8.2.2023 | Svátek má Milada


ROZCESTNÍK: Veltruské mostky

24.1.2023

V zimě jsou naše toulky takové krotší – zima se zvládnout dá, ale dvanáct hodin tmy nás venku neláká. Dost času trávíme na plaveckých závodech a pro zbylé dny máme kratší výlety po Praze či rozumně blízkém okolí. Jednu lednovou sobotu se hodilo projet auto, takže jsme zamířili do blízkých Veltrus. Mimochodem – víte, že se Veltrusy původně jmenovaly Velprdy? Ne, že by si tím přejmenováním moc pomohly…

Veltruský zámek

Veltrusy jsou známé především svým zámkem a rozsáhlým přírodním parkem – zámek je přes zimu zavřený, o to méně lidí je v parku, což nám vyhovuje. Park vznikl na velkém ostrově mezi dvěma koryty Vltavy. Po jedné povodni se řeka rozhodla pro západní rameno, to východní pak hrabě Chotek nechal upravit do kanálu, po kterém panstvo jezdilo na romantické vyjížďky po parku. 

Templová lávka ve veltruském parku

S obnovou zámku a parku po povodních v roce 2002 bylo slibováno obnovení těchto projížděk, bylo vybudováno několik přístavišť… a tím to skončilo. Při pohledu na stav kanálu je jasné, že jeho obnovení by bylo nesmírně nákladné, takže žádný div, že tyto plány padly. Bylo ale obnoveno všech šestnáct parkových mostů, které byly protentokrát naším cílem. Zub času už opět trochu zahlodnul, ale pořád je na co koukat. Přibalila jsem jednu plyšovou žirafku, na každé fotce mostku tak můžete najít malého flekatce ;-)

Most Emissarius ve veltruském parku

V parku zůstalo zachováno několik menších staveb a soch, je v něm částečně přístupná daňčí obora, zavřené letní kino (poslední provoz 2013), věkovité stromy i aleje. Den strávený tady rozhodně není ztracený. 

Klikněte do kteréhokli obrázku v textu anebo se pojďte podívat do fotogalerie na Rajčeti.

A kdo najde žirafku, získává bod :-)

Foto: Petrs01

Petrs01 Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !