20.10.2021 | Svátek má Vendelín


ROZCESTNÍK: Okruh kolem Štěchovic, 09. 12. 2018

9.3.2021

Když už jsem byla v Praze, bylo nutno toho využít a počet zbývající dovolené mi hrál do karet. Už nějakej pátek jsem tenhle výlet měla v plánu. Na vandr ale krátký a na jednodenní výlet z Brna zas už docela blbě dopravně dostupný… Prostě ta neděle si o to vyloženě říkala a tak sem ji musela vyslyšet. Přespání u Járy bylo s bonusem, pečený kuřátko a vycházka po nočních Kavčích horách s výhledem na hrad a Vyšehrad. Kdybych nebyla tak utahaná, tak by to bylo i na pár fotek, krásně osvětlená Praha rozprostřená za Vltavou…

Ráno vyrážíme na sraz do Štěchovic, kde se máme potkat s Petrou a její dvouhlavou smečkou, Vašíkem a Bíglem. Její muž Petr nám dnes bude dělat čajíčkovou podporu, tzn. zatímco my budeme někde funět do kopců, on si okoukne v klidu okolní památky a na vhodných místech přistaví vůz s horkým čajem. Takový parádní rozmazlování bych si dala líbit, ono se na to dá i docela dobře zvyknout :)

Svítání nad Vltavou, v dálce přečerpávací elektrárna

Svítání nad Vltavou, v dálce přečerpávací elektrárna

Předpověď na celodenní déšť zatím vypadá dobře. Sice je zataženo, ale svítání nad Vltavou ve Štěchovicích dává tušit, že by to s tím deštěm nemuselo být tak žhavý…

Vltava. Výlet Štěchovice, prosinec 2018

Vltava. Výlet Štěchovice, prosinec 2018

Vyrážíme a ještě ve Štěchovicích schytáme prudkej liják, kterej naštěstí za pár minut končí. Jestli to dneska vypadalo na sluníčko, tak asi smůla, budeme si užívat jinej živel – vítr. První čajíčková podpora nás čeká ani ne po hodince chůze, pak je to jen kousek na Smetanovu vyhlídku na štěchovickou vodní nádrž.

Štěchovická přehrada ze Smetanovy vyhlídky

Štěchovická přehrada ze Smetanovy vyhlídky

Přímo proti nám na břehu leží Ztracenka, nejstarší trampská osada, která slavila bezmála 100 let a na hladině se činí kajakáři. Další vyhlídka – Máj – už je hodně zarostlá stromy a vodní dílo tak není moc dobře vidět, zato je dobře vidět elektrárna Slapy, zprovozněná v roce 1956 a srocují se tu davy.

Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj

Vodní elektrárna Slapy

Vodní elektrárna Slapy

Petr fotí o 106 a k zaparkovanému čajovaru v Teletíně dorážíme pospolu.

Teletín

Teletín

Cedule o nebezpečí úrazu je na turistické značce na konci Teletína už docela dlouho – od roku 2014 a Petra je překvapená, že tu pořád je… No my se pak ani nedivíme, protože údolí Teletínského potoka je plné popadaných stromů. Na potoce bylo v minulosti vybudováno několik povodňových hrází a kaskád a místy je jasné, že tudy dřív vedla vozová cesta.

Po žluté přes polomy

Po žluté přes polomy

Kolem Teletínského potoka

Kolem Teletínského potoka

Na rozcestí Pexův luh dávám svačinku a mám u toho dva hypnotizující páry očí. Slanina je slanina. Na rozcestí stojí zajímavě opravený Pexův mlýn, aby se do domu dostalo světlo.

Vašek

Vašek

U Slapské přehrady poslední čajová pauza, pod kufrem se schováváme před posledním deštíkem a pak už vyrážíme po druhé straně přehrady zpátky do Štěchovic po Svatojánské naučné stezce.

Po naučné stezce Svatojánské proudy

Po naučné stezce Svatojánské proudy

V kaňonu pod námi je Štěchovická přehrada a my šlapeme stezkou ve skalnatém úbočí, místy zasypané vrstvou listí. Není tu ani noha, všichni pečou cukroví a my si užíváme tuhle parádní část pro sebe.

Po naučné stezce Svatojánské proudy

Po naučné stezce Svatojánské proudy

Vlevo skála, vpravo místy taky, většinou ale svah dolů do přehrady. A pak Ztracenka, první trampská osada u nás, která letos oslavila 100 let od založení, i když tenkrát byla mnohem níž, u řeky, než bylo údolí zaplaveno přehradou…

Po naučné stezce Svatojánské proudy

Po naučné stezce Svatojánské proudy

A pak už je najednou nějak moc hodin, zbývá posledních pár kiláčků a do Štěchovic dorážíme zároveň se setměním…

Zpátky ve Štěchovicích

Zpátky ve Štěchovicích

PS: V roce 2020 byla kvůli neukázněnosti návštěvníků Smetanova vyhlídka na Ztracenku na soukromém pozemku uzavřena pro turisty.

Foto: Mawenzi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie.

Osobní stránky autorky: www.mawenzi.cz

Mawenzi Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !