Neviditelný pes

PŘÍRODA: Horko, sucho, prostě bída

11.8.2015

V těchto dnech, spíše už týdnech, bychom předčili britskou konverzaci, která se věnuje počasí. Oni nyní ani nemají potřebu ho komentovat, mají tam krásných 25 stupňů.

Jenom poznámka; zažila jsem ale, že i Británie měla obrovské vedro a to v r. 76, kdy Hyde Park byla jedna žlutá prašná plocha, a když si jeden sedl do „trávy“, tak pak vypadal, jako by se vyválel v prachu. I některé domy tam prý popraskaly, takové vedro a sucho zažili poprvé v historii (podle místních).

Neposoudím, jak jsou na tom ve skutečnosti nyní naši zemědělci a sadaři, jedni si pochvalují, druzí lamentují. Ale zahrádkáři, stačí květinoví, natož i zeleninoví, úpí. I velkopěstitelka Verenka.

Kdo má městský vodovod, většinou omezení spotřeby vody zatím nepociťuje, horší je to v menších obcích, kde jsou odkázáni na vlastní studnu nebo na čerpání užitkové vody z potoků. Studny v hojné míře vysychají, z potoků je zákaz čerpání vody.

V naší ulici, když odkvetou růže ve své první fázi, nastupují hortensie, které zdobí po většinu léta, ovšem normálního léta.

Další hortenzie

Podle fotek na Rajčeti je vidět, jak krásně začaly kvést, ale v současné době různě zasychají květy, i když jsou pilně zalévány, horký vzduch rostliny prostě vysouší. Hůře vypadají ty keře, kde žádná závlaha není a to třeba jen několik dní.

Prohlížela jsem rododendrony, měly nasazená poupata, a místo aby narůstala, tak jsou zaschlá. To už asi nedoženou, takže následně i jaro může být chudší o květy.

Podle informací nejen JM je nejteplejší a nejsušší oblast, zařazena je na stejnou úroveň Praha a celý Středočeský kraj. Na některých ulicích v Praze taje asfalt.

U mě prosperují v současné době jen kaktusy:

Co se mi také daří pěstovat venku

a balkónová rajčátka:

Co se mi daří pěstovat venku

Jak asi bojuje se svou krásnou skalkou Vave a jak dopadá rostlinstvo úžasné zahrady u Matyldy?

O strádání u zvířátek ani nemluvě, naši košišáci se celodenně podobají kusům hadru. Kromě vody, zakysané studené smetany a pár granulí, není o jakoukoliv další baštu zájem. A to se občas chladí na schodech uvnitř domu. A v noci spí na celkem chladném linu.

Chlazení na linu  (Černoušek a pan Kebule)

Chlazení na linu (Černoušek a pan Kebule)

Chudáci např. pejsci, kteří mají zrovna ne v luxusním v útulku jen dřevěné malé boudy (znám).

Vzpomínám, když Míla z Klokánie psala o podmínkách s pečením vánočního cukroví. Během dne teplota přes 40 °C, tak pekla pozdě večer do noci, kdy teplota klesla alepoň na 37 – 36 stupňů!!!

Musela pracovat velmi rychle, těsto měklo, některé nešlo vyrábět vůbec. Při této představě ve mně všechno tuhlo, no teď si tu hrůzu lze představit v reálu. Hrdinka.

Myslím, že při délce vysokých teplot málokdo už jásá, tak Zvířetníci úspěšně přežijte!

Foto: autorka. Fotografie si můžete prohlédnout i přímo zde na Rajčeti.

Nelina Neviditelný pes


zpět na článek