19.10.2021 | Svátek má Michaela


FOTOROK 2021 – únor s nostalgickou tečkou

3.3.2021

Lednový Fotorok najdete zde.

Jaký byl letošní únor? A to vám řeknu hned ze začátku, že únor, jakožto měsíc, nemám vůbec ráda – jsem už udolána zimními měsíci a tmou a nečasem a blátem, a vůbec se už těším na březen. A přesto i tento měsíc dokáže ukázat hezčí tvář.

Německé lúky, Jižní Morava, 4. února 2021

Německé lúky, Jižní Morava, 4. února 2021

Doubek z cyklostezky Břeclav-Charvátská Nová Ves, 10. února 2021

Doubek z cyklostezky Břeclav-Charvátská Nová Ves, 10. února 2021

U odlehčovacího ramena Dyje, 8. února 2021

U odlehčovacího ramena Dyje, 8. února 2021

V tom letošním bylo všechno – i sluníčko i mráz, i sníh, i déšť a to všechno propojeno inverzí, jak už to tak bývá. Místy jsem si vyhrnovala rukávy a místy mrzla i ve vaťáku. Co ale bylo na únoru úžasné (kromě toho, že už je za námi), je to množství vody! Nejenom v Dyji a přilehlých tocích, kam se dostala voda z odpouštěné Vranovské přehrady a Novomlýnských nádrží, ale taky v místních lužních lesích.

Ernest, 11. února 2021

Ernest, 11. února 2021

Svítání, z Lednice na Janohrad, 14. února 2021

Svítání, z Lednice na Janohrad, 14. února 2021

Rybníček Včelínek pomalu taje, 20. února 2021

Rybníček Včelínek pomalu taje, 20. února 2021

První a poslední víkend jsem byla v Benešově a i tam je poměrně vodnato - bodejť, tam napadlo sněhu, kam se na ně hrabe ten jihomoravský poprašek.

Se psy na Benešovsku, 6. února 2021

Se psy na Benešovsku, 6. února 2021

Zkratkou na Benešovsku, 6. 2. 2021

Zkratkou na Benešovsku, 6. 2. 2021

Nostalgická tečka: letošní únor byl o to smutnější, že kvůli pandemii se nemohly konat různé plesy, bály a merendy. Vzpomínám na doby svého mládí, kdy jsem téměř každou sobotu někde plesala – plesová sezóna začala v lednu a skončila v únoru páteční ostatkovou zábavou (fašank či masopust) pro dospělé a nedělním odpoledním maškarním rejem pro děti (to aby se dospělí z těch ostatků stačili vzpamatovat). A zatímco po protrsaných čajích a diskotékách jsme musely ráno vstávat před sedmou hodinou („Večer šohaj - ráno šohaj!“), po plesích jsme jako princezny vyspávaly až do poledne (:o)). Asi měli rodiče dojem, že ples je ušlechtilá zábava, zatímco trdlování ve vinárně kazí charakter!

Tuhle jsem listovala mamčiným památečním zbytkovým albem (kam dávala fotky „halabala“, jak jí do rukou padly) a našla zajímavou fotku z doby, kdy plesali oni. Kromě Hořčičků byli na ní vyfoceni všichni z naší ulice - Avašci, Knápci na rožku, Tondovi, naši, Pošťáci a Mancli! Bože – byli tak mladí, krásní a plni života!

Ze starého alba: Na plese

Ze starého alba: Na plese

Hned se mi vybavilo, jak jsem se švicama dozorovala, když se rodiče chystali na ples – taťka byl štramák a mamka vždy v ohozu dle poslední módy! Však i nás obšívala tak, že všichni záviděli, a sama byla reklamou na svou šikovnost (vzpomínám na jedny šaty v holubičí šedi, které jsme ještě odpoledne před bálem vyšívaly skleněnými perličkami...). A ráno po plese jsme hledaly, jestli náhodou něco nevyhráli v tombole!

Jo tombola, to byla věc! Ovšem jedna výhra byla za všechny peníze – mamka pravila, že to byl zážitek na celý život. To bylo tak – jednalo se právě o ostatkovou zábavu. Její specifičnost byla v tom, že byla vždy v pátek – a v ten samý pátek dopoledne i „schůze“ místních kolchozníků, kde se „rozdávaly“ naturálie a kde se ty naturálie náležitě zapíjely. Je jasné, že tatínek nám domů dorazil již lehce upravený.

No nic – dostal polívku a beleše, mamka ho nechala vydýchat a následně ho vypulírovala na večerní veselici. Taťka se nakonec docela zbráboral a v manželské shodě vyrazili z kopce na druhý konec dědiny do kulturáku. A tam se veselili až do půlnoci, kdy byla vyhlášena tombola. A co čert nechtěl, vyhráli a to pěťák vína... já nevím, jestli znáte jižanské zvyky?! To se s takovou „výhrou“ obchází celý sál a každému se naleje – a přiťukne a připije na zdraví... „To byla ostuda! Dom do kopca sem tahla prázdnej demijón a napranýho chlapa! Od tej doby sem se pokaždý modlila, ať proboha zas nevyhrajeme!!“ (:o)) Ale na papírové kloboučky nezapomněli!!

Mami – ten demižon mám ještě schovaný! Je v něm uložena naše poslední společná třešňovica... ale o té budu možná psát jiný měsíc!

Přeji vám spousty krásných životních výher, na které nikdy nezapomenete - vaše YGA

Foto: Yga. Další obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Yga, Zvířetník na Neviditelném psu