21.9.2021 | Svátek má Matouš


VíP: Aneb víkendový pokecník

11.9.2021

Totiž ve středu jsme měli Den gramotnosti. Víte vlastně, co je gramotnost? Dřív jsem si myslela, že je to umění číst a psát, ale jak se v poslední době vynořily další gramotnosti (finanční, počítačová... znáte další?), zapochybovala jsem. Takže podle wiki je to „schopnost převádět komunikaci z jednoho systému do jiného. Tedy znalost kódování.“ No prosím, hnedle si připadám trochu jako James Bond :-) Pamatujete na své první čínské propisky? To bylo něco! Ale obecně se považovaly trochu za švindlování, protože nekorigovaly přítlak a nerozmazávaly se. Ale psaly krásně!

V této souvislosti jsem si vzpomněla na knížku od Geralda Durrella Růženka je z příbuzenstva. Odehrává se na přelomu 19. a 20. století v Anglii a pan rakvář, bývalý boxer a zápasník, neumí číst ani psát - „ani nevím proč, nějak jsem se k tomu nedostal“. Přimělo mě to k zamyšlení, co bych bez čtení a psaní dělala já. Tak to teda fakt nevím, čím bych mohla být užitečná - všechna moje práce i zábava se kolem „kódování“ točí. Možná bych mohla vařit někde ve vývařovně - za předpokladu, že bych si recepty pamatovala :-)

Mimochodem, tu knížku doporučuju. Je o soužití lidí se zvířaty, zde se slonem, a i když jsem měla z příběhu zpočátku trochu strach, pročetla jsem si ho za dovolenou asi čtyřikrát. Takže doporučuju.

Máte teď něco rozečteno, anebo... rozepsáno? Píšete rodinnou kroniku? Nebo obecní kroniku?

Přeji pěknou sobotu a neděli. Toto je běžný vípák, takže sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Lika Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !