26.10.2020 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

105 PLUS: Čas laskavění

V neděli jsme zapálili, někdo možná jen pomyslně, první ze čtyř adventních svíček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Vave 4.12.2018 19:55

Děkuju vám všem

za milé komentáře a vzpomínky. Omlouvám se, že nestíhám každému jednotlivě odpovědět, tak alespoň tady na některé komentáře zkusím reagovat.

Věřím, že i pro ateisty je doba kolem slunovratu něčím zvláštní a silná a že i oni cítí potřebu oslavit návrat světla, Naději na světlo a teplo. Alespoň já to tak mám. A ta vánoční světýlka, vůni cukroví a rodinná setkávání k tomu tak nějak patří, protože to tak bylo v dětství. A když ani to ne :), tak je spolehnutí na zapálenou svíčku, dobrou knížku a voňavý čaj (grog, svařák).

Blážo, děkuju za tip. Budu tu mít o Vánocích smečku dětí, tak se podívám na otevírací dobu. YGO, sama jsi úň! :) Blahopřeju k dvěma malým Ježíškům v rodině a hlavně Terezce k dalšímu skvělému úspěchu. A nechořte, uzdravte se! Jenny, to je krásný plán. Dede, jojo, nastavení v hlavě je prevít. Nejhorší je, že často o něm ani nevíme, nebo si ho nechceme připustit, a když konečně ano, tak se s tím těžko bojuje. Ale jde to! :) (no, někdy to hodně dře, chicht). Zano, Inko a další, taky budeme na Štědrý den jen dva, po různě společných Štědrých dnech jsme byli loni poprvé. A bylo to vlastně moc fajn.

Po dlouhá desetiletí jsem Vánoce měla pokažené tragickou událostí v mých 18 letech. Doteď neumím nazdobit o adventu byt a plesat. Ale těším se na zimní slunovrat, to je pro mě největší svátek v roce. Dnes jsem konečně umyla okna, udělalo mi to radost, protože už byly hanebně špinavé a záclony taky. Najednou jsem si uvědomila, že nemám potřebu čistit byt kvůli Vánocům, ale mám potřebu čistoty kolem sebe i v sobě proto, aby mohlo přijít to nové. Umyla jsem okna a najednou cvak, jsem v Adventu. Každý den mám něco, nemám čas, šiju deku z lásky a potřebuju ušít nějaké dárky, a chci péct cukroví - a na to všechno se těším, dělá mi to radost a cítím vděčnost za to, že to všechno dělat můžu. Asi tohle je nejvíc adventní, co jsem kdy cítila.

Jsem moc ráda, že vás mám. Přátelství je vzácná bylinka a taky je celá pestrá a voňavá kytice. Děkuju za ni.

T. Zana 4.12.2018 20:03

Re: Děkuju vám všem

Milá Vave, tahle radost je největší vánoční dar!

Z. Jenny 4.12.2018 20:28

Re: Děkuju vám všem

Ano!

T. Zana 4.12.2018 18:05

O.T.

Vyúčtování je na Hadech. Prosím o kontrolu!!!!!

Z. Matylda 4.12.2018 17:53

Advent

mám moc ráda, protože je pro mě obdobím těšení a já se těším ráda jako malej harant :) V klidu si po částech činčám dům a i když jsme letos v adventu sami, na Vánoce přijde širší rodina. A ráda chodím v adventu na akce, kde ukazují staré zvyky. Naopak špatně snáším vánoční trhy ve městech s davy lidí.

D. Ruščáková 4.12.2018 16:16

Advent

zažitý nemám, jen psolední roky se snažím o patřičnou výzdobu, protože s ní jsou tyhle tmavé měsíce prostě radostnější:)) Vzhledem k tomu, co dělám, přemýšlím o lidech a vztazích vlastně pořád, takže ta rozjímavá část je... no možná jen trochu intenzivnější.

Bohužel jsem si nějak vypěstovala paniku z Vánoc... aby všechno bylo správně a včas, byť nároky na mě jsou dnes podstatně menší, než byly kdy předtím. Tedy není to faktické, je to v mé hlavě. O to je to horší, protože s fakty se dá pracovat líp! :D

Takže můj úkol na advent zní - jen se z toho, prosím, nepo... :P

Z. Jenny 4.12.2018 14:59

Milá Vave,

moc krásně si to napsala. Letos už jsem dostála jedné ze svých tradic a ořečetla jsem si, tak jak to dělám každý rok před Vánocemi, knížku "Věčně zpívají lesy". I tam na severu musely být Vánoce krásné a vždycky mně to laskavě naladí.(Další díly nečtu.) Jako dítě jsem zažívala krásné Vánoce, hlavně ty ve svém rodném domě, jak jsem o nich tady už psala. Později jsem nejraději zalezla s horou knížek někam do koutka a četla. Zimy byly tenkrát tak jak mají být a tak i ve vánoční prázdniny jsme zažívali mnohá sněhová a ledová dobrodružství. Jinak, tam kde je hojně zvěře domácí je úklid denní nutností, takže pohoda. Dolouskám ořechy a v pondělí, možná v úterý nebo i ve středu etc. budu mastit cukroví, takže pracky,rohlíčky a linecké,kapři už jsou připraveni a tak jen doladím. Jsem křesťan, protože jsem pokřtěna a s vírou se pasuji po svém. Taky vzpomínám, dost hodně. V mém věku si musím užít každé dobré ráno a den.

Vánoce mám moc ráda a nejvíc se těším mimo jiného, na pohádky.:-)

T. Zana 4.12.2018 13:00

Jako vždycky - moc dobré zamyšlení

Jsem z adventu aktuálně trochu rozpačitá, protože Vánoce pro dva jsou jaksi chudé. A synek na svátky odjíždí.

Tak snad najdeme nějaká hezká místa k navštívení.

O. Joklová 4.12.2018 12:59

Vavísku

hezké předvánoční zamyšlení - já jsem pohan a ateista, takže tato stránka Vánoc mi vůbec nic neříká, ale jsou a vždy to pro mě byly svátky plné světýlek, návštěv v rodině, no a trochy těch dárečků... snad je v tomto duchu poklidně prožijeme i letos :-)))))))))))

i když bohužel už navždy asi pro mne budou spojeny s jednou velmi bolestnou ztrátou - Nynyško, moc mi chybíš každičký den!!!! :-((((((((((

Z. Yga 4.12.2018 9:47

Milá Vave,

ach, ach, ach - jak krásné zamyšlení. Jo jo, já teda patřím do toho ranku "oslava Vánoc u ateistů vzbuzuje úsměv" - jak to nazvala Sharka (ale to by bylo na delší a spíš osobní polemiku, která by se časem asi zvrhla v hádku a to se v tento čas opravdu nehodí) - ale tyhle svátky mám ráda spíše jako čas setkávání s rodinou (my se setkáváme i jindy!), vzpomínek na ty, kteří s námi už neslaví a vůbec "klid, mír a pohoda", to je největší devize vánočních svátků.

Naklizeno teda nemám (za to mám chcípa), dárky taky ne, o pečení ani nemluvě, ale všechno bude - jako každý rok. A až se letos potká celá naše rozvětvená rodina u naší prostřední sestry (které tímto děkuju za to, že to pro nás dělá), tak pod stromečkem budeme mít dokonce DVA Ježíšky - Terezku a Matějíčka. NO - kdo to má?!

A. Lex 4.12.2018 10:06

Re: Milá Vave,

Ten chcíp, mne YGO moc mrzí. Snaž se ho vyléčit, mne drží chvílemi až doposud - otrava jeden!

Napřed jsem si myslela, že budeš babičkou, a že Terka čeká dvojčata, než mi docvaklo, že to by nemohla být třetí při závěrečném dostihu Fegentri, minulý týden na Mauritiu. No, stáří se u mne dokáže projevit různě....

Také nemám "naklizeno", neb uklízím pečlivě průběžně kvůli oběma zvířatům a někdy i pánečkovi, který dokáže nadělat víc svinčíku než osm tlapek zároveň.

Protože je naše ulice už obklopená stavbami, tak se tak neskutečně práší, i nyní, v zimě když zamrzne, tak jsem se zatvrdila, že okna umyju až na jaro. Za to jsem uvila dva adventní věnce, jeden už zasvítil a jedlemi zavoněl v neděli první adventní svíčkou, druhý povezu na hřbitov. Vyrobila jsem na stůl svícen z živých přírodnin a tam hoří svíčka každý večer.

Včera jsem se obětovala pro kamarádku a jely jsme do chrámů obchodu (fuj tajbl) nakoupit pro její dcerku kufr. Nakoupily jsme dobře, kamarádka spokojená, že na to nebyla sama a já, že jsem jí pomohla.

Z. Yga 4.12.2018 10:16

Re: Milá Vave,

Chcíp má celá naše malá rodina - začal s ním Jeník (ten včera ATB dobral), já přebrala po něm (a jsem na ATB) a teď mi volala Terka z Paříže, že po příletu domů jde k dochtorce a to ATB si vymůže ...

Ne ne, děti budou říkat babičko prostřední sestře - obě její dcerky porodily v rozmezí tří týdnů překrásné Ježíšky. Já se na rok můžu těšit maximálně na dalšího koně ... (:o)))

O. Joklová 4.12.2018 12:54

Re: Milá Vave,

"Já se na rok můžu těšit maximálně na dalšího koně ..." - Ygo, ty nezklameš :-DDDDDDDDD

Z. Lika 4.12.2018 14:05

Re: Milá Vave,

Terce blahopřeju k úspěchu! A chcípy žeňte svinským krokem.

A. Lex 4.12.2018 17:49

Re: Milá Vave,

Dobrý dostihový kůň není špatná investice. Žokejku a trenéra už máte.

L. Bláža 4.12.2018 18:55

Re: Milá Vave,

Ygo, blahopřeju dceři k nádhernému úspěchu! :)

Š. Matyášová 5.12.2018 9:42

Re: Milá Vave,

Ege, já to nemyslela nijak zle, jen se bavím, jak "nikdo nevěří" a pak se těšej na Ježíška :-D

L. Jakovljevičová 4.12.2018 9:24

Vave

děkuju za tohle zamyšlení, moc krásně jsi to napsala! Já vzpomínám na dětství, kdy jsem chodila zpívat do kostela. Advent byl dobou nacvičování Vánoční mše z koled a tak nám ta doba adventní líp utíkala.

Jo, dárečky se tenkrát sháněly (a špatně sháněly), ale v mých dětských očích to i tak byl krásný čas.

Dneska Advent vnímám hodně duchovně jako čas rozjímání. Jasně, že uklízím, peču cukroví, ale pouštím si k tomu třeba koledy a tak se v duchu vracím zas do toho kostela :-))

Vrátila jsi mně do dětství, díky!

L. Bláža 4.12.2018 8:34

Vave,

to je krásný článek!

Já jsem se o starých adventních zvycích hodně dozvěděla z brožury, kterou jsem si kdysi (no snad ještě před revolucí) koupila v Polabském skanzenu v Přerově nad Labem, kam doporučuju všem zajít v tomto čase, protože je tam každoročně adventní výstava v těch chaloupkách a ty zvyky jsou v každé chaloupce zviditelněné a popsané a dávají smysl. Pak je taky krásná každoroční výstava na Betlémském náměstí, to taky doporučuju. S dětmi zajít i jen tak sami pro sebe pochopit naše předky. Krásný Advent všem! :)

T. Zana 4.12.2018 12:55

Re: Vave,

Polabský skanzen je touhle dobou fakt krásný :-)

A pak jsem zažila úžasnou adventní výstavu v Kutné Hoře - bylo tam po jednotlivých dnech popsáno, který světec má svátek, co se ten den dělo... úžasné.

Z. Inka 4.12.2018 8:28

já ty Vánoce nikdy moc nehrotila,

ale letos teda fakt nějak netuším, co s nimi. Kolínské holčičky mizí na chalupu už v sobotu, tak ani nevím, kdy si přijdou pro dárky, to už máme pár let zažité. Madlýš i Anděl jsou ještě příliš malé, než aby jim to něco říkalo, to možná až za rok. Takže si myslím, že využijeme nabytý čas pro odpočinek.

Z. Inka 4.12.2018 9:48

Re: já ty Vánoce nikdy moc nehrotila,

A úplně jsem zapomněla na to, že hýčkat si přátele a přátelství je to nejdůležitější. A TO NEJEN O ADVENTU. Já jsem dost pohan, takže i při půlnoční trochu trpím, advent mi neříká vůbec nic. Omlouvám se všem, kteří ho radostně prožívají, ale já jsem zůstala nepolíbená.

Z. Janaba 4.12.2018 11:20

Re: já ty Vánoce nikdy moc nehrotila,

Já také mám pocit, že mi bylo cosi odepřeno a někdy závidím těm, co ten hluboký prožitek mají. V současné době jsem navíc s Pánem Bohem na válečné stezce. Ale mysterii vánoc podléhám a tradicím se nevyhýbám. Když jsem žila v Praze, k Jakubovi na Půlnoční jsem chodila ráda. Vnímala jsem to jako protest proti tehdejšímu režimu a také jako divadelní představení, ktere se mi líbilo svou atmosférou. Pokud mi teda někdo nevyhodil štědrovečerní večeři na záda, když ta soudržnost chvíle byla pro někoho příliš intenzivní. V Norsku je protestanská lithurgie mnohem střízlivější, chvála narození civilnější a Rybovu mši tu teda neuslyšíš.

Š. Matyášová 4.12.2018 7:12

advent i vánoce u ateistů....

vzbuzují úsměv.. nevěří a oslavují..ale co? Kdyby alespoň to přátelství ......

V tomto čase častěji sahám po příbězích Káji Maříka a čtu si o zvycích kolem vánoc, ještě pořád se dokážu přenést do děje tak,že jsem jeho součástí...a je to moc fajn....

Z. Xerxová 4.12.2018 6:34

hezký den

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Opět vydařené zamyšlení - prostě Vavís po ránu mi skoro vždycky dává zabrat :o) Jsem ráda, že tady s vámi všemi můžu tak trošku (virtuálně i reálně) kamarádit