25.6.2021 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Kalendář nepřestává překvapovat

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Bytová 26.7.2020 12:49

Jsem též pamětník starožitných lízátek a hnusných mydélek, to mě nebralo, ale šumák - to byl bomba. Zvlášť když si jedinec nacpal do pusy celou tu bílou pěnicí kostku a trochu vody a zdárně tak předváděl, že má slintavku. Doteď si pamatuju ty pohlavky. ;-D

Z. Jenny 26.7.2020 9:48

Dobré podoledne:-) všem! Jsem pamětník starožitných lízátek,barevných,jahodových,citronových,malinových atd. jednobarevných.Ty barvy byly lákavé a chuť lízátka si klidně ještě vybavím,Na lízátku byly takové vlnovité perforace a obal se na ně děsně lepil,myslím, že některé byly jen tak bez obalu. Taky v cukrárně Orion na hl. náměstí měli takové barevné půlměsíčky s různými chutěmi, bonbony fialky,v témže tvaru, lesněnky,hašlerky.... to všechno na váhu,vybírané ze skleněných dóz lopatkou. Taky pamatuji barevné cucavé špalky,dlouhé i sekané a třeba i vážený cukrkandl.Nezapomenutelný byl šumák, jedna kostka bílá,druhá červená a odporná mýdélka různých barev,po kterých mi bylo vždycky špatně. V cukrárně vše prodávala paní Genžová, matka našeho kdysi výborného tenisty a navíc bydlela v naší ulici, takže jsem měla protekci. Lízátka s květem pamatuji také neb to už byla doba dětství mého syna.:-) Bóže, to dítě je tááák staré. :-) Kometu jsem neviděla neb bylo stále zataženo,jen místy jasno a to přes den. Takže až v příštím životě.... :-) Tááák, to jsem si zase povzpomínala, díky!

Odpoledne odjíždíme jako každoročně na Valachy,jedu bez techniky,takže se mějte krásně,nezlobte a buďte na sebe hodní. P.S. A zavolejte rodičům, jen tak, pokud je ještě máte,jo?!V

L. Jakovljevičová 26.7.2020 14:40

Jenny!! Všechno, co jsi vyjmenovala si taky pamatuju. A ten šumák se dvěma kostičkama se jmenoval Tiki:-) a vždycky jsem z něj měla odřený jazyk. A cukrkandl jsem milovala. Dokonce tak, že jsem si ho vozila z drancovacích zájezdů ;-D z NDR o mnoho let později. A taky fialky.

M. Skálová 26.7.2020 20:20

fialky a maliny, mýdélka jsem neměla ráda, jsem pamětnice též

T. Zana 26.7.2020 8:30

Hezké ráno přeju. Sleduju za oknem sýkory, krmíme i v létě a máme víc strávníků než v zimě.

Kupodivu se celkem neperou a snese se jich víc najednou (že by mladí?)

Z. Xerxová 26.7.2020 7:44

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

máme tu Trpajzlíky i s rodiči - takže nestííííhááám, nestačííím, ... slavíme dneska jedny osmé narozeniny ;-), i když je má Mrňavka až za týden

Z. Kytka 25.7.2020 17:58

Dnes jsem našla astro článek, ten si přečtěte dle uvážení...;-) ale jsou tam nádherné fotky komety. Zvlášť ta nad opatstvím v severní Anglii.R^8-o

Z. Kytka 25.7.2020 18:08

Ach jo....;-€

https://1url.cz/gzkd5

M. Crossette 25.7.2020 19:39

Kytko, hezké obrázky komety. Astrologii nezavrhuji, ale nevím, jestli za současnou situaci opravdu může právě tahle kometa :-)

Z. Kytka 25.7.2020 19:49

Ovšem že ne! Ten článek je blábol. Mě hlavně zaujaly fotky a tak jsem se podělila.:-)

T. Zana 25.7.2020 21:44

Ty jsou parádní!

M. Crossette 25.7.2020 16:27

Při čtení se mi hned vybavilo to Vave zmíněné dlouhé lízátko, stálo snad korunu. Mám dojem, že se to nějak jmenovalo, ale nevzpomenu si, jak jsme si v krámě o něj řekli (možná to "tyčkové" jak píše Radka, ale v hlavě mi zní jiný název):-). Ano, ta "vycucaná špička" byla až nebezpečně ostrá. V nějaké detektivce (snad od Agathy Chr,) vrah použil "rampouch" (snad uměle vytvořený), kterým oběti propíchl srdce. "Zbraň" sice roztála, ale samozřejmě záhada byla úspěšně vyřešena.. S tímhle lízátkem by to určitě šlo také. Jo a jak píše Vave, také nám lízání trvalo dny (lízátko měla snad 20cm...nebo si to tak dětské oči pamatují) a fakt se za jeden den vylízat nedalo, bývalo různě odkládáné na později.

Jinak sáček tvrdých cucavých bonbonů byl vždy v autě na jakékoliv delší jízdy. Když člověk cucal bonbón, hůře se upadalo do mikro spánku, ať už při dlouhé, nebo noční jízdě.

A. Rgova 25.7.2020 16:39

Nedalo mi to, koukla jsem na net- benátové tyčky to jsou. Příběh vraždy rampuchem znám:-).

M. Crossette 25.7.2020 19:30

Radko, dík, že ses koukla, ale přiznávám, že benátové tyčky mi známě nezní. Ale jak mi to vrtalo hlavou, mám dojem, že jsme tomu možná říkali štangle ( lízátko-štangle). A při té "délce" cukroví jsem si vzpomněla na lékořicový pendrek :-) To byla také dobrota, dlouhý černý had (také jsme s ním po sobě mrskali) jen se nelízal, ale ukusoval..

A samozřejmě se mi v hlavě rozezněl tehdejší Neckářův hit "Lékořice" :-)

https://www.youtube.com/watch?v=KD1BifgIVcI

Z. Hanča 26.7.2020 12:50

Chichi, Maričko, taky jsem si vzpomněla na detektivku, kde nenávratně zmizela vražedná zbraň, velmi rafinovaným způsobem. Byla to zmrzlá skopová kýta, kterou žena vzala po hlavě manžela. Pak už upečenou ji nabídla policistům, kteří chudáci při své těžké práci nemají čas se pořádně najíst. Strážci zákona neodmítli a při jídle vedli řeči jako - to musela být pořádná zbraň - tu vrah určitě nikam daleko nemohl odnést - nejspíš ji tu máme někde pod nosem.... ;-D Mám dojem, že na tom to i skončilo.

A. Zemanová 25.7.2020 12:18

Kytičková lízátka byla k dostání v cukrárně, tuším, že ve třech velikostech. Dnes se dají pomětně běžně sehnat ta malá, kupuju je v sáčku pro vnoučata. Ale připomněla jsi mi lízátko, které se zřejmě už nevyrábí, bylo možná 20-30 dlouhé, kulaté, a dalo se olízat do nebezpečné špičky. Na bocích bylo pruhované a ve středu ty pruhy (jen někdy?) tvořily kytičku. To byla fakt nálož, bylo to lízátko na několik dnů. Počítám, že nás babička musela moc milovat, když ho snesla mít tu i onde odložené a v teple brzo bytelně přilepené.

U nás je horko - jak se dalo čekat, ihned po ohlášení meteorologů, že bude spíš chladnější (tedy mile české) léto, se výrazně oteplilo. Nastydla jsem v autě od klimatizace na dlouhé cestě za nejmenším vnoučkem a musela jsem zlikvidovat všechna rajčata, protože chytly plíseň, tak se na to horké počasí trochu škaredím a přežívám za zataženým závěsem. Prima je, že zvenku slyším jen ptáky a občas nějakou okolo projíždějící techniku, jsouť u nás žně v plném proudu.

Přeju všem dobrý den. V

T. Zana 25.7.2020 13:11

Čas žní je príma (akorát že k tomu bohužel to horké počasí nějak patří... taky mě to štve).

A. Rgova 25.7.2020 15:13

Tyčkový lízátko pamatuju i nebezpečnou špičku spolu s lepivým papírem:-). Žně jsem moc nemusela, hrozně se práší a táta pravidelně odjížděl do kraje. Technika na horách zahálela ( obilí, většinou jen žito) tu dozrávalo jinak než v kraji ( tak se tu říká okolí českýho ráje a dál k jihu), tak chlapi nasedli na kombajny a jelo se na turnusy.

M. Skálová 25.7.2020 17:46

Já jsem se taky vdala do kraje - podle hesla : na hora pro ženskou, do kraje pro krávu:-P

A. Rgova 25.7.2020 15:18

A ještě Vave chválím Ti stopětku, taky mi chyběly. V týdnu nestíhám reagovat, ale chvilky čtení u Zvířetníku nebo u Hadů mám moc ráda.

A. Zemanová 26.7.2020 12:22

Děkuju Ti, Radko, a doufám, že Tě nezklamu. :)

T. Zana 25.7.2020 11:53

V Praze se bohužel už od rána dělá vedro.

Jinak lízátka a cucavé bonbony nikdy nebyly můj šálek čaje, jsem striktně čokoládová osoba ;-).

Jo a kometu jsem taky neviděla :-P.

M. Skálová 25.7.2020 17:45

Lízátka jsou i čokoládová, jelikož děti nemáme tak je kupuji vždycky sousedovic holčičkám.

jo, a kometu jsem taky neviděla, jen na fotkách, my jsme v dolíku a většinou jsou nějaké mraky. No, počkáme si až přiletí příště :-) anebo nějaká jiná.

Z. Xerxová 25.7.2020 6:25

hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

na kometu jsme se podívat nebyli. Neb večer bývá na severu a zrovna tam nemáme výhled a museli bychom někam vyrazit. A večer jsme byli líní. Vidět prý byla krásně - několikrát na ni koukala třeba moje sestra - vytáhla na louku za domem i maminku - prý moc hezký a nezvyklý pohled.

Čas lízátek se vrátil s vnoučaty. Nejhorší je lízátko-píšťalka... fakt píská. Naštěstí rostou, časy omaplaných sladkých dítek nás opouští

Z. Xerxová 25.7.2020 8:56

v lese bylo krásně - klidné ráno, rosa, sluníčko, hříbků tak akorát, Night spokojeně šlapal, i s klackem si poběhal... takže pohodička pohoda :-)

Z. Lika 25.7.2020 9:55

Bezva zprávy o Nightovi. R^ A k těm lízátkům - pamatuji se na jedno vlepené do vlasů...;-D

A. Rgova 25.7.2020 15:16

Taky mě těší každá pozitivní zmínka o Nightovi. Kometu jsem propásla, v noci musím čím dál víc a dýl spát:-). Den lízátek je bezva. Takový kalendář je skvělej. MMch kde ty informace Liko čerpáš? Určitě příjemnější než třeba den, kdy se vzpomíná na Lidice nebo upálení mistra Husa.

Z. Lika 25.7.2020 16:17

Kalendář kupuji už spoustu let od Krásné paní :-)