Neviditelný pes

VíP: Aneb víkendový pokecník

8.5.2021

V kalendáři, do kterého nahlížím, je dnes napsáno Den osvobození od fašismu. Hm, tak nejenže se s tímto datem poněkud šoupalo, ale tento název, stejně jako Den osvobození, patří rovněž minulosti, a dle stránek MZV máme dnes Den vítězství. Prostě skončila druhá světová, na tom se snad shodneme.

V televizi mě vždy zaujmou pořady o nadšencích, kteří udržují v chodu vojenskou techniku a pořádají slavnostní jízdy, a o dalších nadšencích, kteří udržují hraniční pevnosti. V několika jsem byla, atmosféra v nich je pro mě zvláštní - ne strašidelná, ale spíš ponuře odhodlaná. Ráda z nich vždy vylezu na vzduch, slunce nebo déšť, a užívám si bezpečný klid. A vzdávám čest těm, kdo se v té mašinérii ocitli.

Tento den bývá spojovaný s šeříky - v bohaté voňavé kytici. Ve váze mi vydržela jen jednou, když jsem si přivstala a šeříky nalámala ještě za chladného kuropění (podotýkám, že z vlastní zahrady, v parku je nechávám na pokoji). Letos teprve začínají kvést jen ty nejranější, které jindy nakvétají o měsíce dříve:

Šeřík z 9. dubna 2019

Šeřík z 9. dubna 2019 | foto: Lika

Přeji vám co nejhezčí sobotu a neděli. Se spoustou slunce, vzduchu, výhledů do dálky a pohledů na utěšeně pučící zahrady, kde hrozivě hučí maximálně tak čmeláci nebo potoky. Pohlaďte a nakrmte své zvířectvo a rodinu (není nutno v tomto pořadí :-) Snad nemusíte nikam spěchat, leda za radostnými zážitky :-)

Už dávno se chci zeptat: jak se u vás daří alejím? Těm starším, i těm nedávno vysazeným?

A když jsme u těch alejí, vzpomněla jsem si i na nedávnou diskusi o lípách. Abych přihodila něco na misku vah předností těchto stromů, na kvetoucích lípách se s chutí houfují hejna baboček bodlákových, která táhnou ze Středomoří do našich končin. Stromy se jimi až hemží a je to úžasná podívaná. Takže kdo máte lípu v dohledu, v květu se na ni zahleďte :-)

Babočka bodláková na lípě

Babočka bodláková na lípě | foto: Jitur

Toto je obvyklý vípák, takže sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Foto: Lika

Lika Neviditelný pes


zpět na článek