21.10.2019 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

VEVERKY: Dravci tváří v tvář

Nedávno jsem přemýšlela o tom, jak téměř pět let s mou domácí veverčí trojicí Kylčou, Krýťou a Zrzečkou rychle uteklo a že zprvu zábavnými příhodami nabitý život všech tří aktérů volně přešel v poklidné střídání denních rituálů. Jenže - on už sám fakt, že s námi uvnitř domu volně žije ochočená veverka, může leckomu "vyrazit dech".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
10.8.2007 10:32

...

8-otady se toho děje

16.3.2007 19:26

Zkušenosti lesního muže

Na moji hájenku u Blatné vede elektrika a telefon na stejných sloupech celkem 800 m přes vrchol Kamenice. Když to někde práskne, odnesl to dosud modem, od té toby, co máme ADSL to nepřečkal splitter a router.

Router mi u Telecomu vyměnili, splitter jsem si musel opatřit sám.Tak mám vždy jeden router v záloze a aby se to neopakovalo, pořídil jsem si záložní zdroj, ten má filtry na přepětí nejenom u elektriky, ale také na telefon. Dále jsem protáhl všechna vedení ferritovými věnečky, stačí 2x nebo 3x protáhnout. Tím se silně omezí proudy po vedení.

Od té doby je klid.

Veverky k nám chodí pravidelně, zejména na třešně a na ořechy, kde hnízdí, poznám podle spousty skořápek z našich ořechů, v okruhu 5 km žádný jiný ořech neroste. Ovšem i ořešák si svoje vezme, takže kdybychom nesbírali denně, co spadne, nezbylo by nic.

Jinak u nás bydlívala pod střechou kuna, ale teď, když tam dost jsme, se odstěhovala do bezpečné vzdálenosti, pozkáme se tak jednou - dvakrát za rok. Myši letos skoro nebyly, postaral se o ně zřejmě hranostaj, možná také sova, která jeden čas hnízdila v nepoužívaném komínu mé dílny ve dvoře. Brzo ráno jsem ji z podkrovního okna mohl pozorovat. I vydra se v našem rybníčku proháněla, jeden z našich kaprů má na hřbetě pěkný kousanec. Už se tam těším, rajčátka už vyklíčila a letos budu sázet Gingko Biloba pro dětičky na naučnou stezku.

19.12.2006 14:24

Ano, to taky znám

Před lety podobná zkušenost...s opravářem praček. Ač brňačka a mluvím občas hantecem, tenhle pán mi byl od začátku nesympatický buranským přízvukem a protivnou přezíravostí. Když se zabral do opravy pračky a náš tehdejší andulák Pepa se přifrčel podívat, co že se to děje v jeho revíru, taky zazvonil šroubovák o zem. Zpětně jsem přemýšlela, jestli dokonce na první Pepův pozdrav neopověděl, ale za chvíli se přišoural s vykulenýma očima:"Paninko, tady lítá nejaké fógl!" Dnes by to bylo horší - náš současný činčil Mates nesympatické návštěvníky testuje řezáky... Moc zdravím veverky, ráda Vás čtu. Mirka

15.12.2006 8:07

Re: Re: VGG

To byl ten článek Vánoce grog za grogem, ta zkratka byla v titulku, proto jsem ji použila. Omlouvám se za matení.

14.12.2006 23:58

Re: VGG

Když ale já jsem takový trouba, že teď nevím, co je VGG...

14.12.2006 23:33

Re: čipmank

Jasně, od toho jsme tady; takže: chipmunk, chipmonk, někdy i chipmuck, chipmuk se česky nazývá kouzelným z ruštiny za bří Preslů blahé paměti převzatým jménem deňka, a je to samostatný početný rod vedle veverek.  L o z í  většinou po zemi. A je to zkomolené odžibvejské slovo pro ně - ačitamo... A je to něco mezi veverkama a burundukama. Tož tak.. A žijou výhradně v severní Emerice, jojo. A taky se jim mezi nevzdělanejma emeričanama říká ground squirrel. Zavděčil jsem se? Promiňte, že nejsem Hana ani Mirka ani possum...

14.12.2006 23:16

Re: Jú - šláftruňk jedna báseň!

Jakube, nechávala jsem Vám vzkaz u VGG, našel jste to?

14.12.2006 23:10

Jú - šláftruňk jedna báseň!

Já jsem si to opožděně nechal jako šláftruňk - no to byl výjimečně dobrý nápad: a ty veverčí portréty... a ta pointa! Joj - dobře mu tak, akorát že se ta krasavice asi chudáček strašně lekla taky, ne? - Ke knížce Dobrodružství veverky zrzečky ze 40. let jsou úžasné obrázky - akvarely od Svolinského. Znáte?

14.12.2006 13:00

Jó, veverky.......

Mám jich na zahradě nespočet. Onehdy, asi před dvaceti lety, jsem si koupila dva keříky lískových oříšků a zasadila do kouta zahrady s tím, že v budoucnu budu mít svoje a nebudu je muset kupovat.."Budoucnost" s oříškama je tady a oříšky nikde....Na vysokých keřích jich vidím každoročně nepřeberné množství a čekám, až je budu moci sklízet....Ať hlídám oříšky jak chci, nikdy se jich nedohlídám, ale za to veveřiček, snad víc než oříšků......No, moc nenadávám, ať si dají, ale jsem v rodině pro smích, protože se mne ptají, kolik oříšků jsem už sklidila.......Tak aspoň je se zájmem sleduji a neplaším je...Stejně by to nebylo na nic....Bůhví, odkud si mne hlídají, aby na ně zase zaskočily, jen co zmizím ze zahrady......Víte ani nemusím moc mizet a už jsou na nich zase, stačí jen, když se k nim otočím zády......Jsou to veveřičky-chytroličky....

13.12.2006 22:17

Jej paní Mojžíšová nikdy nezklame!

Dneska jsem se sem vůbec nedostala, až teď na pět minut a .............. našla jsem tuhle veverčí nádheru!! Jdu spát s hubou kolem hlavy, takže mockrát díky. Dovedu si milýho telefounistu živě představit, jak se torpéduje směrem ke stropu ;-D;-D

13.12.2006 20:25

Fakt závidím,

nikdy sem neviděla veveruchu takhle z blízka !! To je kouzelný!!

13.12.2006 19:49

Milá Katko

Díky za krásný článek, Vaše veverky mě vždy pohladí po duši. Katko, mrzí mě, že jsme nedotáhly představení Vaší knížky u nás v Brně na jarmarku do konce...Ta knížka je nádherná a Vaše texty na webu taky. Ostatním Zvířetníkům doporučuji sledovat Katčiny nesmírně zajímavé stránky www.veveraci.bloudil.cz , nechte si posílat aktualizace! VVV

13.12.2006 15:41

Taky posuzuji lidi,

podle toho, jak se chovají ke zvířatům. Jakákoliv kladná reakce ihned vede k navázání hovoru, občas i přátelství.

Co se týče opravářů, mám taky svou zkušenost. Jeden pračkovej využil můj nedostatek asertivity a vynadal mi, že ho sem kvůli takové prkotině volám, že tohle si doma jeho manželka opravuje sama. No, nejsem zrovna nemehlo, ale pračka a její střeva jsou mi vzdálená. Oprava se nakonec skládala položením celého kolosu na zádíčka, nalezení specielní hadice, odšroubováním několika předmětů a vytažením sežrané ponožky a celý proses opět pozpátku.Poučila jsem se, od té doby mu nevolám a účet předkládám manžovi.

13.12.2006 14:03

Re: Krásný článek

Ahoj Karolíno, už dlouho se Ti chystám napsat, jak skvostný je Tvůj recept na italský chlebový salát. Jednou jsem se jím přejedla tak, že jsem nemohla spát :-D Já ho tedy s dovolením ještě vylepšuji čerstvou bazalkou, kterou mám celoročně za oknem.

