Čtvrtek 23. ledna 2025, svátek má Zdeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VíP: Víkendový pokecník

Lika
diskuse (22)

Svítání v zimních Jeseníkách foto: Antonín BartošekNeviditelný pes

Tak už je to tady. Zimní slunovrat. Letos 21. prosince v 10:20 minut. Slunce se „zastavilo“ a začíná se vracet k nám. Den trvá osm hodin, temnota šestnáct hodin, a pokud slunce vykoukne zpod mraků, jste překvapeni, jak vám svítí i v pravé poledne do očí – je nizoučko nad obzorem. Ale bude líp – už na Nový rok bude světla o minutu víc a slunce bude výš!

Zimní slunovrat se slavil odedávna – Slované měli kračun, Kelti zapalovali ohně a sklízeli jmelí, Germáni slavili Yule se slavnostním polenem, které zdobili a zapalovali a dnes je z toho dlouhá sladká roláda, která se už rozhodně nezapaluje :-), Římané slavili saturnálie.

Uvítáte návrat slunce? Zapálíte si svíčku, ohniště, potěšíte se pohledem na teplé a světlé plameny? Což mi připomíná – máte doma hasičák? Nebo aspoň kýbl? Nedělám si legraci, takové svíčičky nebo i prskavky na stromku, joj, ty dovedou věci!

Přeji vám příjemnou sobotu a neděli, poslední adventní. A jelikož máme obvyklý vípák, pište sem o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Zdroj: www.astrohled.cz

PS: Kdo má chuť ujmout se příští rok Fotoroku? Měsíčního fotopřehledu, co jste viděli nebo zažili?

PS 2: Kdo má chuť sejít se příští rok třeba ve Věšíně – že si domluvíme datum a dáme si tam sraz, co říkáte?

PS 3: Co říkáte na Pražení nějak koncem ledna, začátkem února třeba? Až nám trochu odlehne a vytráví?

PS 4: Posílejte články! Děkuji předem zadem :D Kontakt na mě je v tiráži.

Aston Ondřej Neff
23. 1. 2025

Jakožto člověk stoprocentně pozitivní vyhlížím každou dobrou zprávu.

Gustav Sitař
23. 1. 2025

Nový americký prezident se ujal vlády.

Petr Kolman
23. 1. 2025

Pravdivý příběh ze života.

Jan Ziegler
23. 1. 2025

Ruská ambasáda sídlí ve vile „uloupené“ obětem nacistické perzekuce.

Ivo Fencl
23. 1. 2025

Sherlock Holmes a miskatonická monstra

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Aston Ondřej Neff
22. 1. 2025

Donald Trump svým inauguračním projevem odpálil pořádnou petardu.

Marian Kechlibar
20. 1. 2025

Celý proces „přesunu IT napravo“ je drama o dvou dějstvích.

Benjamin Kuras
22. 1. 2025

Šťastné a veselé Kwanzaa, popřál Američanům Bílý dům

Miloslav Novák
22. 1. 2025

Sparťanští fotbalisté sehráli v Lize mistrů nejpovedenější zápas od zářijové remízy ve Stuttgartu,...

Lidovky.cz, ČTK
22. 1. 2025

Fotbalisté Paris St. Germain smazali dvoubrankový náskok Manchesteru City a šlágr 7. kola Ligy...

Lidovky.cz, ČTK
22. 1. 2025

Osobní vlak ze Znojma do Okříšek odpoledne narazil mezi Šumnou a Olbramkostelem na Znojemsku do...

Lidovky.cz, ČTK
22. 1. 2025

Nejméně 12 lidí zemřelo ve středu v Indii poté, co v panice vyskočili z vlaku. Ve vlakovém vagonu...

Lidovky.cz, ČTK
22. 1. 2025

Země Evropské unie budou zřejmě muset nakoupit nejméně dalších 100 zásilek zkapalněného zemního...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz