24.4.2024 | Svátek má Jiří


AKVARISTIKA: Pancéřníčci

26.2.2015

Snad každý zná malé sumečky, kteří se od ostatních akvarijních rybek odlišují svým zvláštním chováním. Dovedou nehnutě odpočívat na jednom místě, ale většinou je vidíme rejdit na dně akvária, kde ustavičně hledají, zda tam pro ně není nějaká potrava. Patří do čeledi Callichthyidae. Nejznámější je její rod Corydoras, k němuž patří menší rybky. Největší druhy mají 7 centimetrů, většina pancéřníčků kolem 5 centimetrů a ten nejmenší nepřesahuje 3 centimetry. V akváriích se chovají i větší pancéřníčci rodu Hoplosternum, dorůstající až 20 centimetrů. Každý asi bude z tohoto rodu znát pancéřníčka kropenatého, který utkví v paměti hned napoprvé pro svou typickou hnědě mramorovanou kresbu těla.

Pancéřníček skvrnitý

Dříve se jim říkalo pancéřoví sumečci, protože jejich typickým znakem jsou dvě řady kostěných destiček na bocích, které se překrývají. Břicho pancéřníčků je ploché, uzpůsobené životu u dna. U horní i dolní čelisti mají výrazné fousky. Oči jsou vzhledem k tělu nepoměrně velké. A jak úžasně s nimi dovedou pancéřníčci pohybovat!

Rybky rodu Corydoras, u kterých zde zůstaneme, se z pancéřníčkovitých v akváriích chovají asi nejvíc. Tyto malé rybky působí díky svému zavalitému tělíčku robustním dojmem a v akváriu je přehlédnout nelze. Kde jsou pancéřníčci, tam se pořád něco děje, protože hejno pancéřníčků je stále v pohybu. Většinou plavou u dna, ale dokáží rychle vyplout k hladině. Mohou totiž vdechovat nejen kyslík ve vodě žábrami, ale i z atmosféry. Ve zlomku vteřiny pancéřníček vypluje na hladinu, nasaje vzduch tlamkou a opět se ponoří ke dnu. Vzduch polkne a kyslík získává jeho průchodem střevem.

Jsou to ryby dna a v akvaristických prodejnách pro ně mají speciální tablety, které po vhození do nádrže klesnou na dno. Na nich pak pancéřníčci rádi hodují. Rychle se ale naučí brát potravu i na hladině. Jsou-li v akváriu ryby, které přijímají plovoucí krmivo, sumečci se to od nich velmi rychle naučí a pak plavou „ve stoje“ a nedělá jim problém konzumovat vločkové krmivo z hladiny.

Pancéřníček při krmení s jinými rybkami

Všichni pancéřníčci jsou mimořádně žraví. Alespoň tak působí, protože stále prohledávají dno. To ale není důvod k jejich překrmování. Ve své domovině, kterou je tropická část Jižní Ameriky, se jako všežravci živí tím, co najdou na dně ve vrstvě bahna. V akváriu s pancéřníčky by mělo být dno z drobného štěrku bez ostrých hran. Pancéřníčci spolehlivě zlikvidují různé zbytky potravy, které klesnou na dno a ostatní ryby ji nestačí zkonzumovat.

Pancéřníčci patří mezi odolné akvarijní rybky. Postihne-li akvárium nějaká pohroma, například teplota vody klesne na 15 stupňů Celsia nebo vystoupí na 30 stupňů, pancéřníčci to ještě přečkají bez úhony. V potravě nejsou nijak vybíraví. Přesto je vhodné krmit je tabletovým krmivem určeným pro „ryby dna“. Rozhodně nepřekrmovat, ustavičné hledání potravy k pancéřníčkům patří. Odstraní při něm různé zbytky, které by jinak hnily. Voda by se měla filtrovat, aby byla v akváriu v pohybu. Je to přirozené, neboť většinou jde o ryby žijící v řekách a v malých potůčcích. Pancéřníčci také s oblibou spásají nánosy, které se filtrováním dostanou na povrch filtrační hmoty.

Pancéřníčci rodu Corydoras jsou mistři v ukrývání. Dokud jsme akvárium s těmito rybkami nepředělávali a nemuseli jsme je na nějaký čas odlovit do jiné nádrže, můžeme žít v domnění, že jejich odchycení síťkou je snadné. Chytit ale malého pancéřníčka v zařízeném akváriu je takřka nemožné. Často nezbude než odstranit veškerou dekoraci a snížit vodní hladinu, jinak není šance dostat do síťky rybu, která se dokáže bleskově pohybovat mezi kameny a kořeny. Tyto ryby nám do síťky rozhodně samy nevplují, naopak budou se síťce všemožně vyhýbat rychlými úniky.

Pancéřníčci zelení a skvrnití hodují na tabletě

Někdy se těmto rybkám říká „čističi“. To však neznamená, že se pancéřníčci sami postarají o údržbu a čistotu akvária. Pravidelné odkalování dna, výměna vody a čistění filtru se provádět musí.

Pancéřníčci jsou snášenliví a hodí se v akváriu do společenství jiných ryb. Rozhodně by se nemělo stát, že by v akváriu byl pouze jeden pancéřníček. Vždy alespoň čtyřčlenné hejno stejného druhu.

Hejno několika pancéřníčků rodu Corydoras (například pancéřníček kropenatý nebo zelený) nelze přehlédnout ani ve velkém akváriu se spoustou jiných rybek. Velmi se pancéřníčci líbí dětem. Jak jsem zjistil, na dně ležící pancéřníček jim připomíná zajíčka. Nevím, zda se o ten dojem zasloužily velké oči nebo tvar hlavy této rybky. Možná na jejich vzhledu je opravdu něco zvláštního, co takovou asociaci může způsobit.

Foto: autor




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !