Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Syrníky

29.4.2022

Nedávno jsem kdesi na internetu našla skvělý recept na ukrajinské syrníky.

Jelikož sama jsem diabetička závislá na inzulínu, recept mne už jen napsaný doslova nadchl, takže jsem si syrníky záhy vyrobila. Byly báječné!.

Mohu zde zodpovědně vyhlásit, že je to vážně skvělé jídlo, které má minimální glykemický index. Původní recept na těsto jsem si mírně upravila, takže jsem zcela vynechala jakýkoli druh cukru a v jakémkoli množství.

Níž je recept původní přesně tak, jak jsem ho našla na netu:

Ukrajinské syrníky, cca dvě normální porce. Z tohoto množství mi vyšlo 6 kousků.

Na těsto potřebujeme:

  • 500 g plnotučného tvarohu, který je zabalený v alobalu
  • 1 celé vejce + třeba jeden zbylý bílek z jiného pečení (nemusí nutně být)
  • 1 vanilkový cukr
  • špetka strouhané citrónové kůry
  • špetka soli
  • 1 čajová lžička cukru krystalu (není nezbytně nutná)
  • 1-2 polévkové lžíce polohrubé mouky do těsta
  • 2 pol. lžíce téže mouky na vál
  • 200 g zakysané smetany.

Postup přípravy těsta:

Nejprve na sítku okapeme všechen tvaroh, abychom ho zbavili nechtěné syrovátky, a menší část z něj oddělíme do jiné menší misky (tak asi 4 pol. lžíce), protože mě napadlo, že se bude hodit do zdobení. Větší část už okapaného tvarohu dáme do mísy, k němu přidáme vejce i nepovinný bílek (ten jsem používala nikoli našlehaný), sůl, vrchovatou pol. lžíci polohrubé mouky a oba (nepovinné) druhy cukru. Na ochucení lze použít místo vanil. cukru i několik kapiček vanilkové tresti a též přidáme ještě špetku strouhané citr. kůry.

Ze všech těchto surovin vymícháme těstovitou hmotu. Na vál si nasypeme cca 3 pol. lžíce polohrubé mouky, ve které obalujeme kousky tvarohového těsta, jež vykrajujeme lžící z mísy přímo do mouky. Z kousků hmoty rukou tvarujeme asi 3-5 mm silné menší placičky o průměru cca 3-5 cm, které pak na pánvi v rozpáleném másle nebo ghí osmažíme z obou stran do zlatožluta.

(Tip na smažení: Syrníky jdou dost nesnadno obracet. Aby se těsto nerozpadlo na pánvi, mohl by každý, kdo může a nevadí mu kvůli dietě větší množství mouky, přidat té polohrubé do těsta o trochu víc. Syrníky dle tohoto receptu se obracejí dost špatně. Takže jsem používala na obracení tenoučkou kovovou obracečku a ještě jsem při obracení syrníky přidržela obrácenou, vypouklou částí lžíce. Pomocí tohoto náčiní jsem syrníky s menšími obtížemi obrátila, a pak je i přenesla z pánve na talíř.)

Usmažené syrníky vyndáme z pánve, případný zbytečný tuk odsajeme papírovým ubrouskem a rozložíme je na větší mělký talíř. Každý kus potřeme zavařeninou.

V menší misce rozmícháme část odděleného tvarohu spolu se zakysanou smetanou. Směs můžeme mírně osladit výtažkem ze stévie nebo cukralózou a případně i cukrem, pokud ho smíme.

Oslazenou tvarohovosmetanovou směs navrstvíme na každý hotový syrník, nahoru na zavařeninu. Syrníky jsou výtečné nejraději ještě teplé, ale nevadí, když vychladnou.

Syrniki | foto: turzh, wikimedia

Když však k syrníkům dodáme jakoukoli hutnější zeleninovou či luštěninovou polévku, vznikne dosti sytý a výtečný oběd, který je fakt dietnější a hlavně rychlejší, nežli kdybychom připravovali lívance kynuté.

Přeju všem Zvířetníkům dobrou chuť a myslím si, že syrníky zachutnají i masožravcům, pro které to bude docela dobrá alternativa s obsahem velkého množství bílkovin. Zasytí se klidně i ti větší hladovci. Jídlo má totiž fakt nižší glykemický index, takže hlad přijde až za delší dobu, pokud zbytečně nepřidáme cukr a vystačíme jen s méně sladkou zavařeninou.

Syrníky | foto: Pixabay Licence

Na závěr ještě podotknu, že jídlo je tak jednoduché, že syrníky zvládne připravit jen s malou dopomocí dospělého i trošku zručnější prvňák či druhák ze základky. Nic se neváží, na odměření se používají jen lžíce a lžička. Problém by mohl nastat jen se smažením, jak je naznačeno výše.

Lenka S. Neviditelný pes


zpět na článek