Neviditelný pes

VíP: Aneb víkendový pokecník

15.5.2021

Hlavním svátkem uplynulého týdne byl středeční Den ošetřovatelek (zdravotních sester, ošetřovatelství). Dne 12. května 1820 se totiž narodila Florence Nightingaleová. V rodině si těžce prosazovala přání stát se ošetřovatelkou, protože to povolání mělo špatnou pověst, žádnou ctihodnou reputaci. Tato úžasná, vzdělaná a vytrvalá žena nakonec dokázala, jaký podíl na uzdravení nemocných má dobrá hygiena, větrání, převlékání ložního prádla, lepší strava. A nepochybně i laskavost. V nemocnici ve Scutari plné raněných z Krymské války se jí podařilo snížit úmrtnost ze 42 na 2 % a vojáci jí tam začali přezdívat Dáma s lampou. S lampičkou v ruce obcházela své pacienty i v noci.

Henrietta Rae: Dáma s lucernou, 1891, Florence Nightingale v nemocnici Scutari

Henrietta Rae: Dáma s lucernou, 1891, Florence Nightingale v nemocnici Scutari

Tak jsem si vzpomněla na zdravotní sestry mezi námi, na jejich sílu a laskavost. Nevím nevím, jestli si teď konečně budou moci dát na chvilku nohy na stůl a pořádně se vyspat. Podle toho, co jsem četla a slyšela, jim asi bude běžný cvrkot na oddělení připadat jako oddychovka. Doufám, doufám že se dokážou dobře zotavit a dočerpat životní síly. Dobrá zdravotní sestra není samozřejmost a kdo byl někdy v nemocnici, dosvědčí, že jsou nad zlato.

Teď půjdu ven pokochat se vzduchem a sluncem - právě dopršelo, šeříky a kaštany kvetou na plné pecky, střemchu předčasně dorazil liják, ale má zdatného nástupce ve skalníku - puší tedy udatně.

Přeji pěknou sobotu a neděli. Očkovanci, pilně vyrábějte protilátky a větrejte, Florence bude mít radost :-¨)

Toto je obvyklý vípák, takže sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Lika Neviditelný pes


zpět na článek