18.1.2020 | Svátek má Vladislav


SOBOTNÍ CESTY: Luková

22.10.2016

Pokud hledáte tip na podzimní výlet a nemáte daleko do západních Čech, doporučila bych vám kouzelný kostelík sv. Jiří v Lukové. Sama obec má nádherné okolí a leží na sever od Plzně nedaleko Manětína. Bývala osídlena již od středověku, ale nyní zde trvale žijí pouze 4 občané, zbytek jsou rekreanti přijíždějící pouze na sezonu.

Nad vískou na kopci je uvedený kostelík – bohužel v současné době dost rozpadlý, bez omítky, oken a i vnitřní vybavení má daleko do původního. Postaven byl zhruba ve 13. století, následně opravován a přestavován, ale v 17. století byl zcela zničen požárem. Přesto znovu opraven, doplněn o věž. Postupem času jeho chátrání pokračovalo jako u mnoha dalších památek a následně byl uzavřen po tom, co se propadla část stropu.

Kostel sv. Jiří v Lukové

Kostel sv. Jiří v Lukové

A nyní se určitě ptáte, proč vás na ruinu lákám. Odpověď se nachází v bývalém studentu Jakubu Hadravovi, kterého kostelík upoutal a stal se předmětem jeho bakalářské práce. Spolu s kamarády se mu podařilo vytvořit v interieru dílo, které nemá obdoby.

Instalace soch v kostele sv. Jiří v Lukové

Instalace soch v kostele sv. Jiří v Lukové

Celkem 32 dobrovolníků si „natáhlo“ přes sebe igelit, následně byly postavy přikryty plátnem, krajkou a natřeny sádrou. Po trpělivých cca 30 minutách byly „odlitky“ opatrně sundány a rozmístěny jako stojící či sedící věřící v lavicích představující duše zemřelých původních obyvatel. Některé ze soch jsou natřeny fosforem, a tak po načerpání denního světla v noci svítí a odtud vznikla i jejich nová přezdívka duchové.

Nejen díky bakalářské práci, ale i díky místním obětavým dobrovolníkům se kostel dostal do širšího povědomí veřejnosti a podařilo se získat příspěvky od návštěvníků jak z naší republiky, tak i z ciziny v dost vysoké výši a mohlo se začít s postupnými pomalými opravami. Další peníze „přišly“ z dotací a i příspěvků církve a tak každý rok probíhá postupná renovace a můžeme se jen těšit, že se kostel jednou dočká důstojného kabátku.

Kostel není průběžně otevřen, ale kdyby někdo měl zájem jej navštívit, je možné se telefonicky domluvit s panem Petrem Kouklem na čísle 606 169 636.

Znáte také nějakou místní zajímavost, která stojí za pozornost?

Foto: autorka. Více obrázků si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Maxíková Neviditelný pes


ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.