19.4.2021 | Svátek má Rostislav


VíP: Aneb víkendový pokecník

11.5.2019

Obě zastávky patří, ač od sebe vzdálené, do obce Liberk. Nejprve doporučuji prohlédnout si středisko experimentální archeologie Villa Nova v Uhřínově pod Deštnou a podívat se, jak žili před tisícem let naši předkové a jak jsme se od té doby stačili rozmazlit (prohlídka je možná s výkladem – https://villanova.cz).

Druhou zastávkou pak může být výlet po stopách Rampepurdy rampepurďácké (Bylo nás pět) do osady Rampuše, kde lze přistát v penzionu Sokolí hnízdo a užít si místních specialit z farmy.

Cestou z Uhřínova na Rampuši se dostaneme do Kačerova (tato vesnička ztracená v horách bývá čas od času rejdištěm záhadologů, údajně zde působí neznámá elektromagnetická síla podobná gravitačnímu poli, podle jiných to je optický klam – auta ponechaná stát na neutrál jedou samovolně do kopce).

Nad Rampuší je vrch Hláska, odkud je překrásný výhled. Nádherný výhled je též třeba od kostela v Olešnici nebo z kopce nad vesničkou Nedvězí.

Pak je možné zavítat do obce Deštné v Orlických horách. Okolí skýtá řadu možností – muzeum přímo v obci, stezku vládkyně hor Kačenky, vrch Šerlich s Masarykovou chatou, bunkry z československého opevnění, právě blízko cíle setkání Zvířetníků si přijdou na své fanoušci opevnění – bunkr Skutina s muzeem historie výstavby opevnění.

Dál v Sedloňově je zajímavé soukromé alpinum, hluboko v lesích v penzion proměněné letní sídlo prvního majitele Jawy v Pádolí, z ruin povstalá osada Neratov, kde je pozoruhodný kostel se skleněnou střechou, přírodní rezervace Trčkovská louka, středisko Říčky a další.

Možných tras do Orlických hor je mnoho, krajina podhůří je protkaná úzkými silničkami plnými zatáček a lemovanými starými stromy (tedy pokud se turista netrefí třeba do Kvasin s jejich automobilkou). Slušná silnice je po česko-polské hranici (já ji znám od Olešnice po Králíky).

Kam máte o víkendu namířeno vy?

Přeji pěknou sobotu a neděli. Toto je obvyklý vípák, takže sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Kimi Neviditelný pes