21.10.2021 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Veverky a kočky

Již několikrát jsem psala, že máme na zahradě veverky. Jejich počet se mění podle počtu narozených mláďat, ale celoroční průměr je tak šest veverek...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Maw 27.3.2019 20:13

krasne povidani

a krasne veverky :) nojo, snidane je prece nejdulezitejsi cast dne:)

Z. Hanča 20.3.2019 19:51

To je tak krásné povídání

a krásné fotky, Maričko, člověk u toho čtení a prohlížení úplně pookřeje. Naprosto chápu, že ráno míří tvoje první kroky ven, abys rozdala snídani a potěšila se obyvateli zahrady. Já to mám přes zimní období stejné, ráno jako první dosypávám ptáčkům do krmítka a na záhon.

Jo, tvoje veverky si zvykly na dobré bydlo, ty se jen tak stěhovat nebudou! :-))) Jednu takovou šedivou americkou veverušku máme natočenou na videu, byla zjevně hodně zvyklá na lidi, pobíhala kolem nás a nechala se natočit docela zblízka.

M. Crossette 21.3.2019 1:34

Re: To je tak krásné povídání

Děkuju Hančo. Když člověk tu možnost a čas má, rohodně jsou takováhle radostná probouzení velice příjemná :)

Já se těm veverkám nedivím, že se nechtějí odstěhovat "k sousedům" a vlastně nejvíc nám vadí, že ohryzávají ptačí budky. Ona totiž cedrová kůra odpuzuje různou havěť, která by se jim jinam do hnízd nastěhovala. Veverky to asi podvědomě vycítily a vesele loupou stromy. A protože naše budky jsou také z cedrového dřeva, chodí ohryzávat je.

Z. Lika 21.3.2019 7:39

Re: To je tak krásné povídání

Vůně cedru je moje oblíbená, veverkám se nedivím.

T. Zana 20.3.2019 15:41

Milá Maričko

zase jsem si krásně početla (vlastně už ráno, ale to bylo na mobilu, tak jsem čekala s psaním na pohodlnější přístup z počítače).

Máte to u vás moc pěkně zařízené, úplně si představuju, jak na vaší zahradě všichni spokojeně žijí spolu, ani se nepošťuchují.

Máš moc hezké fotky!

M. Crossette 20.3.2019 16:01

Re: Milá Maričko

Děkuji Zano za pochvalu. No ony se kočky venku pošťuchují, ale je to přátelské pošťuchování na které se moc hezky kouká.

Z. Lika 20.3.2019 15:39

Je možné

že ty veverky vypadají tak blahobytně díky plné penzi ve zdejším ubytování? :-)

Je skvělé, že si dokážete vyjít vstříc, je to balzám pro duši, tohle číst.

A ta suita koček věrně provázející paničku... jsi jako královna se svými dvořany, nemáš chvilku soukromí :D

Pořádně se pokochám fotkami. To video s veverkou loupající kůru mě velmi zaujalo - je to pracant, a silný!

M. Crossette 20.3.2019 15:58

Re: Je možné

Liko, abych řekla pravdu, tak jsem se už několikrát pokusila počet veverek na zahradě zredukovat. Tedy s každou novou kočkou jsem trnula, jestli se také zvykne. Trnula jsem, že dojde k nějaké rvačce s tragickým koncem. Zkusila jsem veverkám nepřilepšovat v naději, že najdou jiný "hostine". No dlouho jsme to nevydržela. Když jsem je viděla, nejen jak se blíží k domu, ale panáčkují pod krmítkem, pacičky na hrudi a čekají, kdy něco dostanou ...prostě jsem šla a nasypala :) A protože nakonec všechny kočky se s veverkami sžily, tohle nové řešení zatím vyhovuje.

Hezké přirovnání, že jsem královna v doprovodu dvořanů !!!! Ale ony jsou kočky fakt mnohem čipernější, když jsem tam s nimi. To se vzájemně honí (a že umí pelášit) a motají se kolem mne. Když pak jdu dovnitř, krátce na to domů přiběhne Gigner, po ní většinou Bobík, za dalších pár minut Rusty. Jedině Woody zůstává nejdéle. Tedy pak různě zase courají ven a dovnitř (a my otvíráme a zavíráme dveře), ale už se nedrží tak svorně u sebe, jako když jsme tam s nimi já.

Z. Jitur 20.3.2019 13:44

milé...

...vyprávění a nádherné fotky, a co teprve videa - tedy na těch vzájemně si upravujících srst - z těch čiší taková pohoda a kočičí ráj... Ano i já chci být kočkou u Maričky!

M. Crossette 20.3.2019 15:48

Re: milé...

Děkuji Jitur. To vzájemné kočičí pucování je na denim programu! Hlavně Ginger vypadá, že má neúnavný jazyk, pucuje nejen Bobíka, ale i Rusty a někdy když leží tyhle tři na posteli blízko sebe, je to takové štafetové lízání - jedna začne a přebere to ta vedle.

O. Joklová 20.3.2019 13:02

milá Maričko

potěšily mě veverušky i kočenky - jsou to moc pěkní závisláčci, že tě po zahradě všude doprovázejí (srdíčko)

fotky jsem taky zobala už v předstihu :-))))))))

M. Crossette 20.3.2019 15:45

Re: milá Maričko

Bedo děkuji nějen tady, ale za všechny komentáře na rajčeti.

A. Bytová 20.3.2019 12:13

Maričko,

mnoho takových dalších pohodových rán s celou tvou zvířecí menažérií ti přeju.

M. Crossette 20.3.2019 15:44

Re: Maričko,

Díky Abyt, já si je skutečně užívám! Manžel mi před pár dny zryl záhon (a já včera koupila sazenice rajčat a paprika). A kočky tu čerstvou měkkou hlínu okamžitě využily. Já se fakt chechtala, jak tam všechny 4 nadšeně jedna po druhé vběhly a svorně začaly hrabat. Buď hlínu jen zkropily, nebo zahrabaly hromádky!!!

Z. Janaba 20.3.2019 11:11

Pohodové čtení,

na které se vždy těším. Jestli budu na umření, tak našeho psa a kocoura zabalím a pošlu rekomandem k vám, Maričko. Pak si s radostí umřu.

Ginger vypadá širší než delší! Jseš si jistá, že nezatajila budoucí malé zázvorky?

M. Crossette 20.3.2019 15:38

Re: Pohodové čtení,

Jano děkuji ! A máš dobrý postřeh, Ginger se nám dost zakulatila :)). No říká se, že kocour po kastraci ztloustne. Asi to platí i u některých koček. A Ginger je fakt děsný žrout!!! Navíc umí v kuchyni táák žebrat, že já mám jen dvě možnosti - buď se o ni přerazit, nebo jí přidat do misky (udělám samozřejmě to druhé). Všechny kočky se umí motat u nohou, ale Gigner je trumfne. Doslova se mi nalepí na kotník, takže já udělám krok a kočka se mnou, je to fakt o zabití! Já stále doufám, že jí to obžérství časem přejde. Když se začala takhle ládovat, pro jistotu jsem jí dala prášek na odčervení, kdyby náhodou měla tasemnici. Příživníka v sobě nemá, aleě baští a baští. Venku umí sprintovat z jednoho konce zahrady na druhý doma také sama od sebe lítá chodbou a tak si říkám, že toho hodně vyběhá a její rozšířený pas jí zatím nijak neomezuje.

Z. Jenny 20.3.2019 10:04

Americké

jsou roztomilé ale jak vidno, umí dobře vytahovat drápky. :-)

Jsou větší než ty naše. Kočky je respektují, to je docela zvláštní,jsou to chytré kočindy.Zatím co ptáčky krmím venku v oplocenkách,kde je všude v zimě hodně sněhu,doma nekrmím, nacpou si bříška a jdou jinam,hlavně na oříšky a ty já nemám,opatřuji si je jen do pečiva. Veverky tu není moc vidět,asi proto, že na jehličnanech vůkol sídlí hodně kalousů ušatých,kteří hojně loví kdeco,než se odstěhují do polí a luk.Milá Maričko, bezva reportáž o přidělování krmiva a likvidaci hromádek.:-) Je u Vás dobře všem zvířátkům! Díky!

M. Crossette 20.3.2019 15:25

Re: Americké

Děkuji milá Jenny! Jó, ty jejich drápky bych na kůži pocítit nechtěla. A když se některé nelíbí jak stojím blízko, brblá, stepuje a těmi svými korálky očí mě primo probodává. A někdy mám pocit že "jen, jen na mě skočit". Tak raději couvám :)

Já bych tu nějakou vaši zrzku měla moc ráda, ale ty naše take umí být hezké. Hlavně mladé mají nádherný huňatý ocas a teď tu zrovna běhá jedna, která má ouška vzadu bílá, skoro jako by tam měla stětičky. Takže tuhle snadno poznám, ty ostatní jsou všechny na jedno brdo :)

Z. Maya 20.3.2019 8:20

Krásný fotky

nejsou ty americký veverky nějaký jiný než ty naše? Viděla jsem pár videí ochočených veverek v amerických parcích, jak je lidi krmí z ruky a tak, u nás taky jsou v parcích veverky, ale takhle ochočený jsem je nikdy neviděla. Jinak rekognoskace terénu před sekáním trávy se u nás musí provádět těsně před akcí, jinak hrozí čerstvá hromádka.

M. Crossette 20.3.2019 15:20

Re: Krásný fotky

Mayo, jestli se dají am. veverky snáze ochočit to fakt nevím, ale ony jsou zde tak hojné - v parcích, u domů, v lese, že jsou asi na lidi mnohem vice zvyklé, nebojí se jich.

Máme tu v okolí dost psů na zahradách. V létě se tu tráva musí sekat hodně často. A tak docela často nejprve zaslechnu zvuk sekačky a krátce na to můj nos pozná, že "tam" se hromádky nesbírají, nějaká se přehlédla, nebo není kontrola trávníků předem :)

T. Zana 20.3.2019 15:36

Re: Krásný fotky

Mayo, zrzka je taky schopná se krmit z ruky, ale asi spíš výjimečně - třeba takové Olšanské hřbitovy, tam žije dost veverek a lidi je hodně krmí, tam jsem to viděla.

Sama jsem nezažila, protože buď nejsou oříšky, nebo veverky :P

Z. Lika 20.3.2019 15:41

Re: Krásný fotky

V lázních je to poměrně běžné, krmení veverek. Nebo aspoň bylo.

Š. Matyášová 21.3.2019 6:40

Re: Krásný fotky

oprsklej jak lázeňská veverka, se říkalo o dotěrných chlapech...

Z. Yga 20.3.2019 8:20

Milá Maričko,

fotky jsem si už prohlídla spíš. Tvoje veverky jsou krásné, stejně jako kočičky - to byla zase potěcha pro oko.

Jinak - to, že se o bobky se automaticky stará Jay - bože, toho chlapa pozlatit!! Vy jste dva úžasní lidi, co stvořili ráj na zemi. Já myslím, že kdyby k vám na zahradu zabloudil lev, aligátor a černá vdova, tak vy byste přišli na to, jak navzájem spolužít! (:o)) - teda, minimálně ty dva poslední vám vůbec nepřeju (;o), ale takový lev, nebo aspoň lvíček zlatý ... co?!

M. Crossette 20.3.2019 15:12

Re: Milá Maričko,

YGi díky! Ano malý lvíček se k nám vešel (tedy kdyby zůstal stale malý !), na aligátora se raději podívám z dálky a s černou vdovou bych neměla slitování a okamžitě nad ní vynesla rozsudek smrti!

Jó Jay je opravdu poctivý sběrač psích hromádek. Když chodil se Sadie ona přisedla krátce co vyšli a on nechtěl ten sáček s sebou nosit, tak ho naplnil, ale zavěsil na nejbližší větev. Pak když znovu sedli do auta, zajel pro sáček, zavěsil na postranní zpětné zrcátko a zajel s ním k nejbližšímu koši (nebo, když to bylo v naší čtvrti, přivezl ho domů:) Já se T. hromádek samozřejmě neštítím, klidně bych je také sbírala, ale tak nějak jsme si to takhle před časem rozdělili a zůstavá to dál. A ono to sebrání nepospíchá, někdy je dokonce lepší, když vice zaschnou :)

Š. Matyášová 20.3.2019 7:11

abyt by chtěla být u mne kočkou...

já zase jakýmkoli zviřátkem u Maričků :-D

to je zemský ráj, u Vás na zahradě......

M. Crossette 20.3.2019 15:14

Re: abyt by chtěla být u mne kočkou...

Děkuji Šarko, ale však tvoje číči také mají u tebe překrásný život!

Š. Matyášová 21.3.2019 6:41

Re: abyt by chtěla být u mne kočkou...

Ano,to masjí,ale přece se jako zviřátko nebudu starat sama o sebe..já chci k Tobě :-D

Z. Xerxová 20.3.2019 6:39

hezký den

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Ráno... připravím snídani sobě a Pepovi... aby čaj či káva stydla - a pak vyrážím nakrmit ptáčky (4 krmítka po zahradě). Veverka (máme jednu tmavou) nemá krmné místo zvlášť - chodí s ptáčky. Venkovním kočkám (novinka letošní zimy - víc je na Hadech) už zase sype granulky babička (byla v nemocnici, takže to taky byla moje povinnost)- a kupodivu se tam chodí přiživovat i straky a šedivky.

Pak vstanou kluci - jdu s Nightem ven (hromádky neznačkuju, ale rovnou uklízím) a pak dojde na psí i naši snídani.

Jsem právě v půlce povinností - musím ještě s psiskem a snídat. Pipiny už dostaly :o)

M. Crossette 20.3.2019 15:02

Re: hezký den

Xerxová, doufám, že si svoje ranní obchůzky užíváš stejně jako já :) Já snídani předpřipravím jen tím, zapnu troubu. Aby se předehřála na rozpečení bílého pečiva. To tam šoupnu zatímco se vaří voda na kafe a prostírám. Nikdy totiž nevím, jak dlouho venku zůstanu a kafe by mezitím určitě vystydlo :)

Musím kouknout na Hady a přečíst si o venkovních kočkách !!!