Mě se tenhle přístup vůči řemeslníkům také vyplatil. Máma předělávala na chalupě kuchyň a já si řekla, že když už se to dělá, já zaplatím a zařídím novou podlahu. Po internetnu jsem objednala lino s odvozem až do domu, poslali fakturu, já přes internet zaplatila. Přes internet jsem sehnala chlapíka, který lino položí. Řekl, není problém, přijel, vystěrkoval podlahu... Mamce ale řekl, že to musí schnout a pak má práci a přijet položit lino může až za 14 dní. Zoufalá máma mi to volala a já si představila, jak chodí ještě 14 dní do stodoly vařit. Milému pánovi jsem zavolala a sjela ho takovým způsobem, že byl druhý den odpoledne na místě, nejen, že matce dceru pochválil, dokonce i lino položil a mě pak volal, aby mě informoval o díle zdařeném. Nejvíc mě pobavilo, když mi řekl, jak skvěle se mu se mnou pracovalo - a to mě prosím nikdy neviděl, protože vše jsem zařizovala telefonicky..... 

13.12.2006 13:41

Jsem pravidelná

obdivovatelka veverek a hlavně Katčina díla.

13.12.2006 13:38

Re:jiný Honzo,

momentálně jsem dost škudlil, ale veverky jsem zakoupila několikrát a mám skvělé dárky pro celé rodinky.  Až se zmátožím, zakoupím další  2 - 3 ks.

13.12.2006 13:35

Re: Karolínko,

kdyby jsi někdy přišla k podobnému problému, tak ti doporučuji být patřišně hlasitá, ale zůstat nad věcí a dedat do toho  emoce. Údržbáře  to motivuje k výkonu a ty se jen otřepeš. Vyzkoušeno mnohokrát. Lze takto posunovat děj i u subdodavatelů na velkou stavbu.  Já mám vždy pocit, že se sleduji z koutku u stropu, jak jsem důrazná a nesmlouvavá.

13.12.2006 12:46

Re: Re: Re: Re: od veverek

Honzo, doporučuju.

13.12.2006 12:38

Jiný Honzo a ostatní

vřele doporučuju zakoupit tu knížku. Sice cena je dost vysoká, ale fakt ta knížka stojí za to :-))) Já jsem si ji koupila nedávno, a už ji čtu potřetí. Je strašně zajímavá, a napsaná moc krásnou češtinou.

Takže kupte i bez rodinné rady, bude to oblíbená knížka celé rodiny :-)))))

13.12.2006 11:32

Re: Re: Re: od veverek

Díky, bude předloženo rodinné radě.

13.12.2006 10:59

Re: Re: Re: od veverek

Jinak článek super,moc jsem se pobavila, ten opravář si jistě musel dát na uklidnění nějakou tu štamprličku, taková veverka dovede jistě vyděsit

13.12.2006 10:56

Re: Re: od veverek

http://veveraci.bloudil.cz/index.php?find=&od=15 tady je vše potřebné

13.12.2006 10:51

Jééééééé veverky!

Nádhera, veverčí příběhy mně vždy a zaručeně zvednou náladu. Ten opravář má kupodivu stejný slovník jako můj soused to Ku...a řve často a rád! Kylča ho ovšem převezla a ta spodní fotka mně rozesmála, páč jsem si představila jak tam takhle stojí před tím opravářem úplně jako malý veverčí panáček!

13.12.2006 10:46

Re: Re: od veverek

přidávám se...

13.12.2006 10:40

Re: od veverek

Možná budu za vola, ale dá se ta první knížka nekde prohlédnout a případně objednat?

13.12.2006 10:27

od veverek

Beda: V USA žije čipmank východní (Tamias striatus) a čipmank pálený (Spermophilus lateralis). Oba mají výrazně pruhovaná záda. Vzpomínám si, že mi švagrová, která žila dva roky v Chicagu, vyprávěla, že jsou v tamních parcích čipmanci přímo přemnožení. Prý tam byly dokonce umístěné cedule, aby je lidi nekrmili, ale veverky si poradily - skákaly přímo na turisty a jídlo jim braly z kapes. Tak tenhle zážitek jsem jí tiše záviděla!

Karolína: Skoro jste to uhodla. :-)) Právě začínám pracovat na další veveří knížce, ale vydání odhaduji nejdříve za rok. Vydání knihy bohužel stojí hodně peněz a zatím se ještě nevrátily náklady vložené do knihy první - Veveřácké kroniky - takže musím ještě nějakou dobu počkat.

13.12.2006 9:26

Krásný článek

to jsem se tu pobavila!!! Veverky jsou skvělé, nechystá se zase nějaká nová knížka???

Já netuším, jaké kdo máte zkušenosti s různými typy opravářů, ale já jsem snad nenatrefila na normálního. Vždycky nějaký exot, buď protivný jak činže před výplatou nebo naopak žoviální, že by ho člověk s radostí praštil! Poslední byl naprosto úžasný - potřebovala jsem vyměnit baterii u dřezu. Můj muž tento "kšeft" odmítl, ani se mu nedivím, ten dřez je tam nějak "divně" zapasovaný, a bylo třeba tu linku rozdělat, takže do toho se mu nechtělo. Inu, zavoláme odborníka. Přišel v 9.00. Obhlédl a podumal. Pak z něj tak v 9.30 vylezlo, že tedy je zapotřebí vyměnit tu baterii. Potvrdil pouze konstatované! Pak cca v 9.45 mi sdělil, že to nebude jednoduché a v 10.00 oznámil, že se ta linka musí rozdělat. To už jsem začínala propadat panice, v kolik tak asi začne, a jestli vůbec, pracovat na zadaném úkolu. Pak mi tak v 10.15 laxně sdělil, že má ve 13.00 nějaké jednání a že tudíž to nestihne vyměnit a že přijde jindy! Jsem samonášlapná, takže tohle mne nastartovalo. Nepříčetně jsem na něj ječela, že už tam hodinu dumá nad jasnou věcí a že kdyby o tom jen nekecal, tak už mohla být půlka díla hotová a jestli se do toho okamžitě nepustí, tak uvidí, jak řeším podobné řemeslníky, vůbec nevím, co to do mne vjelo, ale výsledek byl omračující: pán okamžitě začal demontovat dřez a v 11.00 nebylo co řešit. Baterie vyměněná, vše utěsněné, pán pokukoval po očku po té vzteklé Harpyji, co na něj tak řvala a obával se vyřknout verdikt o placení. Mám pocit, že kdyby otevřela dveře a podržela mu je, tak odkráčí bez koruny. Tak jsem poplatila, co si řekl a on vesele zahalekal: "No vidíte paninko, tak to ani tak dlouho netrvalo, co!? No, kdybyste mně k tomu nedonutila, tak jsem se na to vykašlal, to byla blbá práce..........." Poté mi vrazil do ruky vizitku, že kdybych jako ještě někdy něco a odsupěl kamsi zase naštvat někoho jiného.

13.12.2006 9:04

Re: to je ale bezva článek!

jojo to jsou "čipmani" -  alespoň tak je jmenovali domorodci když jsme byli v Kanadě. Veverky tam měli taky - přišly mi větší než ty naše a hlavně - prý nám závidí ty zrzavý - tam byly buď šedivý nebo černý. Doufám, že mě někdo doplní s "komplexnější" informací. :-)

13.12.2006 9:00

Re: Veverky jsou

:-D:-DR^

13.12.2006 8:57

Re: to je ale bezva článek!

ne peuhy (ani pihy;-D), ale PRUHY, samozřejmě... chjo:-/