22.9.2019 | Svátek má Darina


VíP: Aneb víkendový pokecník

11.5.2019

Obě zastávky patří, ač od sebe vzdálené, do obce Liberk. Nejprve doporučuji prohlédnout si středisko experimentální archeologie Villa Nova v Uhřínově pod Deštnou a podívat se, jak žili před tisícem let naši předkové a jak jsme se od té doby stačili rozmazlit (prohlídka je možná s výkladem – https://villanova.cz).

Druhou zastávkou pak může být výlet po stopách Rampepurdy rampepurďácké (Bylo nás pět) do osady Rampuše, kde lze přistát v penzionu Sokolí hnízdo a užít si místních specialit z farmy.

Cestou z Uhřínova na Rampuši se dostaneme do Kačerova (tato vesnička ztracená v horách bývá čas od času rejdištěm záhadologů, údajně zde působí neznámá elektromagnetická síla podobná gravitačnímu poli, podle jiných to je optický klam – auta ponechaná stát na neutrál jedou samovolně do kopce).

Nad Rampuší je vrch Hláska, odkud je překrásný výhled. Nádherný výhled je též třeba od kostela v Olešnici nebo z kopce nad vesničkou Nedvězí.

Pak je možné zavítat do obce Deštné v Orlických horách. Okolí skýtá řadu možností – muzeum přímo v obci, stezku vládkyně hor Kačenky, vrch Šerlich s Masarykovou chatou, bunkry z československého opevnění, právě blízko cíle setkání Zvířetníků si přijdou na své fanoušci opevnění – bunkr Skutina s muzeem historie výstavby opevnění.

Dál v Sedloňově je zajímavé soukromé alpinum, hluboko v lesích v penzion proměněné letní sídlo prvního majitele Jawy v Pádolí, z ruin povstalá osada Neratov, kde je pozoruhodný kostel se skleněnou střechou, přírodní rezervace Trčkovská louka, středisko Říčky a další.

Možných tras do Orlických hor je mnoho, krajina podhůří je protkaná úzkými silničkami plnými zatáček a lemovanými starými stromy (tedy pokud se turista netrefí třeba do Kvasin s jejich automobilkou). Slušná silnice je po česko-polské hranici (já ji znám od Olešnice po Králíky).

Kam máte o víkendu namířeno vy?

Přeji pěknou sobotu a neděli. Toto je obvyklý vípák, takže sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Kimi Neviditelný pes


Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.