Neviditelný pes

ROZCESTNÍK: Flákací foto dovolená, srpen 2022

1.9.2022

Srpnovým dnem začíná letošní válecí dovolená. Úplně se neválím, celodenní výlety do portfolia válení nepatří, a tak se spíš jen poflakuju s foťákem v procházkovým tempu.

Dnešní poflakování připadá do lokality rybníků u Lázní Bohdaneč. Trasa má asi 7 km a tvoří ji dva miniokruhy. První miniokruh balím hned po kiláku, sdílet značku na prašné polňačce s těžkou technikou prohánějící se sem a tam nemám zapotřebí a zahajuju druhej miniokruh k NPR Bohdanečské rybníky a rybník Matka.

Navezená zemina z revitalizovaných rybníků Skříň, Lázně Bohdaneč, srpen 2022

Všední den by měl poskytovat dost soukromí k poflakování u ornitologické pozorovatelny, ale zřejmě si to myslela i babička s vnoučkem, kteří bedlivě sledovali vodní život z místa, kde jsem o společnost nestála. Mrzení se ale nedostavilo, protože jsem dostala ultimátní nápad, jehož výsledkem mimo jiné bylo i to, že i tento druhý miniokruh jsem neabsolvovala.

Rybníky Nadýmače, Lázně Bohdaneč, srpen 2022

Navíc na odpoledne jsem měla v plánu nakupování v Hradci, a tak mi zrušení obou okruhů dávalo prostor vše krásně stihnout.

Kolem vánoc mi začalo zlobit tlačítko na telefonu, až to došlo tak daleko, že moje milá nokia z roku 2005 musela být nahrazena náhradním kouskem z šuplíku. Jenže vyskytly se dva problémy. 1) už nemám náhradní kousek 2) ukázalo se, že jiná verze FW vydrží jen 2 dny na baterku, a ne 4 jako ta stará? Nahodila jsem internety a odepsala na inzerát na FB. Aha, on je to bazar… aha, daleko předaleko…

Rybníky Nadýmače, Lázně Bohdaneč, srpen 2022

Nějak se stalo, že bazar se ze sekce “nikdy” návštěv přesunul do sekce “dneska by to šlo”, a tak nešlo odolat. Pan majitel mi předložil 6 ozkoušených kousků, ať si vyberu, a zatímco jsem přebírala, přinesl mi krabici dalších asi 40 kusů v různým stadiu rozkladu a funkčnosti, ať si vyberu. No nebudu napínat, vyzkoušela jsem jich asi 15, než jsem našla jednu fakt pěknou. To musí být ona! Pomyslela jsem si a nejen, že byla funkční, ale byla nastavená přesně tak, jak hledám. Mám ji! Nakonec beru dva kousky a krom příjemnýho pokecu dostávám zdarma datovej kabel. Ta cesta sem za to prostě stála!

Pátek:

V kolik hodin se vstává, když je na pořadu dne jen válení? V mamutí realitě ve 4 ráno, protože je nutný realizovat plán „liduprázdné” Bohdanečské rybníky!

Svítání u Bohdanečského rybníka, Lázně Bohdaneč, srpen 2022

Plán vyšel perfektně, společnost na parádní východ slunce mi dělají jen ptáci. U Tichého rybníku potkávám maskované fotografy na lovu, ale než udělám naplánovanej okruh, určitě budou pryč… Tichý rybník se utápí v tichu i hluku. Z vedlejšího rybníka Skříň se odtěžuje bahno a náklaďáky jezdí ve štrůdlu, stejně jako včera.

Ráno u Bohdanečského rybníka, Lázně Bohdaneč, srpen 2022

Dnes je ale obcházím zezadu, už s nimi počítám. Později u rybníka Udržal dokonce zahlídnu prosvištět modrou šmouhu… zpět U Tichého rybníka mě vítá jen hučení bagrů, jinak nikde ani noha… dávám si hodinku na hrázi, a když začíná sluníčko připalovat krk, je nejvyšší čas to zabalit.

Ráno u Bohdanečského rybníka, Lázně Bohdaneč, srpen 2022

Sobota:

Dneska jsou v předpovědi deště a bouřky, ale pořád ještě stihnu malej výlet cestou do Žďáru, kde mám naplánovanou na zítra společensko-venčící procházku s kamarády.

Lesy u Trhové Kamenice, srpen 2022

Okruh z Trhové Kamenice je krátký, přesto mi zabere docela dost času. Krásný lesy plný malin! Obírání malin dá zabrat, hlavně když na mě plný keře číhají na každý druhý cestě. Teď by se mi i hodily plavky, protože lomy s krásnou čistou vodou lákají ke koupeli a moc místních sem zřejmě nechodí.

Lesy u Trhové Kamenice, srpen 2022

Lomy lákají i vážky, takže se nějakou taky snažím ulovit, ačkoli chytit je v letu dá taky celkem zabrat. Těším hlavně na život u rybníka Velká Kamenice, ale má stejnej osud jako ty od Lázní Bohdaneč. Bagruje se dno a je totálně vyschlý. Ale na loukách za rybníkem to žije taky a tak se zas nechávám unést sledováním motýlů a vážek. Mlýnský rybník u Trhové Kamenice je zatím odvodněn jen z půlky a tak z hrázky lovím žáby a hmyzáky, než je čas se posunout do dnešního cíle.

U Trhové Kamenice, srpen 2022

Neděle:

Odpoledne přichází déšť a prší skoro celou noc, i ráno je mokré a upršené.

Kolem vodní nádrže Pilská, Žďár n. S., srpen 2022

Venčení kolem Pilské nádrže posunujeme o trochu později a vychází to přesně, přestává pršet. Mlžný liduprázdný lesy kolem vodní nádrže Pilská u Žďáru nad Sázavou jsou ideální na proběhání psů i poslední procházku před odjezdem domů.

Zelená Hora, Žďár n. S., srpen 2022

Foto: Mawenzi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do pěkné fotogalerie.

Osobní stránky autorky: www.mawenzi.cz

Mawenzi Neviditelný pes


zpět na článek