27.1.2021 | Svátek má Ingrid


SOBOTNÍ CESTY: Luková

22.10.2016

Pokud hledáte tip na podzimní výlet a nemáte daleko do západních Čech, doporučila bych vám kouzelný kostelík sv. Jiří v Lukové. Sama obec má nádherné okolí a leží na sever od Plzně nedaleko Manětína. Bývala osídlena již od středověku, ale nyní zde trvale žijí pouze 4 občané, zbytek jsou rekreanti přijíždějící pouze na sezonu.

Nad vískou na kopci je uvedený kostelík – bohužel v současné době dost rozpadlý, bez omítky, oken a i vnitřní vybavení má daleko do původního. Postaven byl zhruba ve 13. století, následně opravován a přestavován, ale v 17. století byl zcela zničen požárem. Přesto znovu opraven, doplněn o věž. Postupem času jeho chátrání pokračovalo jako u mnoha dalších památek a následně byl uzavřen po tom, co se propadla část stropu.

Kostel sv. Jiří v Lukové

Kostel sv. Jiří v Lukové

A nyní se určitě ptáte, proč vás na ruinu lákám. Odpověď se nachází v bývalém studentu Jakubu Hadravovi, kterého kostelík upoutal a stal se předmětem jeho bakalářské práce. Spolu s kamarády se mu podařilo vytvořit v interieru dílo, které nemá obdoby.

Instalace soch v kostele sv. Jiří v Lukové

Instalace soch v kostele sv. Jiří v Lukové

Celkem 32 dobrovolníků si „natáhlo“ přes sebe igelit, následně byly postavy přikryty plátnem, krajkou a natřeny sádrou. Po trpělivých cca 30 minutách byly „odlitky“ opatrně sundány a rozmístěny jako stojící či sedící věřící v lavicích představující duše zemřelých původních obyvatel. Některé ze soch jsou natřeny fosforem, a tak po načerpání denního světla v noci svítí a odtud vznikla i jejich nová přezdívka duchové.

Nejen díky bakalářské práci, ale i díky místním obětavým dobrovolníkům se kostel dostal do širšího povědomí veřejnosti a podařilo se získat příspěvky od návštěvníků jak z naší republiky, tak i z ciziny v dost vysoké výši a mohlo se začít s postupnými pomalými opravami. Další peníze „přišly“ z dotací a i příspěvků církve a tak každý rok probíhá postupná renovace a můžeme se jen těšit, že se kostel jednou dočká důstojného kabátku.

Kostel není průběžně otevřen, ale kdyby někdo měl zájem jej navštívit, je možné se telefonicky domluvit s panem Petrem Kouklem na čísle 606 169 636.

Znáte také nějakou místní zajímavost, která stojí za pozornost?

Foto: autorka. Více obrázků si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Maxíková Neviditelný pes


Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...