27.7.2021 | Svátek má Věroslav


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Kalendář a domácí latifundie, jak jinak

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 14.3.2021 14:50

Nejdřív se musím pochlubit, že máme nový plot, ufff a hurrrá! Ten starý totiž kvetl tak, že v něm bylo víc děr než ok, tu i tam staly kari sítě a všechny možné i nemožné mřížky i destičky. I když to není náš plot podle pravidla pravé ruky, tak vedlejší zahrada je neopečovávaná, pozemek má dva majitele a ti tu nejsou, o nic se nestarají, tak jsme se do toho pustili sami.

A teď co mi kvete doma. Sem tam vytrčí kvítek některý z vánočních kaktusů. Poslední orchidej se tváří zbídačele. Zelenec co chvíli vytrčí šlahoun s bílými kvítky. Tím výčet domácích květin končí - parapety patří kočkám. Mám ale na balkónovém jižním okně (zvenku) truhlík se dvěma žlutými primulemi a růžovou a červenou sedmikráskou. Radost se tam podívat. U sebe na okně mám v rožku červenou primuli a dva mini karafiátky, které začínají kvést.

Venku kvetou různé krokusy, sněženky a úžasný kosateček (iris katharine hotchin), který asi bude chtít přesunout na čarověníkový kopeček.

Z půdy už taky čouhají hyacinty, okrasné česneky, modřence a kdo ví, co ještě. :)

Z. Lika 15.3.2021 7:48

Kosateček je to opravdu úžasný, jak jsem se dočetla, a zřejmě i dost odolný, pokud má propustnou půdu, takže různé šoupání asi vydrží. Co vydrží, prý se strašně množí! Takže - kvetením vpřed! :-)

A. Zemanová 15.3.2021 8:36

Dík! Propustnou půdu tady musím vyrábět, ale potvrzuju odolnost kosatečku. Koupila jsem ho loni rychlený, po odkvětu šel na jedno místo, ale chtěla ho utlačit sousední rostlina, tak šel na jiné. Teď jsem zjistila, že vyrašil opět v utlačení, tak jsem ho vydloubala a přesadila na slunné místo, kde ho nechám odkvést. A až zatáhne, půjde na kopeček. :)

Z. Jajka 14.3.2021 11:27

Liko, jsem moc ráda, že se klivii u tebe tak krásně daří. Jen na vysvětlenou ostatním, je to jedna z odnoží klivie, kterou mám na fotce po babičce někdy z dvacátých let. Naposled jsem rozsazovala trojici, jednu má Lika, druhou Nelinka a třetí já. Ta dopadá nejhůř, loňské letnění v jiných podmínkách jí neprospělo. Ale žije.

Bohužel moderní ekologické bydlení rostlinám, které by ocenily světlých 18°C, nepřeje. Vzdávám bramboříky, asi i vánoční kaktusy. Mám je sice nařízkované, ale té kvetoucí nádhery ze smíchovského schodiště se asi nedočkám. I když pár květů předvedly. Začíná kvést africká fialka, tu mám přes dvacet let. Znovu mi vykvétá loňská miniaturní vánoční hvězda. Mám nějaké orchideje, ale nic moc. Nějak to s nimi neumím, nebo nemám podmínky. Jen dendrobium pravidelně kvete, ale mám ho relativně krátce.

Co se týče kaktusů, jsem veelmi zvědavá... mají přes 20°C a měly by mít tak kolem deseti nebo i méně. Nechala jsem si tak 2/5, zbytek šel k adopci... Jeden zoufalec, Mammillaria prolifera, od ledna kvete, tu a tam vyhodí kvítek... Teoreticky by mohli zimovat i potmě v garáži, uvidím po letošním létě.

Z. Lika 14.3.2021 11:41

Páni, tak já mám historicky cennou klívii! 8-o Tak to si jí budu považovat ještě víc, mohla bych ji po tvé babičce pojmenovat :-) Severní okna, v létě severní balkon a v zimě severní meziokenní prostor, kde i lehce mrzlo, jí očividně svědčí, jsem moc ráda. Jinak pamatuju, že máma svoji klívii i vánoční kaktus dávala na léto někam pod strom, pod keř.

Ono se to u vás s kytkami utřepe, přijdete na to, co fungá, leckteré kytky se přizpůsobí. Třeba ty africké fialky vidím velmi nadějně, ty zase houfně spáchaly sebevraždu u mě... buď moc slunce, nebo moc stínu.

Budu se těšit na další zahradní hlášení :-)

Z. Jajka 14.3.2021 11:53

Babička se jmenovala Berta :-)

Z. Jajka 14.3.2021 11:57

Myslím, že právě jedna z těch naposled rozsazovaných klivií je ta prastará původní, nijak zvlášť nemohutněla a při případném rozsazování se nechávala a aplégry se rozdaly...

Z. Lika 14.3.2021 12:01

Berta je prima, takže pozdravuji babičku :-)

T. Zana 14.3.2021 13:25

Fialka by to v teple měla dát. Ten zbytek bude náročnější, ale ty na to určitě příjdeš :-).

J. Fialová 14.3.2021 15:07

Jo! Já taky ráda teplo ;-D

Z. Matylda 14.3.2021 19:57

No mně chcíply po přestěhování všechny fialjy a že jich bylo. Tady mám ty orchije...

Z. Xerxová 14.3.2021 6:20

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

hezky si píšeme o kytičkách... ale podle předpovědi u nás v týdnu dost nachumelí... Uvidíme ;-)

Z. Lika 14.3.2021 11:47

Jo jo, možná bude klasický březen - se sněhovou kalamitou na konec, jako ránou na buben ;-D

J. Hlavsová 13.3.2021 23:43

Můj vánoční kaktus jede už třetí kolo, orchidej kvete už taky pár týdnů, anturie má jediný kvítek, doufám, že pak si dá pauzu, abych ji mohla přesadit (za květu se to prý nemá), kroton dokvétá, africké fialky si dávají pauzu, hyacint, co jsem si před pár týdny koupila pro radost taky odkvetl, až se trochu oteplí, dám cibulku ven do záhonu. A už si dělám seznam, co za měsíc budu chystat do truhlíků (nejraději mám verbeny, zvažuju ještě bakopu a cinii, na jižní okno na přímé slunce šruchu, do velkého květináče na zem černookou Zuzanu).

Z. Lika 14.3.2021 11:44

Taky to tebe krásně kvete. A plánování truhlíků miluju. Bakopu jsem měla, na jižním okně, a je to ohromně vděčná kytka, parády nadělá hafol. Tak ať se daří.

R. Enatae 13.3.2021 18:22

Kvete mi sedm orchidejí na kuchyňském okně, každá jinak barevná. Zjevně milují spaliny z plynového sporáku.

Z. Lika 14.3.2021 11:42

Tak tohle je ideální situace, musí to být krása, navíc užitečná :-)

M. Crossette 13.3.2021 18:09

V domě mi nekvete nic, protože tam žádné květináče nemám. Venku už odkvedly narcisy a rychle obrůstají všechny na krátko sestřižené keříky růžiček. Přestože to vypadá, že jaro už tu je trvale, včera bylo dost před 20 (a bude i dnes), zatím váhám vynést z verandy velké květináře aloa-vera. Stačil by jeden i malý noční mrazík a jsou zničeny, březen je někdy nejistý. Tak ještě několik dnů počkám. Aloe už zase vyhnaly vysoké stonky na květ. Prvně kvetly loni, do té doby jsem ani nevěděla, že vůbec kvetou. Ale květy nejsou nic moc, jen takové podlouhlé šišky s droboučkými, sotva viditelnými žlutými kvítky na konci trochu rozvětvených dlouhatánských stonků.

Párek střízlíků v garáži rychle postavil hnízdo, už je vystlané mechem, znak, že ho samička použije, oba ptáčci byli denně slyšet v keři poblíž. Ale pak najednou asi 3 nebo 4 dny ticho, ptáčci nikde. Myslela jsem, že to z nějakého důvodu vzdali, nebo se jim něco stalo. Ani dnes ráno jsem je neviděla. O chvíli později jsme odjížděli na jarní "Lions club pancake breakfast"(výdělek organizace pomáhá v místní komunitě). A jak jsme vycházeli z domu, zrovna oba ptáči vylétali z garáže od hnízda! Takže nás neopustili:-).

Že matematici slaví "den PI" jsme vůbec nevěděla, ale vzpomněla jsem si na pár let starý film "Life of Pí" (Pí a jeho život). Je to opravdu velmi zvláštní film, přesto svým způsobem fascinující. Nutí člověk nad dějem filmu i později přemýšlet. Nevím, jestli ho doporučit, jeho velká část je vlastně jen indický mladík Pí s tygrem v malé loďce na moři . Ale animace ve filmu ne neuvěřitelně realistická. Znáte film, viděl jste ho někdo?

https://www.csfd.cz/film/221649-pi-a-jeho-zivot/prehled/

M. Crossette 13.3.2021 18:12

Kdo umíte anglicky, tady je o ději delší povídání a na začátku dokonce malý Pí tuhle matematickou teorii vysvětluje . Takže přesně k jejich dnešnímu dni:-)..

https://www.youtube.com/watch?v=LcDFMW3N1TA

Z. Lika 14.3.2021 11:46

Á, tak jsem se s robůtkem spletla, Pí byl chlapec. A ano, film jsem viděla, je úžasný. Jelikož jsem však znala reálnou inspiraci, tak bylo pro mě drásavé se na to dívat.

Jsem moc ráda, že se u vás kytkám i ptáčkům daří :-)

M. Crossette 14.3.2021 14:43

Liko, teď jsem znovu koukla na úvodní text, a teprve mi docvaklo, že "zblbnuta filmovým průmyslem" a robůtkem", jsi měla na mysli ten film - tedy, žes ho také viděla :-) Tak se omlouvám, buď jsem si seděla na vedení , nebo jsem natvrdlá a mám číst pozorněji ! Ano, není to film, na který by se člověk díval 2x.

Hezkou neděli přeji, u nás bude zase teplá (ba horká). Posunul se nám čas vpřed, venku bude déle světlo:-)

Vrátila jsem se z procházky a jak jsem se cestou koukala na bíle rozkvetlé stormy, najednou mě napadla tahle dávná Neckářova písnička. Pamatujete na ni, hraje se ještě někdy?

https://www.youtube.com/watch?v=Vu9SDrfHZeM

Z. Hanča 13.3.2021 17:34

Mně kvete mini orchidejka, brambořík a drobnými kvítky šťavel purpurový. Velkou radost mi udělala vánoční hvězda, která u nás přečkala už druhé vánoce, a protože jsem jí poctivě prodlužovala noc, odměnila se červenými listeny. Možná jsem nastartovala zatmívání pozdě, protože se začala barvit do červena až po Novém roce :-), ale i tak mě potěšila. A aby bylo hlásání o květeně úplné - na venkovních parapetech mám primule a ve váze oranžové růže (k MDŽ :-P ).

M. Skálová 13.3.2021 22:02

mě na okně kvetou dvě azalky a mini bramboříky už od listopadu. Mým orchidejkám se letos nějak nedaří. Další dvě azalky se chystají kvést.

Z. Lika 14.3.2021 11:48

Hančo, tak to máš doma krásné intenzivní barvy :-)

A. Alimo 13.3.2021 14:31

Teda vítr je tady parádní. Teď jsme se vrátili se psem, málem nás to odfouklo, ale alespoň není bláto.

Za okny mi kvetou tři primulky, a vánoční kaktus nasadil poupata8-o.

Tady mi doma moc kytky nejdou, je tady dost tma. V Mostě si pamatuju, že mi pravidelně rozkvétal tchýní jazyk a pravidelně putoval na chodbu, protože ten květ -takový jako prut posetý nažloutlými kvítky, nic moc paráda, tak intenzivně voněl, zvlášť navečer, že to nešlo s ním být v jedný místnosti.

T. Zana 13.3.2021 16:15

Tak nám odfouklo. Kvůli holubům nakonec na balkoně sypu sýkorkám do plastové flašky. Aby se moc nehoupala - u nás fouká často - dala jsem dovnitř malou keramickou mističku a vlastně jsem sypala do ní. Už jsem dosypala. Teď odpoledne fouká čím dál víc, hlavně jsou v tom nárazy. Při jednom slyším křupnutí... to byla ta mistička, která vyletěla cestou. Flaška zmizela a nebyla nalezena ;-€.

Z. Lika 14.3.2021 11:50

Jsem zvědavá, jestli flašku někdy spatříš - bude někde v koruně stromů ;-D

Z. Lika 14.3.2021 11:48

Alimo, tak to jsi první, o kom slyším, že mu rozkvetl tchýnin jazyk. Máš na tchýně zřejmě kladný vliv :-)

J. Jovo 13.3.2021 13:26

Naše bramboříky kvetou od prosince 2020 viz odkaz. Jsou to velmi staří bramboříci, máme je od roku 2007. Zatím nám za ta léta odešel jen jeden. Přes léto žijí na stolku pod starým ořechem.

https://jovo.rajce.idnes.cz/20210313/

T. Zana 13.3.2021 16:10

Teda ty jsou ale krásné!