mi pes sežere hrozno a naopak mu ho nenabízím. Totéž s čokoládou. Tma je toxická dávka také hodně vysoká

M. Crossette 24.4.2019 21:06

Re: Desetikilová Borůvka

Někde jsem četla, že hroznové vino a hlavně rozinky (stejně jako oříšky) jsou pro psa nebezpečné vice kvůli velikosti, než obsahu. Pes může ty male kousky (hlavně rozinky) špatně vdechnou místo rozkousat a na průšvich je zaděláno. Ale kdo ví, jestli to tak opravdu je. Jak se jednou vyjádřila asistentka našeho veterináře o info na googlu "no jó doktor Google":)

Z. Matylda 24.4.2019 20:39

Desetikilová Borůvka

sežrala půl tabulky Milky. Vet se zasmál a řekl, že množství kakaa je v Milce stopové a nemám si dělat starosti. Nebylo jí z toho nic... zrovna tak mi psi občas sežerou na zahradě hrozny. Poprvé jsem šílela a vet klidně řekl, že ví o spoustě psů, kteří hrozny žerou a žádnému nic nebylo, jinak by byla jižní Morava bezpsí. O hořké čokoládě řekl, že zažil jen jedinkrát reakci a to byl jezevčík, co spráskl celou tabulku čokiny na vaření. Prý rychle dýchal, ale taky z toho nakonec nebylo nic.

Netvrdím, že se má všechno banalizovat. Mě by spíš děsily v žaludku ty obaly :)

M. Dvořáková 24.4.2019 19:34

Re: Téměř vechny

Nejhrozivější je ta rychlost, s jakou stihnou ty dobroty sežrat, a ještě se tváří jakoby nic. Rozhodují vteřiny.

M. Dvořáková 24.4.2019 19:31

Re: Téměř vechny

:)))

M. Dvořáková 24.4.2019 19:29

Re: Hezký a užitečný článek

Díky za komentář. My se letos rozhodli kvůli suchu přestat se sečením zahrady. Všimli jsme si, že během posledních dvou let se nám vlivem sucha na zahradě změnilo složení travin v neprospěch těch kulturních. Takže to necháme růst, aby se to ještě víc nevysušovalo, a jenom vysekáme cestičky k růžím a ke studni.

M. Dvořáková 24.4.2019 19:11

Re: tak tohle muselo být o strach

Díky za komentář. My doma taky zatím zůstáváme u mléčné. Hořkou jenom na polevu, nebo pro ajťáka (který na ni nedá dopustit)

M. Crossette 24.4.2019 17:54

tak tohle muselo být o strach

a ráda jsem četla, že vše dobře dopadlo. A pro mne užitečný poznatek, že peroxide může zachránit podobné situace. Geralt je velice rošťácky vyhlíženící pes, jak naznačují fotky. Rozesmálo mě "poponášení stolu" :) Přeji hodně dalších společných - a především veselých - zážitků !

Trixie také miluje čokoládu ale naštěstí o tom, že může psům uškodit jsem už dříve četla. Takže dostane nanejvýš vylízat mistku v níž byla zmrzlina politá čok. polevou (a ta v sobě asi moc čisté čok. nemá). Ale včera jsme byli u moře, kde se vždy cestou stavíme pro doplnění alkoholu. A právě v tomhle krámě jsem si někdy loni začala kupovat hořkou 90% čokoládu (Lindt). Když jsem před časem "změnila chutě" a začala preferovat hořkou před mléčnou, nejprve jsem si koupila jen jednu tabulku téhle hořké. Jednak na ochutnání (protože je přeci jen dražší) a jednak proto, že manžel o ni nestojí (zůstává u mléčné), jsem si říkala, že mi déle vydrží. No včera jsem si zase koupila rovnou 4 tabulky (100g). Tak si teď u nich dávat extra pozor, aby se k ní Trixie náhodou nedostala. Přeci jen bych jí Nerada "nalejvala peroxidem" (ale udělala bych to!)

