19.10.2021 | Svátek má Michaela


AUSTRÁLIE: Skromná včela – humble bee.

7.8.2018

Tato skromná australská včela se chystá provést revoluci v průmyslu plastů. Toto nám sděluje článek v deníku Sydney Morning Herald z 11/6/2018. Včela rodu Hylaeus – masked bee, je včela solitérní, která netvoří med, nežije ve společenství roje a není pruhovaná jako evropská včela medonosná. Je tmavá, až černá a jen 3 - 11 mm dlouhá (odkaz zde). 

Začínající biotechnologická společnost „Humble Bee“, kterou na Novém Zélandu založila a dosud vede jako CEO (generální ředitelka) chytrá, bystrá a také pohledná mladá žena Veronica Harwood-Stevenson, si všimla mezi včelaři známého jevu.

Výše zmíněná solitérní včela, která žije mimo Austrálie i na Novém Zélandu, hnízdí v děrách v zemi a nebo starém, tlejícím dřevě. Zde klade vajíčka a stará se o mladé. Larvy chrání zvláštní obal a nebo sáček z materiálu podobného celofánu, ale oplývající daleko lepšími vlastnostmi. Odpuzuje vodu, je nehořlavý, je odolný a chrání proti vysokým teplotám a extrémně agresivním chemikáliím.

I když toto vše je už mezi odborníky na včeličky známo hodně dlouho, tak až nyní napadlo bystrou Veroniku využít tohoto materiálu jako předlohy k výrobě podobného, avšak umělého. Tento by měl veškeré vlastnosti přírodní předlohy, včetně i té, že je přívětivý k prostředí a po čase se sám rozpadá, tedy je biodegradable.

Tento zajímavý projekt je nyní ve stádiu vývoje levné komerční výroby ve velkém. Umělá výroba je už vyřešena. Pokud se vše uskuteční podle vize zakladatelky, tak se časem prudce sníží znečištění prostředí, včetně světových oceánů od plastových obalů a sáčků. Nynější „igelitky“ nahradí ty z tohoto nového materiálu.

Podle článku v SMH 11/6/2018 převyprávěl George Švehla 16/7/2018.

Obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.