25.5.2020 | Svátek má Viola


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 29, poslední: 24.5. 2020 12:19, přehled diskusí

T. Zana 24.5.2020 12:19

Tady se v noci moc hezky zalévalo (a pak ještě jednou krátce, když jsem byla venku, to teda byly kroupy, ale celkem malé ;-)

Je pěkně proměnlivo, chladno a příjemně :-)

A. Lex 24.5.2020 10:53

Včera v sobotu kráááásně napršelo i u nás. I pod borovicemi!

Stromy. Mám na ně založenou složku s fotografiemi, fascinuje mne jejich krása, stáří a to, že jsou součástí našeho života. Bohužel většina lidí si to nemyslí a jsou jim takříkajíc, ukradené. Při výstavbách je nechrání, ale rovnou skácí, aby nepřekážely, vždyť si zasadí nové. Nedochází jim, hlavám tupým, že se jejich vzrostlé podoby ani nemusí dožít.

Svých stromů mám mnoho, nejblíž k mému dommovu Doubeček, solitérní mladý dub, který pokud ho někdo nepokácí doroste v dubisko. Z alejí miluji Novodvorskou lipovou alej, v Moravském krasu, na kterou se jezdím dívat několikrát do roka. Některé Zvířetnice ji znají, byli jsme tam na jednom venčení.

V pátek jsem fotila krásnou krajinu nad Tišnovem

https://dig.rajce.idnes.cz/Cestou_na_Ususi

Z. Xerxová 24.5.2020 5:59

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o)

Dneska je krásně zalito - půjdeme zkusit pohledy na Liberec z druhé strany údolí...

M. Crossette 23.5.2020 17:24

Liko, krásné slůní holčičky- díky za odkaz ! Ale proč myslíte, že je matinky ruší v blahém spánku? Došly k závěru, že už spaly moc dlouho a potřebují trénovat nohy a svaly? Nebo byl čas krmení(jak je ke konci vidět)?

Koukla jsem i na ta další, co tam jsou - třeba to sprchování, připmnělo mi stříkání vody na Trixie?

Stromy mám ráda, jenže tady vše roste fakt děsně rychle a někdy se prostě kácet musí (viz naše 2 borovice). Jen mi děsně vadí, když se kácí v době hnízdění!!! Zdejší záchranná stanice teď dokrmuje hodně ptáčat, která prý právě takhle vypadala z hnízd, někdy spadlo celé hnízdo s ptáčaty. Možná ptačí rodiče pak nestíhají se postarat, nebo ztratí zájem. Hnízda padají i při silných bouřkách, ale za to může příroda, ne člověk.

A. Zemanová 23.5.2020 18:57

Maričko, u nás se nesmí kácet tuším od dubna do konce října, tj. v době vegetace, kdy proudí míza a také hnízdí ptáci. Výjimky jsou jen, když strom něco vážně ohrožuje, je třeba napůl vyvrácený větrem nebo se zjistí, že je prohnilý.

M. Crossette 23.5.2020 20:30

Tak to považuji za skvělé nařízené! A já zrovna včera slyšela odněkud v naší čtvrti "pilu". Byly to kratší řezy, tak buď jen ořezávání větví, nebo keř. Ale kdo ví, jaké i tohle mělo následky.

Včera k večeru, ještě za světla jsem šla volat dovnitř kočky. Vždy přiběhnou - někdy všechny tři najednou, někdy postupně. Ale včera nepřiběhla ani jedna. Tak jsem se šla kouknout, kde jsou. Všechny tři seděly v kruhu a koukaly do trávy. Sklonila jsem se k nim, v domění, že tam "hlídají" ještěrku. Dokonce jsem zahlédla špičku ocasu a chtěla ho chytit, abych ještěrku přenesla do bezpečí, jako to dělám jidy. Jenže ocásek zmizel a jak jsem rozhrnula trávu, vidím, že to není ještěrka, ale had. Popadla jsem nejbližší Rusty, šoupla jí do domu, choti oznámila hada a běžela zase ven. Had mezitím vylezl z trávy a stočení do kolečka "vystřeloval" na Ginger a Woody, které uskakovaly, ale neutekly. Had měl jen asi 30 cm a byl dost tenký, takže mládě, ale barevně to klidně mohl být chřestýš. Asi nebyl ale my tu s hady nemáme smilování, nerizkujeme. Každé kousnutí zdejším hadem může mít pro kočku následky. Tak jsem ho přitlačila květináčem (ten byl po ruce), než přišel manžel. Kočky jsem pak doma sledovala, ale nevypadaly, že by byly uštknuté. Doufám, že se had připlazil z daleka a ne z nějakého bližšího hnízda (či kde se hadi líhnou) a není jich tu na zahradě schovaných víc.

M. Skálová 23.5.2020 22:36

to by se to muselo dodržovat, kácí se jaro, léto, podzim a v zimě je zima tak moc ne. To co se děje v lese mě tak čílí, ale člověk je proti lesákům bezmocný. Prohnilé je akorát lesní hospodaření-

Z. Yga 24.5.2020 8:53

Přesně - stále tvrdím, že Lesy České republiky jsou jenom drancíři a ne hospodáři.

Z. Yga 23.5.2020 16:24

Miluju stromy a každý zbytečně poražený (tudíž téměř každý) mi urve kus srdce... Na jaře je bezkonkurenčně nejkrásnější Bezručova alej mezi Lednicí a Valticemi. Je to kaštanka a teď zrovna dokvétá. Jsou to už staré stromy, všelijak dolámané a duté a decimované klíněnkou a přece je to furt krása...

Ve čtvrtek jsme s Alex obdivovaly majestátní stromy v lednickém parku (mimo jiné). https://yga.rajce.idnes.cz/2020_Kveten_10_-_jeste_park%2C_tentokrat_s_Alex/

Jinak dneska dopoledne zahradnicky pršelo - pod tújemi klasicky sucho, ale nějaké ty kaluže přece jenom jsou a Erník si je náležitě užil (;o)

Z. Matylda 23.5.2020 13:02

U nás se sází stromky každoročně- je to činnost mysliveckého spolku. Sice je i zalévají, ale rozhodně tu letní výheň nepřežijí všechny.

Dpufám, že v pondělí otevřou nejen blázinec, ale i domov důchodců, kde je babička. Dva měsíce si s ní jen telefonujeme a je přesvědčená, že nás už nikdy neuvidí. Argumenty nemám.

Zrovna tak doufám, že se otevřou hranice se Slovenskem bez všech blbinců a testů. Kačku jsem viděla naposled v únoru a hlavně ona to už velmi těžko snáší.

Z. Kytka 23.5.2020 12:13

Hezký víkend.Zde je pár fotek z Průhonic na poslední chvíli před nočním deštěm.Některé keře už byly dost odkvetlé.

Pro Zanu: Ten krásný bílý keř je nejspíš Kalina japonská - psala jsem i u fotky v tvém albu.

Díky za "nakopnutí" jinak bych se tam nejspíš tak brzy nepodívala! :o)

https://jitka-kytka.rajce.idnes.cz/PARK_PRUHONICE/

T. Zana 23.5.2020 12:47

Jitko, to je príma, že jsi to ještě stihla!

Jsem zvědavá na tvoje fotky, ale asi až odpoledne :p

Máš pravdu s tou kalinou :-)

Z. Yga 23.5.2020 16:40

Krásně to v Průhonicích nyní kvete! A líbí se mi ten kamenný kostel

Z. Jenny 23.5.2020 11:09

Ještě doplním jak zadržovat vodu v zahrádkách, moc se mi líbí tento přístup, na který jsme tak trochu zapomněli a přitom je táák jednoduchý a jde uplatnit všude.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/evan-tylova-vodu-v-pude-pomuze-zadrzet-obycejny-svejl

A. Zemanová 23.5.2020 19:11

Dík za odkaz, Jenny. Tohle jsou dobré a jednoduché triky, jen kdyby se víc využívaly.

Z. Jenny 23.5.2020 11:07

Liko, nááádhera,taky jsem tam virtuálně každou chvilku a k tomu si pouštím cvrlikání ptáčků, takové, jako tam bylo dříve na jejich stránkách, jen si to musím najít jinde,třeba Makov atd. :-)

T. Zana 23.5.2020 11:02

Ještě takový zapomenutý čert :-/

Vyrobila jsem album z botanky a zapomněla ho vypustit: https://1234zana.rajce.idnes.cz/Botanicka_10.5.2020/

T. Zana 23.5.2020 10:54

Liko, momentky ze ZOO jsou kouzelné, taky si je moc užívám!

U nás... no, minulá radnice okrásnila prostranství u obchodního centra, nechala vytvořit záhonky, zasadit stromky... ehm, několik stávajících stromků a keřů za tím účelem bylo poraženo a prostor vyasfaltován, nebo co ta hmota je, je to takové červené. I stalo se, že lid to místo nazval Rudé náměstí.

Co se týče oblíbených stromů - samozřejmě Nožičkový strom (už jsem ho dlouho nefotila ;-) a tulipánovníky v botance a v blázinci (snad už nám ho otevřou).

Z. Jajka 23.5.2020 9:59

V naší nové ulici developer vysázel snad třímetrové javory babyky (Acer campestre 'Elsrijk). Všichni zaléváme a krásně rostou.

Jen ta vidina pletí malých javůrků ze záhonů...

Z. Jenny 23.5.2020 10:58

Zdál se mi sen, že jsem táhla v obrovském květináči velkou modrou vistárii na hřbitov abych ji tam zasadila,strašně jsem byla nadřená a probudila jsem se celá rozlámaná. Asi jsem si nějak vzpomněla na tu Vaši zanechanou v zahradě,jak jsem ji viděla na Tvých fotkách. Nějak se mi to v noci všechno namotalo do snu. :-)

Z. Jajka 23.5.2020 11:21

Jo vistárie v květináči... mám asi 5 hříženců a 3 nebo 4 vykopance (bydlí v pařeništi a začínají růst). U jednoho ze země něco rostlo, říkám si, to není vistárie, co to je... Co by bylo, ořešák. Ale jak se mi mohlo podařit se zemí přidat ořech, nechápu...

Z. Jenny 23.5.2020 11:46

Prostě chtěl jít s Vámi! :-)

J. Jovo 23.5.2020 9:33

Hezký den všem. Přidávám odkaz na památnou alej v Plzni, t.zv. Kilometrovku.

https://www.youtube.com/watch?v=KaG_bC3ZWSs

T. Zana 23.5.2020 10:40

Jo, viděla jsem, ta je parádní!

A. Zemanová 23.5.2020 7:50

Chicht, připomněla jsi mi jiný budíček: https://www.youtube.com/watch?v=OkbvCYLhOKw

Ze sloních miminek v ZOO mám obrovskou radost. Že jsou dvě a že to jsou holky, protože osud sloních samic je rozhodně veselejší, než osud samců. A to nejen v ZOO.

U nás se v r. 2018 vysadilo hned pět lip, jedna v lipovém parku a čtyři u hřiště. Také prosperují a z toho mám radost. Ze silnice pravidelně obhlížím havranský dub a tanečníky, ti bohužel utrpěly další újmu. Ale mám radost z nových stromků kolem silnic, ale i kolem polňaček. Hned kolem nás bohužel nejsou, škoda. Víc polňaček, víc stromořadí a alejí, víc remízků, víc mezí, to si moc přeju.

Jinak pošmourno je prima, člověk málem zapomněl, jak je to fajnově voňavé a čtecí počasí.

T. Zana 23.5.2020 10:55

Jooo! Prší krásně :-)

Z. Xerxová 23.5.2020 6:07

hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o)

Taky jsem koukala na videa z pražské ZOO - i z té liberecké...

Krásně prší - přesto půjdeme do lesa alespoň na krátkou mokrou. Asi zajdeme na "mločí cestu" - pokud je mokro a teplo, jsou tam k potkání salamandříci vždycky. Někdy i deset kousků během párset metrů. A víte, že každý má skvrny jiné - dá se podle vzoru identifikovat, nedá se splést s jiným mlokem ??

Z. Lika 23.5.2020 6:51

Tak to přeji krásné focení, budou skvělé úlovky. Nevím, jak u vás, ale u nás bylo teď před sedmou patnáct stupňů, to by bylo v tom dešti skoro na plavky :-)

Že mloci nemají unifikovaný vzor, jsem nevěděla, mně připadají všichni stejní. Ovšem nepochybuji, že lidé jim také připadají všichni stejní... i když... nebudu je podceňovat :-)

Doufám, že psisko již definitivně zdrávo'

Z. Xerxová 23.5.2020 8:24

tak jsme ani na Mločí cestu nedošli - neb děsně lilo a všichni tři jsme byli brzy mokří až na kůži. Ale za pár set metrů značené cesty podél Černé Nisy jsme těch mloků potkali čtrnáct... Prostě se jim u nás v bučinách líbí.

Psík je zdráv a vesel. Jen to bláznivé trýýýýskááánííí se zatím nevrátilo. Že by konečně dospěl??