T. Zana 24.4.2019 16:41

Hezký a užitečný článek

Geralt prostě má sladký zoubek :-)

Ještě O.T. - jak pokračuje jaro v botanické: https://1234zana.rajce.idnes.cz/botanicka_24.4.2019

- ale venku je spíš léto.... A sucho, sucho :-(

Z. Jitur 24.4.2019 15:10

Re: hezký den

"100 bodou" pre peroxid :-). Ale když se nedostává hořčice bude taky ok, v nouzi nejvyšší

Z. Jitur 24.4.2019 15:07

Re: Chápu,

...přidám něco ze své zkušenosti. Ano, copak jsem dříve věděla, že pes čokoládu nemá? Nebo, že by neměl hrozno? I náš Scotty (whwt) měl čokoládu hrozně rád - dostával vždy jen kousek, třeba půlku jednoho čtverečku. Hroznové víno miloval, rozkousnutou kuličku napůl. Pak se stalo, (někteří jste tu možná četli mé vyprávění o jeho konci) že z nákupní tašky kočiny vytáhly turistické párky, on jim je zabavil, sežral (v té době jsem ovšem neměla ani tu informaci o vyvolání zvracení), a tak jsem si pomyslela, že mu nejspíš bude jen zle od přežrání... až druhý den bylo znát, že je mu hodně špatně, odmítal dokonce jít ven čůrat, na veterině pan doktor zjistil akutní zánět slinivky a Scottík byl do tří dnů pryč. Tehdy jsem to celé probírala s vetem a dospěli jsme k názoru, že slinivka už musela být "načatá", dost možná i právě kvůli tomu, co občas dostával "na chuť". Jinak by býval i ve 12ti letech věku, měl celou věc ustát. Ale možná právě ty "nedovolené" mlsky, přispěly k tomu, jak to dopadlo...

Z. Jitur 24.4.2019 14:57

i já mám...

...stejnou zkušenost, sice ne v tomto případě s čokoládou, nicméně nutnost sežrané vyzvrátit tu byla, neboť šlo o materiál, který sákne vlhkost a tekutinu a bobtná - takže rada veta - ano peroxid vodíku a zvracení se dostaví po chvíli... je to docela jednoduché a účinné - pokud si nejste jisti, a domníváte se, že ten Váš hafan sežral, co neměl - určitě lépe takto ihned, než později s horším průběhem, nebo následky...

T. Zana 24.4.2019 13:05

Re: hezký den

Jo, to vypadá jako bod pro peroxid :DD

Z. Yga 24.4.2019 11:22

Pes a čokoláda

Také si myslím, že čokoláda bude nebezpečná hlavně malým plemenům, že větší psy, pokud jí nesežerou extrémní množství, se s ní nakonec vyrovná. Ale je dobře, že jste sem dala návod na vyvolání zvracení, člověk nikdy neví, kdy toto bude potřebovat.

A jinak, Geralt je krásný pejsek a věřím, že s ním zažijete ještě hodně! V neděli jsme byli na dostizích v Kolesech a tam přišla slečna s vlkodavem. V jednu chvíli kolem něj procházela dvoukilová čivavka - to teda byl opravdu zajímavý pohled

https://yga.rajce.idnes.cz/2019_Dostihy_Kolesa#IMG_4981.jpg

A. Lex 24.4.2019 10:57

Re: Téměř vechny

Mirko, soucítím s Geraldem, i s Tebou. Ajvi je popelnice, jakou jsme ještě nikdy neměli. Dokonce je prvním kníračem, kterého znám, co sliní jako doga! I přes fousy!

Z. Jenny 24.4.2019 9:34

Re: Téměř vechny

Ach jo! Přečetla jsem a trpím za něho! To bych taky nedala:-)

M. Dvořáková 24.4.2019 9:09

Re: Téměř vechny

Díky za komentář. Jo, Geralt je fakt fajnšmekr. Předevčírem mi stačil sežrat půl plechu ještě teplých převalovaných tvarohovo povidlových koláčků. A to jsem šla jenom zvednout telefon, který jsem měla na nabíječce v ložnici. Ty koláče byly ještě teplé, proto jsem byla klidná, protože na čerstvě upečené nikdy předtím nešel, aby si nespálil papulu. Ovšem tentokrát to bylo jinak a bylo to rychlé. A právě proto, že byly ty koláče ještě teplé - z nich bylo Geraltkovi špatně. Celou noc protrajdal po baráku a proskučel.

A. Lex 24.4.2019 8:50

Re: Chápu,

Souhlasím s Tebou, Evo. Svého času naše knírajda Eriska zblajzla 3/4 tabulky ukradené čokolády. V kynologickém diluviu nebyla ani stopa po fatální informaci o čokoládě. A to je střeďák do 20 kg. A také tu a tam dostávala čtvereček čokolády. Rozinky jakbysmet. Věřím, že tahle "hysterie" se týká rozmachu chovu miniaturních plemen psíčků. Tady je obezřetnost na místě. Také už nedávám čokoládu vědomě, hlavně aby si na ni nezvykala.

Z. Jenny 24.4.2019 8:43

Téměř vechny

naše boxerky na čokoládě ujížděly a musely jsme dobře schovávat, občas byl povolen čtvereček hořké na vaření. Boxerka v pořadí druhá,Edna, ještě před oběma Aidamy,uměla vybrat i celou bonbošku , včetně rozbalení, naštěstí se nic nestalo. U Aidy I. a II., jsme už uhlídali.

Geraltek by fajnšmekr, to se musí uznat akorát ty závěry bývají různé ale to i u lidí, co zblajznou ledaco s chutí a pak...

Dobrý článek, dobré rady, díky!

E. Žampachová 24.4.2019 8:07

Chápu,

že při současných informacích je sežraná čokoláda o nervy. Ale 100g by takhle velkému pejskovi asi neublížilo ani bez "léčebného pozvracení". Před mnoha lety naši dalmatini čokoládu milovali. Byla to sváteční největší lahůdka, dárek po stromeček. Nekradli, ale dostávali každé vánoce napůl 100g čokoládu na vaření - každý dostal 5 deka, půl tabulky čokolády na vaření s vysokým obsahem kakaa. Druhý den totéž (2 psi 2 tabulky) Nkdy jim nic nebylo. Teprve po mnoha letech jsem zjistila, že je to jedovaté. Samozřejmě už čokoládu na vaření nedáváme. Ale i naše holky mají jako největší odměnu čokoládu. Ovšem už bílou, bez kakaa.

Podobně je to s hroznovým vínem a rozinkami. Nick svého času rozinky miloval. Kora i Bekina žraly hroznové víno, kamarádce psi ožírají níže rostoucí hrozny na zahradě. V množství větším než malém (podle úrody), na dvounožce zbyde tak půlka. Přsto u některých psů hroznové víno způsobuje otrevy, Nikdo nezná mechanizmy, ani to, proč je některý pes citlivý, jiný ne. Těch citlivých je naštěstí minimum.

Díky neznalosti jsme dopříli čtvernožcům ledacos. Teď to už samozřejmě nedělám, co kdyby... Ale není nutné panikařit. Občas se nám stane, že mi volá majitel odchovu, že pes ukradl a sežral tabulku čokolády. Většinou to zjistí až po více než hodině. Tak je uklidňuji, zatím se velkému psovi (30 a více kg) po běžné mléčné čokoládě nic nestalo. U malých psů je riziko daleko větší.

Š. Matyášová 24.4.2019 6:52

Re: hezký den

hořčice plnotučná,v teplé vodě rozmíchaná,hodně barví,když ti ji pes frkne zpět...ten peroxid je bezbarvej...

Š. Matyášová 24.4.2019 6:51

čokoládový Zaklínač :-D

taky jsem si tohle odžila- Fren (Šarikův táta) nám spucoval 48 tabulek oříškové čokolády....peroxid opravdu funguje...jen ten uklid dvorku,byl poněkud namáhavější .....

Z. Xerxová 24.4.2019 6:31

hezký den

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Naštěstí hořkou čokoládu ráda nemám - a z mléčné dostává Night občas odkouslý půlčtvereček... Má ji rád.

Naštěstí ani jedna z našich dosavadních 4 dog nebyla lupič - i když pochopitelně dosáhnou všude tam, kam já :o)

O peroxidu vím, prý podobně funguje roztok hořčice. Naštěstí jsem to nikdy nemusela testovat.