25.4.2024 | Svátek má Marek


ROZCESTNÍK: Freital, Weißeritztal - tip na výlet v blízkosti Drážďan

11.5.2022

Weißeritztalbahn – dráha v údolí Bystřice – je jeden z mnoha tipů na výlet, pokud: vy nebo vaše děti rádi jezdíte parní mašinkou, přemýšlíte, co v blízkosti Drážďan podniknout a nechce se vám nikam daleko pěšky.

Kolem Bystřice

Výlet kolem Weißeritztal – údolí Bystřice – je plusový tip, pokud: máte vy nebo vaše děti rádi pohled na parní mašinky, přemýšlíte, co v blízkosti Drážďan podniknout a nechcete si vozit pozadí v ňáký takový úzkokolejný potvoře.

Hainsbad ve Freitalu – bazény, tobogan a saunový svět ve Freitalu – je tip s hvězdičkou, pokud: vám nebo vašim dětem nevadí houkání parní mašinky, přemýšlíte, co podniknout ve Freitalu, a pěšky zamýšlíte ujít jen cestu z parkoviště do bazénu a povozit si pozadí na toboganu.

Všem, co mají rádi parní mašinky, výlety kolem potoků a závody v rouře toboganu na čas, doporučuji kombinaci výše zmíněných možností.

Úzkokolejný vláček tažený parní lokomotivou jezdí celoročně třikrát denně. Jízdu začíná ve stanici Freital Hainsberg, dvakrát se obrací až ve stanici Kurort Kippsdorf a večer vás doveze do stanice Dippoldiswalde a zpět. 26,3 kilometrovou trasu vláček projede za hodinu a půl.

První vlak vyjel v roce 1882 a v Seifersdorfu jel po prvním! betonovém železničním mostě v Německu. Na konci druhé světové války železnici poničila Ruda armáda, výstavba přehrady u Malter si vyžádala částečné přeložení trati a několikero povodní trať poničilo zcela zásadně. Napředposledy v roce 2002. Provoz se podařilo za přispění státních fondů a darů přátel železnice částečně obnovit v roce 2004, v celé dnešní trati pak v roce 2017.

Parní mašinky se neokoukají • Freital, Weißeritztal

Technická data a bohatá historie úzkokolejky jsou dopodrobna uvedeny v německé verzi na tetičce wikipedii a na webových stránkách dráhy: https://www.weisseritztalbahn.com. Zde najdete i aktuální jízdní řád.

Říčka Rote Weißeritz bývalá kdysi řekou divokou. Svědčí o tom fakt, že se na ní v červenci roce 1961 konal (i za účasti českých sportovců) světový pohár kajakářských slalomářů. Sledovat ho přišlo neuvěřitelných 40 tisíc diváků. Vodu na závody dodala nikoliv povodeň, ale vypouštěná nádrž Malter. (Zdroj: Wikipedie / Weltmeisterschaft im Kanu–Slalom und Wildwasserrennen). Když dnes stojíte na břehu řeky v místech, kde se závody konaly, a před sebou vidíte v korytě obrovské kameny a skály kolem vody, stěží uvěříte, že tu do peřejí kdy vjel soudný člověk dobrovolně!

Do údolí řeky vjíždí úzkokolejka na okraji Freitalu, za zastávkou Coßmannsdorf. Turistická stezka trasu víceméně kopíruje, takže pokud se na výlet vydáte v den, kdy vláček jezdí podle zvláštního jízdního řadu, budete mít možnost fotit jej ze všech možných úhlů a za různých světelných podmínek po celý dlouhý den. Auto nechte stát na parkovišti u výchozí stanice, jestliže chcete výlet absolvovat vlakem, nebo na kapacitně velkorysém parkovišti u Hainzbadu v Coßmannsdorfu, pokud se jdete projít.

Po vstupu do údolí máte po pár metrech možnost vyběhnout doprava po schůdcích a žebřících v Somsdorfer Klamm nahoru na Teufelskanzel (Ďáblův posed) a přes vyhlídku se po Himmelsleiter (Nebeských žebřících) dostat zpět na trasu v údolí, nebo Himmelsleiter minout a do Rabenau dojít po silnici.

Když seběhnete žebříky Himmelsleiter, můžete zkusit u železničního mostu řeku přebrodit, na pravém břehu najít stezku Sagenweg a do Rabenau se vydat přes několik vyhlídek.

Nádraží v Rabenau, foceno z venkovního posezení místní občerstvovny

V Rabenau si dejte jídlo nebo pivo jen v případě, že máte hotovost a nevadí vám tradičně nenaladěná obsluha. Pohled na přijíždějící, v zastávce odpočívající a rozjíždějící se parní lokomotivu za tuto malichernou nepříjemnost stojí.

Most za Rabenau po cestě do Freitalu

Máte-li chození po skalách dost, z Rabenau jděte zpět k autu pohodlnou cestou kolem řeky. Určitě postůjte u informačních tabulí a potrénujte němčinu. Dozvíte se, že jdete kolem jedné z kaskád místní vodní elektrárny, a sáhnete si na starou turbínu, najdete místo, kde se konaly výše zmíněné slalomářské závody a o kus dál si představíte, jak tu kdysi ve skalách zkoušeli kutat rudu.

Pohled na kaskádu u vodní elektrárny

No a protože to byl výlet krátký, v autě vyměníte batoh s miňonkama za batoh s plavkama a přeběhnete pár metrů do Hainsbadu, kde vydáte zbytek energie běháním nahoru po schodech a ježděním dolů po toboganu (kolikrát vás sežere žralok?) nebo pobíháním mezi saunami.

Parkoviště, nad údolí přes Somsdorfer Klamm, dolů zpět k vodě – 2km: https://de.mapy.cz/s/jahugudare

Parkoviště, nad údolí přes žebříky v Somsdorfer Klamm na levém břehu, po silnici do Rabenau – 5,7km: https://de.mapy.cz/s/koromozotu

Jestli se vám podaří se po sestupu po Himmelsleiter dostat na druhou stranu řeky, pak cesta přes vyhlídky je zde – 2,7km: https://de.mapy.cz/s/bepomacuse (osobně neodzkoušeno!)

Cesta z Rabenau zpět k autu, kolem vody – 4,1km: https://de.mapy.cz/s/hareradare

Pěší výlet ani chlorovaná voda vás nelákají? Stále je tu možnost A – nasednout do parního vláčku, pokochat se celým údolím z okna nebo dokonce z venkovní plošiny vagonu, dojet tam a zase zpět.

A jsme skoro v cíli - my za chvíli na toboganech, vláček za pár minut na konečné

Na výletě jsme byli s rodinou v těchto místech několikrát. Vláčkem jsme jeli až před Vánocemi minulého roku. Do Dippoldiswalde. Po utahání všech dětí na blízkém hřišti, teplém kafi a studeném pivu v nádražním kiosku jsme rozmrzali celou cestu zpět do Freitalu. Saunu Hainsbad jsem navštívila nespočtukrát. Měla bych mít tudíž i spoustu fotek, ale! Před lety jsem na výletech fotila na velký digitální foťák a dnes tyto fotky spí svůj věčný sen na vypáleném nefunkčním dévédéčku. Na snímcích z dalších výletů jsou jen děti, děti a zase děti. Pořádné fotky s parní lokomotivou mám snad jen dvě a vyhlídky vyfocené nemám vůbec. No a v sauně se nefotí :). Snad se k výletu do těchto míst necháte inspirovat i přes takto nedostatečnou fotodokumentaci.

Foto: Eva Schlittermann. Obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo ve větším formátu přímo zde na Rajčeti. Fotografie jsou z výletu 18. 4. 2022.

Eva Schlittermann Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !