16.10.2021 | Svátek má Havel


Diskuse k článku

105 PLUS: Polabský Montmartre 2019

Jedná se o umělecký festival, který se už několik let koná o první červnové sobotě v Zámeckém parku v Brandýse nad Labem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jenny 4.6.2019 23:09

Milá Vave,

jsem ráda, že se Ti podařilo překonat asi jisté zábrany a investovat svou invenci,kreativitu,zručnost i píli do předvedení svých ručních krásných prací na umělecké, trhu. Osobně si dodnes považuji té úžasné kabílky na psí dobrůtky, která má tolik skrytých kapsiček a zákoutí k mému použití.Pořád žasnu a opatruji.No a to je jen nepatrný střípek z Tvých prací.Kdyby tak všichni viděli Tvé obrazy,deky z lásky a nevím co ještě asi by se nadchli.Problém s cenou děl vidím v tom, že všechno nejde zobchodovat a cena nápadů a práce na nich je nevyčíslitelná, sama bych nevěděla.

Věřím, že se Ti to vše podaří sladit a uspět i jak se říká tržně, Tvá díla by si to zasloužila. A když vzpomenu Blážu,tak klobouk dolů a taky jsem sledovala jaké těžkosti tomu předcházely.Přeji Ti do budoucna aby nebyly jen starosti a radosti z práce ale taky nějaká ta korunka. A taky si myslím, že vím, proč někteří jen nakukují a nekupují, jestli jsou na tom jako já, mají možná doma plno věcí s osobním příběhem pro ně samotné. Bohužel bych nevěděla,co mám schovat do skříně a co zavěsit. :-)

Z. Vave 4.6.2019 22:24

Je zajímavé se zamyslet

nad obměnou či stálostí obrazů a dalších dekorací, visích na stěnách. Nebo vůbec nad jejich existencí. Já sama na zdech nemám skoro nic, protože mi chybí (a vždycky chyběly) volné stěny. Nikdy jsem neměla takovou vzácnost (v jakémkoli smyslu slova), abych ji měla potřebu mít stále na očích, i když několik drobnějších obrázků různého typu mám kolem sebe už delší dobu.

Výzdobu stěn i bytu jsem v průběhu života měnila několikrát, vždycky z potřeby mít kolem sebe předměty, se kterými je dobře. To se v průběhu času měnilo, stejně jako jsem se měnila já.

M. Crossette 4.6.2019 18:55

Milá Vave

je mi líto, že sis nevydělala na stoleček, ale podle článku, přinesl den strávaný "na "Montmartru" v mnoha směrech pozitivní výsledky. Moc ti přeji, aby tvé krásné výrobky byly napřesrok správně oceněny!

A máš pravdu, že je třeba přidat - hlavně ke quiltům - trochu povídání. Na hezké kartičce třeba kraťoučké doplnění proč jsi pro quit vybrala právě tyhle barvy, název quiltu, co tě k němu inspirovalo atd. V Am. to rozhodně platí. Třeba i na obyč. "yard sale", kdy jsou ceny opravdu nízké, stačí třeba vahající paní říci, že "ten šátek, co držíte v ruce dostala moje babička na prvním rande od dědečka a nosila ho pouze do kostela". A hned na něj paní hledí s větším zájmem, koupí ho a až jí ho někdo pochválí, poděkuje a určitě dále předá tu původní historku.

Jinak já jsem na tom s obměnou dekóru domu podobně jako Zana :) Protože ke všemu, co nám visí na zdech mám nějaký vztah a ráda se na to dívám i když to nejsou žádné cenné věci( no několik ano). Sundat a vyměnit je (tedy nevyhodit, ale třeba jen uložit)by mi přišlo moc líto. Takže, když přeci jen chceme něco nového přidat, raději původní dekoraci trochu přešoupeme, nebo tu novu "vtlačíme" mezi původní.

Z. Vave 4.6.2019 22:12

Re: Milá Vave

Maričko, tím se netrap. Byl to pro mě spíš hec, jestli to dokážu, nebo ne. Vlastně je možná dobře, že se mi to nepovedlo, protože si stále nejsem jistá, jestli je ten stolek tím správným řešením mé potřeby.

Věci s příběhem jsou moc fajn. Bohužel podle mé zkušenosti se často jedná o smyšlenosti a musím přiznat, že takový podvod, takové zneužití mých emocí nesu opravdu nelibě. Asi bych se měla nad sebou zamyslet a brát to více easy, ale zatím se mi to moc nedaří.

Co se týče obměny dekorací, napíšu to raději samostatně.

