6.4.2020 | Svátek má VendulaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VíP: Víkendový pokecníkŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 75, poslední: 28.1. 2019 23:54, přehled diskusí

Pro Zanu:
Autor: A. Lex Datum: 27.1.2019 14:04

s tou tlusticí mají předskokanky pravdu. V zimě málo zalévat!A pokud to jde, v zimě ne ve velkém teple. Pokud máš možnost tak ji dej v létě někam letnit. Já mívám sukulenty ve skalce, kam na ně praží slunce, tu a tam jsou zároveň se skalkou pokropené, nebo když mají štěstí, tak je proleje bouřka. Navíc mi poslední roky nahrazuijí zničené skalničky. Kaktusy v létě pěkně kvetou. Před prvními mrazíky je schovám pod stříšku, aby na ně nepadl mráz a potom je ubytuji doma. A protože jsou různě rozestrkané, tak na ně zapomínám při zalévání :-).

A takhle o těchto vánocích kvetla tlustice. Dá se říct vánoční kaktus a vánoční tlustice :-).

http://dig.rajce.net/Vanocni_kviti.

Re: Pro Zanu:
Autor: Z. Lika Datum: 27.1.2019 14:46

Alex, tak kvetoucí tlustici jsem nikdy neviděla. Žasnu a jdu to té své ukázat.

Re: Pro Zanu:
Autor: A. Lex Datum: 27.1.2019 17:14

Nyní už odkvétá. Ještě musím dodat, že jednou dvakrát za rok k sukulentům zastrčím kousek hnojivové tyčinky. V přírodě na ně také tu a tam plkne pták nebo nějaký hlodavec utrousí bobky.

Re: Pro Zanu:
Autor: T. Zana Datum: 27.1.2019 17:44

Alex, psala jsem ti to k obrázku. Ta kvetoucí tlustice je úžasná! Mám ji taky, tedy nekvetoucí, ale ta problémová je jiná (https://1url.cz/cMBJU).

I když pro ni nejspíš platí totéž...

Samozřejmě nemám možnost ji v zimě zařídit chlad... prostě v paneláku tohle nezařídíš :P Ale ta klasická (mám velikou, přes léto bydlí na balkoně) to snáší - možná ne nadšeně, ale snáší.

Re: Pro Zanu:
Autor: M. Crossette Datum: 27.1.2019 15:47

Tedy Alex, take jen vyjeveně koukám, že tlustice kvete ! Angl. se jí říká "Jade plant" a když jsem ještě měla bytové kytky, tak patřila k mým stálicím, byla nezmar. Ta poslední v Německu před stěhováním byla letitá, obrovská a košatá, ale za celá ta léta jsem ji neviděla kvést. Vzal si jí jeden kamarád. Zato vánoční kaktusy mi kvetly hezky. Od kamarádky jsem převzala jeden její, kde byly "naroubovány" tři barvy - bílá, červená a skoro fialová a když trs kvetl, bylo to moc krásné.

Re: Pro Zanu:
Autor: T. Zana Datum: 27.1.2019 17:45

Vánoční kaktusy se mi líbí moc, ale ty bez chladna myslím opravdu nevykvetou.

Re: Pro Zanu:
Autor: A. Lex Datum: 27.1.2019 17:53

Zano, ty moderní odrůdy snad ano. Mám je na světle, asi metr od radiátoru. To jsou ty s těmi trčícími větvemi.

Dnes jsem padla na hlavu.:
Autor: A. Lex Datum: 27.1.2019 13:50

Doslova. Sypala jsem do krkmítek slunečnici a šla jsem ven jenom kousek z branky, abych se podívala jak vypadá včerejších 5 cm napadaného sněhu. No, blbě, je to mokré bílé nic, ale strašně to klouže. Najednou jsem upadla, podjely mě nohy, ani jsem nestačila zaječet, praskla jsem záhlavím do země takovou silou, že bytelný skřipec na vlasy v zátylku se rozpadl na tisíc kousků. Luplo mě v krční páteři, zatřepal se mi mozek a ten vyslal miriádu jiskřiček do mého zraku. Odsunula jsem se opatrně domů a čekám, co bude dál. Zatím bolí hlava a krk. A to jdu zítra cvičit.

Re: Dnes jsem padla na hlavu.:
Autor: Z. Lika Datum: 27.1.2019 14:47

Alex... hlavně neusínat, a jestli bude točení hlavy nebo nevolnost, tak doktor. Jestli jdeš zítra k nějaké rehabce, určitě nahlásit.

Re: Dnes jsem padla na hlavu.:
Autor: A. Lex Datum: 27.1.2019 17:06

Cvičím na rehabilitaci, vede nás rehabilitační, takže jí to nahlásím. Vím, že by se to mohlo nějak špatně projevit.

Re: Dnes jsem padla na hlavu.:
Autor: Z. Yga Datum: 27.1.2019 15:27

Ježíš, Alex! Doufám, že už je ti líp ... já sebou švihla včera, když jsem venčila Brooke - nevšimla jsem si ledu pod sněhem, když jsem se kochala zamrzlým rybníkem. Naštěstí jsem upadla pouze na pravou půlku zadele, takže nic katastrofálního.

Re: Dnes jsem padla na hlavu.:
Autor: M. Crossette Datum: 27.1.2019 15:49

Alex, tak jak svůj pád popisuješ, neber to na lehkou váhu a raději si zajdi na kontrolu. Krční kostičky jsou přeci jen dost křehké a "dopad pádu" se nemusí ukázat hned a mohla bys něco zanedbat.

Re: Dnes jsem padla na hlavu.:
Autor: Z. Tečka Datum: 27.1.2019 16:10

Alex, neumím toho poradit moc, ale vím, že se někdy otřes (otok) mozku projeví až za delší dobu, a to je pak honička. Já bych se sbalila a jela na pohotovost. Udělají ti rengen, aby byla jistota, že se něco najednou nevyvrbí. Je to velmi zrádné a pokud to není pod kontrolou, nemusí to dobře skončit.

Re: Dnes jsem padla na hlavu.:
Autor: M. Beda Datum: 27.1.2019 17:08

Alex, otřes mozku určitě nepodceňuj, pokud jsi křápla hlavou o zem!!!! kdyby tam byl otok nebo nedej bůh nějaké krvácení, mohlo by to být nebezpečné - měla bys s tím hned někam zajet!!!!

držím palce

Re: Dnes jsem padla na hlavu.:
Autor: T. Zana Datum: 27.1.2019 17:46

Alex, holka zlatá, raději za doktorem zajdi, ona to přece jen není legrace. Budu ti držet palce, ať je to jen planý poplach!

Pro Maričku.:
Autor: A. Lex Datum: 27.1.2019 13:43

Já nechávám všechny cibuloviny v zemi a nijak s nimi nehýbu a to bývaly dost velké mrazy i kolem dvaceti stupňů. Ty letošní byly brnkačka. Takže Maričko, zimou to nebude. Ale já je hnojím na podzim, někdy koncem září, hnojivem Podzim a na jaře, když vystrčí ouška, tak kolem nich opatrně zakopu NPK nebo Cererit. Horší to mají hyacinty, ty strkám do skalky a potom nevím kde jsou :-). Asi tak nějak jako p.Čapek, jak píše Lika. To se potom divím, kde se tam vzaly :-). Ale hned jak se ukážou, tak k nim také přikopnu pár kuliček granulátu,aby se nabaštily a měly z čeho kvést.

Re: Pro Maričku.:
Autor: M. Crossette Datum: 27.1.2019 16:11

Alex a níže Tečko, děkuji za rady, ale neúspěch s hyacinty zimou tu není, asi jsem se blbě vyjádřila. Tady je to naopak horkem (tedy hluboce prohřátou půdou). Když jsem je tenkrát po odkvětu nechala celý rok v zemi, další jaro vyrazily právě jen ty tenké šlahonky a další už z cibulek nebylo nic. Stejně dopadly tulipány. Jedně maličké modré krokusky mi tu pár let vykvétaly. Byly tu, když jsme dům koupili, byly moc hezoučké, ale také nakonec zašly. Jedině narcisům se tu daří skvěle. Jenže se množí zase až moc, čímž se vysylují a pak nekvetou. Před třemi roky mi ještě záhon lemovaly stovky krásných narcisů, předloni už jich bylo mnohem méně, loni jen asi 5 a zbytek byly jen husté zelené listy. Chtěla jsem je loni na podzim vyrýpat a zasadit jen část - nestihla jsem to a ani letos na to nedošlo. Takže teď už je tam zase asi 10cm vysoký zelený lem a budu se moc divit, jestli mi nějaký narcis vykvete. Jenže ona je to docela dlouhá práce všechny cibulky vyrýpat (tedy manžel pomáhá) a často od sebe oddělit. Množí se strašně rychle, posledně jich bylo několik stovek a zpět jsem jich napíchala sotva stovku. Kamarádky si naposledy nějaké vzaly, ale mě je líto ty ostatní jen tak vyházet.

Můj vánoční hyacint z IKEA :
Autor: Z. Vave Datum: 27.1.2019 10:31

už dávno odkvetl a čeká na lepší počasí, aby šel na zahrádku. Včera jsem v blízkém květinářství u Tesca mlsně koukala na rašící cibulky hyacintů, ale jelikož jsme jeli k Hradci na oslavu a věděli, že auto bude stát dlouho venku, netroufla jsem si je vzít. Ale napravím to při nejbližší příležitosti, děkuju za připomenutí. Pořád jsem si nezvykla na ten úžasný fakt, že mám v koupelně s WC pod stropem okno. Jo! :)

Re: Můj vánoční hyacint z IKEA :
Autor: Z. Lika Datum: 27.1.2019 10:44

Vave, to je úžasný vynález, tahle okna v koupelně nebo na wc. Kytkám se tam úžasně daří.

Re: Můj vánoční hyacint z IKEA :
Autor: Z. Lika Datum: 27.1.2019 10:47

Jo a když ho necháš otevřené, nastěhují se k vám vlaštovky nebo jiřičky :D

Re: Můj vánoční hyacint z IKEA :
Autor: M. Beda Datum: 27.1.2019 12:33

Likooooooooooooo :-DDDDD

Re: Můj vánoční hyacint z IKEA :
Autor: T. Zana Datum: 27.1.2019 17:47

Já bych chtěla rorýsy!

Re: Můj vánoční hyacint z IKEA :
Autor: Z. Lika Datum: 27.1.2019 17:57

Tak pootevři okénko :-) K nám se pořád chtějí stěhovat sýkorky. Kočky nadšeně souhlasí, já ne.

zase další jaro:
Autor: V. Glover Datum: 27.1.2019 8:33

Já jsem zrovna tenhle týden rozmýšlela, že příští weekend už bude únor, teda čas koupit nový kompost, sazenice a semínka, odplevelit všechny venkovní květináče a truhlíky, a sázet. Moc se mi nechce, ještě jsem si neužila zimy a vedra jsou zase za dveřma

Re: zase další jaro:
Autor: Z. Lika Datum: 27.1.2019 8:34

Wendulko, tys to teda vzala šmahem :DD Tak si užívej zimy teď, nebo aspoň chladnějšího počasí, a schovej si to pocity do zásoby :-)

Re: zase další jaro:
Autor: V. Glover Datum: 27.1.2019 9:55

Ano ano, loni mi běžel větrák v ložnici už od konce března až do konce října každou noc. A to samozřejmě není topení v noci zapnuté. Nějak špatně snáším horko poslední roky a děsím se toho už teď. Zahradničení mě taky moc nebaví, a to už od nového roku vídám v supermarketech pytle s kompostem a různé sazenice. Odklidili vánoční zboží a hned tam frkli jarní

Re: zase další jaro:
Autor: T. Zana Datum: 27.1.2019 11:58

Hm, horka se taky bojím :P

hezkou neděli:
Autor: Z. Xerxová Datum: 27.1.2019 6:26

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Je lehce nad nulou, včerejší prašánek ztěžknul. Jdu pro kyblík slunečnice - je třeba doplnit krmítka

Re: hezkou neděli:
Autor: Z. Lika Datum: 27.1.2019 8:26

U nás na krmítko nic nelétá, a to do listopadu ještě bylo jinak. Nedaleko je park, tak jsem si říkala, že se ptáci stáhli tam. Jenže taky ne. A možná jsem kápla na příčinu: oni totiž v tom parku vyklučili křoviny, zůstaly jen stromy. Takže ptáci asi přišli o své obvyklé bydlíky.

Re: hezkou neděli:
Autor: Z. Jenny Datum: 27.1.2019 8:41

To máš Liko jistě pravdu, teď v zimě, když je všechno holé, je nejlepší úkryt v keřících, v doubravách, Když jdu kolem rybníka a po lňačkách,slyším odtamtud pořádný cvrkot. Škoda, v létě jsou keře fajn a pokud nejsou invazivní, nemohou vadit.