26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Máte doma topinkovač?

V mém raném dětství jsme měli topinkovač, zřejmě poděděný po jedné z babiček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Hanča 2.4.2021 22:51

Maričko, na ten starý opékač topinek si pamatuji, taky jsme ho měli doma! Po opečení si každý sám roztíral stroužek česneku na topince, aby ji měl očesnekovanou podle svého gusta. Teď ve své domácnosti mám topinkovač někde v hloubi kuchyňské linky, vůbec ho nepoužívám. Starší chleba - když náhodou zbyde, ale to se většinou nestává - natřu sýrovovaječnočesnekovou pomatlánkou a opeču na pánvi. Občas ale vytáhneme sendvičovač a to je jedna z mála příležitostí, kdy se v kuchyni realizuje můj muž - kdysi ten přístroj koupil a udělal první sendviče a už mu to zůstalo. :-P

M. Crossette 2.4.2021 23:01

Hanči to jsem ráda, že alespoň někdo si na ten starý opékač pamatuje :-)

Jinak mě vždy docela fascinuje, kolik česneku se dá do topinky vmasírovat. Já se stroužkem jezdím po obou stranách a klidně polovina z velkého stroužku se do jedné topinky vetře. Jen pak člověk nesmí s nikým cizím mluvit. Ale ta zdravota k večeři, všichni upíři by se našemu domu vyhnuli na míly daleko :-)

M. Crossette 2.4.2021 23:01

Safra, ne Hanči, ale Hančo, to je překlep.

A. Zemanová 2.4.2021 22:14

A ještě toustovač. Tousty milovaly děti, když byly malé. Dokonce jsem zkoušela různé recepty z přiložené brožurky. Třeba tousty plněné jablky a skořicí nám chutnaly moc.

Teď toustovač prožívá renesanci. Pod vedením Tády si děti dokážou sami udělat toustovou večeři, a dokonce myslí i na nás. :-) Je to sranda pozorovat, jak se do naší pidi kuchyně nacpou čtyři až pět dětí a vyrábějí tousty manufakturním způsobem.

A. Zemanová 2.4.2021 22:08

Topinkovač používáme, opékáme v něm chleba, arciže ne ten úplně čerstvý. Já mám ráda opečenější a je opravdu zajímavé, jak různě se v topinkovači chovají různé druhy chleba.

Mazanec dělávám tvarohový. Kvůli dětem a synovi jsem ho dělala před týdnem a v neděli večer upeču další, protože v pondělí se nám dětičky vrátí. Je dlouho vláčný, ovšem v podstatě se to nedá ověřit, protože je prostě skvělý a nikdy dlouho nevydrží. :-)

Maričko, opečená vánočka mě zaujala. To rozhodně někdy vyzkouším. Jako dítě jsem vánočku milovala, ale teď mi stačí kousek dva čerstvé vánočky a pak už na ni nemám chuť a vánočka ztvrdne a pak mi už vůbec nechutná. Opékání by mohlo tento problém vyřešit.

M. Crossette 2.4.2021 22:57

Ano Vave, starší vánočka se opečením "omladí", kupodivu dokonce změkne a fakt je to moc dobré. Nebyla bych tomu dříve sama věřila.

M. Crossette 2.4.2021 19:17

Ještě dodatek. Topinkovač na první fotce je ten na širší krajíce. Je několik let starý, protože předešlý dosloužil. Přes net jsme koupili nový, jenže byl vadný, hřály jen vnitřni spirály. Manžel ho reklamoval a slíbili poslat nový. Ten vadný nechtěli vrátit, ale museli jsme jim poslat v předplaené obálce odstřiženou zástrčku a pár cm šňůry (asi tam někde bylo číslo modelu). Teprve pak nám poslali nový topinkovač, který souběžně opéká z obou stran. :-)

L. Blaza 2.4.2021 14:49

Maričko, u nás má toustovač své stálé místo. Nejraději mám tousty z celozrnného toustového chleba. Když není toustový chléb, klidně si opeču i podélně rozpůlený rohlík. A vyzkoušeli jsme i opečený vícezrnný tmavý chleba a je to taky dobré.

Nejraději je jím s paštikou, nebo s čerstvým máslem a domácí marmeládou.

A vánočka z topinkovače? To musím vyzkoušet! ;-D

Z. Lika 2.4.2021 14:59

Ta vánočka mě taky inspirovala. Určitě to půjde i s mazancem :-)

Z. Jenny 2.4.2021 18:48

Taky zkusím.:-)

M. Crossette 2.4.2021 18:50

Blážo, ano, opražená semínka v zrnitém chlebu podstatně vylepší jeho chuť. Když nám zbyde třeba jedna houska, nebo jiné bachraté pečivu, takže se nevyplatí rozehřívat troubu, také pečivo rohkrojím na polovinu, nebo na tři plátky a šoupnu do topinkovače.

Vánočku určitě vyzkoušej, budeš mile překvapená. Liko a Zano vy též. Mazanec je stejné těsto, tak i chuť bude stejná. Navíc mazanec není pletený, tak z něj jsou lepší krajíčky, než z vánočky.

L. Blaza 2.4.2021 20:03

Koukám, píšu toustovač a myslím topinkovač. No ale vy mi rozumíte. ;-D U nás se říká toustový chleba, tak od toho to píšu.

Z. Janaba 2.4.2021 12:19

Dole píše Xerxová, jak dobře se jí povedl mazanec. Sláva jí, mně to jaksi nevyšlo. Těsto bylo perfektní, nelepivé, tvárné, tak jsem ho pyšně strčila do trouby vykynout. Mudrovala jsem, jestli zapnout troubu na 30 nebo 35, zvolila jsem třicet a opustila kuchyň. Ale za chvíli se domem začala linout vůně mazance a já nevěřícně chvátala do kuchyně. Trouba byla na 200, mísa rozteklá do tvaru talíře a spojená s malou tvrdou koulí, která zbyla z perfektního těsta. Inu, něčím distrahovaná (asi vlastní blbostí) jsem opustila troubu bez nastavení, ta se automaticky nastavila na dvěstě, a jakej byl mazanec!

Takže všechno znova, těsto samozřejmě už ne tak dokonalé, ale je to jedlé. Teď nemám oblíbenou mísu a nemůžu si ji koupit. Veselé Velikonoce!

A. Alimo 2.4.2021 14:20

Mazanec je v troubě a ještě tak 5 minut potřebuje. Vypadá moc dobře, tak jestli se mi na něj nepodaří zapomenout, bude i jedlej:-P

M. Crossette 2.4.2021 18:52

Jano,to muselo bolet, ztráta těsta i oblíbené formy. Já jsem sice tohle nezažila, zato zapomenout troubu pustit už nekolikrát. A pak se divím, jak to, že necítím vůni masa, nebo chci vytáhnout s servírovat hotové jídlo a ono nic, trouba studená, pekáč stuedný. A je třeba rychle nahradit plánovanou večeři :-/.

A. Alimo 2.4.2021 11:58

Já jsem prostě stará konzerva;-D, topinkovač nemám, nikdy jsme ho neměli a nijak nám nechyběl. Topinky dělám ze staršího chleba, na minimu tuku, skoro nasucho.

Takový to kontaktní cosi, asi toustovač:-), jsme měli, synek si v něm s oblibou zapékal všechno možné, ale vím, že se to opravdu špatně mylo. Kde skončil fakt nevím.

M. Crossette 2.4.2021 18:53

Alimo, já topinky dělám jedině na sucho, právě v topinkovači. Z mého chleba, tenčí krajíčky (máme rádi když celkově křupou) a ještě za horka do nich vmasíruji kus stroužku česneku a pomažu máslem.

T. Zana 2.4.2021 11:46

Maričko, ten váš starý domácí topinkovač - to vidím prvně v životě 8-o. Úžasná věc, počítám, že odpadla nutnost z něj nějak vytřepat drobečky.

Ani nevím, jestli se tu za totáče taková věc prodávala, my jsme ho každopádně neměli.

Pořídili jsme si ho až někdy v devadesátkách a rovnou k tomu ještě tu kontaktní věc - toastovač (?) Ten po slavné éře zapékaných toastů, které synek nesmírně miloval a jedl tak dlouho, až se jich přejedl, byl odložen do almary k velké Frantově radosti, protože se blbě myl (a nádobí u nás myje on ;-)).

Topinkovač občas používáme, ale ne moc často - já pečivo moc nemusím, ale Franta si v něm o víkendech dělá pravé anglické toasty s pomerančovou marmeládou :-).

M. Crossette 2.4.2021 18:56

Zano, ač mi v té době možná nebylo ani deset, živě ten topinkáč vidím před očima a jsem ráda, že jsem ho našla na netu. Současné topinkovače opékají po obou stranách, tenhle jen po té vnitřní, proto se musely krajíce otáčet. Nepamatuji se, že bychom ho používali na jiné pečivo, než chleba na topinky. Jak píšu, další jsme už neměli, naši o tom možná ani neuvažovali, nevím. Jak je topinkovač běžný jsem zjistila vlastně až tady. Anglický bílý chleba je stejný jako ten zdejší, taky jen "vata". V Anglii jsem měla nad sporákem (jeho součást) jednak "komůrku" na nahřívání talířů a nad tím ještě uzký gril, jakýsi topinkovač. Měl vytahovací mřížku na kterou se vešly 4 krajíce těch bílých čtverců a zhora opekly(a pak otočily). Jen se to muselo hodně hlídat, jinak shořely na trout (el. topinkovač se nastaví, sám sevyplne a chleby vyskočí).

A. Lex 2.4.2021 11:44

Hezký klidný, sváteční den přeji!

Topinkovač používáme denně už desítky let. Máme vždy i s nástavcem, abychom mohli rozpékat dlouhé rohlíky, raženky atd. S kým jsme si moc nesedli je toustovač. Moc ho nepoužívám. Když jedeme na výlet, tak svačinu dělám starodávně "mezi dva chleby" jak si pamatuji ze školních výletů :-). Ten vatovitý chléb, ten bych nerozdýchala.

M. Crossette 2.4.2021 18:58

Alex, kdysi jsme také měli topinkovač s tím nástavcem (jestli myslíš mřížku), ale na něm se pečivo nerozpeklo tak kolem dokola jako v troubě. Toustovači se zde říká "Sandwich (nebo waffle) grill maker". Před lety to byl óbr hit, ale já ani tenkrát sendviče nedělala tak často, aby se mi koupě vyplatila. Z teplých vlastně dělám jen "grilled cheese" (ten jsem v článku zapomněla napsat), a ani ten ne pravidelně.

Jsem ráda, že covid hrůza je minulostí (tedy po zdravotní stránce, vzpomínka jistě zůstává).V

Z. Matylda 2.4.2021 11:18

Topinkovač stojí na lince vedle rychlovarné konvice (obojí je růžové, aby tam byl styl). Používám docela často- třeba i na rozpečení jiného pečiva na takovém tom stojánku nad topinkovačem. Jak jsme jen dva, tak rozpékání v troubě ztratilo smysl. Nejradši mám stejně topinky z obyč chleba, toustový jím málokterý- ve spoustě druhů na mě čumí chemie z každého sousta. Frfňa, no. Co se snažíme jíst zdravě (už dlouho), tak i k tataráku míváme topinky nasucho. Sendvičovač mívá svá období oblíbenosti, teď ho zrovna nemá- ale kdo ví!

M. Crossette 2.4.2021 18:59

Matyldo, naštěstí topinkovač zase není tak velký spotřebič v rohu linky, takže nemusí být denně v oběhu. Ale mít ho "při ruce" má své výhody.

Z. Xerxová 2.4.2021 11:16

ehm... celých 8 kiláčků lesem mžilo a bylo velmi nevlídno a mlhavo. Přesto bude okruh kolem Panenské Hůrky patřit k těm nezapomenutelným. Nejprve Night zvednul dvě "laně" - přišly mi velké a měly na hlavě podivné "boule" - no jasně - nebyly to laně, byli to jeleni s mladičkým parožím v lýčí. Night na ně moudře hleděl a vzorně se nás držel - ale během chvíle se zarazil a jen zíral... Naši dva jeleni se přidali snad k dvacetihlavému stádu vládců lesa... škoda mlhy a nepřehledného terénu - fotky nebudou.

O pár kiláků dál, na široké cestě v mlze vidím divočáka. Zarazím psa, chytnu ho za obojek a volám "prase, prosím, uhni nám z cesty!" A prase nic - jen poodstoupilo a rázem bylo vidět prasat podstatně více, navíc doplněné o maličké pruhované čuníky... rošku jsem si říkala, že snad nebudou blbý a odejdou. Nebyli blbí - odešli...

T. Zana 2.4.2021 11:48

No teda... to byla setkání... Věčná škoda, že nejsou fotky!

Z. Xerxová 2.4.2021 11:59

prasata snad vyjdou...

T. Zana 2.4.2021 16:20

Hlavně pruhovaný dětičky kdyby byly ;-), prasata tu máme taky :-P.

M. Crossette 2.4.2021 19:00

Tedy mladého jelena, kterému teprve paroší vyráží jsem nikdy živě neviděla8-o. Asi jako mladý kozlík, než mu vyrazí růžky? Zato pruhovaný dětičky prasat jsem viděla až nebezpečně zblízka.

Z. Xerxová 2.4.2021 19:59

každé jaro jim raší nové paroží - pěkně v kožíšku (lýčí) ukryté - jsou to parůžky huňaté - den za dnem o kousek větší... V létě je vytlučou - zbaví je lýčí a parohy jsou nové, pevné - o kus větší, než ty loňské. Na podzim je potřebují na frajeření před laněmi... a na konci zimy jim odpadnou. A brzy začnou růst nové...

Rohy (kozlíků, beránků, muflonů, antilop...) rostou stále - neshazují se, mají je celý život. Parohy (jeleni, srnci, daňci, sobi i losi) jsou jen na sezónu - každý rok rostou nové

M. Crossette 2.4.2021 22:54

Jindro, moc děkuji za odpověď, nevěděla jsem že kožišku na hlavě se říká lýčí stejně jako že jelieni parohy "vytlučou". I vše ostatní je poučné, tak díky.