Z. Vave 4.6.2019 14:18

OPRAVA

Ta u nás v 60. letech patentovaná technika se jmenuje art protis, omlouvám se za překlep.

Liko, prosím Tě, mohla bys to opravit? Děkuju moc.

Z. Lika 4.6.2019 14:32

Re: OPRAVA

Provedeno.

Z. Vave 4.6.2019 14:54

Re: OPRAVA

To je fofr! Děkuju Ti.

M. Crossette 4.6.2019 18:58

Re: OPRAVA

Vave, to je velice zajímavé o tomhle čtu poprvé, chtěla jsem se kouknout jak se to dělá. Našla jsem tohle videjko.

https://www.youtube.com/watch?v=4ZHRs4usB40

Z. Vave 4.6.2019 14:15

PÁR FOTEK Z AKCE

je k vidění zde: http://www.brandysko.cz/polabsky-montmartre-2019/gs-1289?fbclid=IwAR2fGbIJKld-x6JHeJ_YYQDUNbeqh-xQdwxHA5C81J1fulmhNFKEE2E4raE

Z. Vave 4.6.2019 14:54

Re: PÁR FOTEK Z AKCE

A další fotky jsou tady, doufám, že to je volně přístupné.

https://1url.cz/3MD8i

Z. Jitur 4.6.2019 13:44

já jsem...

... před lety zkusila na trhu prodávat mnou vyrobené bižuterní náušnice a náramky. Jak píše Vave, také neumím nastavit cenu, nechci předražit, ale na druhé straně bych ráda i něco málo vydělala. Pomáhala mi tehdy dcera a velice ji mrzelo, že lidé hodně kolem jednotlivých "stánečků" ledabyle procházely, skoro aniž mrkly na vystavované zboží okem. A na druhou stranu mnohdy (právě třeba u prací z patchworku, háčkování, ale i jiných technik), jim cena připadá vysoká, aniž si uvědomí, kolik práce takový kousek dá...

Z. Jitur 4.6.2019 14:50

Re: já jsem...

oprava: procházeli, mrkli

Z. Vave 4.6.2019 22:05

Re: já jsem...

Jsme národ kutilů a tvořilek. Takže není neobvyklé, že někdo přijde, chválí, okukuje, ale nekoupí s tím, že si to doma udělá sám. A pak jsou lidé, kteří si ruční práci nekoupí, protože je neobvyklá a vůbec, v obchoďáku to mají hezčí a levnější. Naštěstí jsou i jiní lidé. :)

T. Zana 4.6.2019 12:17

Milá Vave

Vyrostla jsem v bytě plném obrazů, takže jsem se po nějakých sháněla, když se nám podařilo bydlet ve svém. Škoda, že jsi už tehdy nefungovala ;-)

Z té doby mám dvě krásné fotografie adjustované na dřevě a cosi textilního - není to tapiserie, ale co to je, už jsem zapomněla. Jo a kupovala jsem ji v ÚLUV na půjčku, nebyla jsem si jistá, jestli nejsem trošičku blázen, když dám 4 tisíce za malej obrázek (mluvím o době, kdy 2 tisíce byl slušnej plat). Taky mám pověšenejch pár keramik... no a pak věci po našich.

Ty obrazy jsem přece nemohla dát pryč. Něco je pietně uložené, protože se mi to vlastně až tak nelíbí, něco si vzal brácha, zbytek já. Dva nebo tři kousky jsem chtěla, jeden mi trošičku na té stěně překáží, ale ono si to časem sedne :-)

Z. Vave 4.6.2019 22:01

Re: Milá Vave

Je důležité mít kolem sebe věci, které opravdu mít chceme. Když je to jen proto, "aby se teta Máňa neurazila", tak se strašně šidíme. Nejenže nám to užírá energii, ale šidíme se i o tu energii, kterou bychom mohli z něčeho nám blízkého denně získávat.

Z tohoto pohledu byla Tvá tehdejší investice velice prozíravá. :)

Š. Matyášová 4.6.2019 11:30

jeď Vaví, jinak tu krásu nikdo neuvidí....

ten nádhernej Život stromů, co od Tebe mám, visí na Beaveru v mém pokojíku a koukám na něj sotva se probudím..a všem se moc líbí a perfektně tam zapadl,jakoby v tom domečku bydlel odjakživa.,.....

věci s příběhem teď letí moc, stačí mít k tomu povídání připíchnuté k dané věcičce..

a že jsou dělané s láskkou, to teda jsou....to je další příběh....

D. Ruščáková 4.6.2019 15:55

Re: jeď Vaví, jinak tu krásu nikdo neuvidí....

Sharko, ty věci letí, ale jak píše Vave, jen málokdo si uvědomí, že nevznikly na výrobní lince v Číně a tudíž - kromě originality - obsahují i náklady.

U autorských textů a patrně i u hudby (to ale není můj obor) je to ještě horší - tam panuje přesvědčení, že autor by měl být rád, když si to vůbec někdo přečte/ poslechne a ne za to chtít ještě i peníze.

No a protože mají svým způsobem pravdu, lidé často píší a skládají muziku zadarmo. Což samozřejmě nikam moc nevede, protože umění se potom dělá "až když je na to čas, až když mám hotovo" - tedy věci, které člověka živí a musí je dělat.

Proto nesmírně obdivuju Blážu, která dokázala, že lze dělat umění i podnikat.

Z. Vave 4.6.2019 21:56

Re: jeď Vaví, jinak tu krásu nikdo neuvidí....

Bláža má talent, vytrvalost, cílevědomost, tah na bránu a organizační schopnosti, jaké je možné jí jen závidět. Je fakt dobrá.

Z. Vave 4.6.2019 21:56

Re: jeď Vaví, jinak tu krásu nikdo neuvidí....

Děkuju, Sharko, jsem opravdu ráda, že si ten malý quilt našel k Tobě cestu.

Z. Lika 4.6.2019 9:12

Musela tam být

pěkná atmosféra - rozkvetlá lípa to jen korunovala. A líbí se mi, že jsi z té akce přece jen něco získala, a ne málo. Člověk se prostě učí, teda když chce. A oceňování vlastní práce, její prezentace, to je "jen" dovednost, ale chce to svoje. Není k tomu potřeba takové nadání jako k opravdu tvůrčí práci, to je dar, který se naučit nedá a ty ho máš. Budu držet palce, ať se dobře daří i na tom praktickém poli :-)

Z. Vave 4.6.2019 21:53

Re: Musela tam být

Tady se toho sešlo víc. Velkým přínosem byl i ten čas, kdy jsem jen seděla, koukala okolo, šila v ruce obrázek a hlava měla prostor na přemýšlení. Vlastně i o tom bude další 105P. O tom času, klidu a prostoru.

Z. Xerxová 4.6.2019 6:11

hezký den

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Přemýšlím nad tím, proč, když máme doma hodně obrazů a obrázků, nemáme nějakou tapiserii. Možná pocit, že se na to usazuje prach a nejde to otřít prachovkou, případně přeleštit ironem ?? Nevím...

T. Zana 4.6.2019 12:18

Re: hezký den

Mám textilní obrázek za sklem :-))

Z. Vave 4.6.2019 21:50

Re: hezký den

Chytrá! :) Některá textilní díla se dají i vyprat, některá se musí jen vyprášit. Když si uvědomíme, že gobelíny vydržely szaletí, tak asi není se čeho bát.

Z. Maw 4.6.2019 5:26

Mila Vave, mas to moc krasne napsane. Tesi me, ze jsi se tolik naucila i pres to, ze jsi vlastne nic neprodala, proste odjela jsi bohatsi a to jsi i puvodne chtela, jen zrejme lehce jinak :)

Doufam, ze jak bude rust tve sebevedomi, budou ti rust intvoji zakaznici.

Celkove to asi musi byt moc pekna akce s hromadou zajimavych vyrobku, pres tu vsechnu praci prodejcu a doufam, ze priste nekdo prijde s cilem, ze se mu u tebe libilo ale jeho penezenka nebyla na takove obnosy tentokrat vybavena, ale priste...!

T. Zana 4.6.2019 12:21

Re:

Polabský Montmartre neznám, ale co jsem kdy na těchhle akcích viděla, lidi kupují spíš drobnosti. Ale fakt je, že když se mi něco líbí, klidně se zeptám, jestli třeba autor jezdí i jinam, nebo je možné ho někde najít...

Teda dneska už to moc nedělám, protože byt má omezený počet stěn a já nejsem ten typ, abych tyhle věci měnila, kupuju je - až na naprosté výjimky - napořád :-)

Z. Vave 4.6.2019 21:48

Re:

Určitě lidé kupují spíš drobnosti a vkus má každý jiný. Pro mě je to zajímavá zkušenost; nemám ji ani z prodeje na jarmarcích, ani přes internet.

Co se týče vystavených děl jiných autorů, ceny se pohybovaly i v řádu desetitisíců. Jak jsem psala, je moc dobře, že tento festival umožňuje propagovat autorská díla a dostávat do povědomílidí, že existují i jiné možnosti, jak si vyzdobit byt, než jen navštívit nejbližší obchoďák.