20.4.2021 | Svátek má Marcela


ROZCESTNÍK: Pálava, duben 2018

7.10.2019


 
Netradičně jsme nevyrazili pěšky od vlaku z Popic, ale svezli se busem až do Dolních Věstonic, abychom si ušetřili 3 km asfaltu a výhně.
Ještě že tak, i tak jsme spálení snad i pod oblečením:)

Stolová hora, Pálava. Duben 2018

Na Pálavu jezděj lidi, jo, su na to zvyklá a nepřekvapuje mě to. Ale jet o hodinu později než normálně a ještě s přestupem na autobus… málem jsme se nevešli, ale 3 posilové spoje nás všechny zachránily. Taky už po cestě nahoru jsme míjeli davy, nahoře se skoro nedala udělat fotka bez lidí, ale místo ve stínu na snídani jsme našli. Jako jo, Pálava je lákadlo, ale tolik lidí, to jsem poslední roky fakt nezažila. Asi jsme ten víkend nějak netrefili.

Pálava, kosatce. Duben 2018

Pálava, kosatce. Duben 2018

Anebo se taky dnešní návštěvníci řídili dobou květu kosatců, a když ne dnes, letos kosatce už neuvidí. Já termín stanovila 2 měsíce předem a byla hodně sázka do loterie, co vůbec pokvete. Měli jsme štěstí. Kosatce spíš odkvétaly, než kvetly, ale trasa byla krásně barevná a rozhodně bylo na co se dívat.

Pálava. Duben 2018

Pálava. Duben 2018

Kosatce jsou nejlepší z Děviček po zelené, případně přes vysílač po červené, ale přes vysílač jsme šly s holkama v roce 2016, takže to chtělo zas trochu změnu. Rozhodně nedoporučuju modrou, protože kosatcům se líbí na slunných kamenných svazích a modrá značka vede pěkně stinným lesem. Studánka dole u rozcestníku byla úplně vyschlá, a bylo vidět po celé Pálavě, že nezaprší a nezaprší a přitom prakticky letní slunce nelítostně pere v dubnu do svahů nad Novomlýnskými nádržemi.

Novomlýnské nádrže. Duben 2018

Novomlýnské nádrže. Duben 2018

Vzali jsme to i kolem zříceniny kapličky sv. Antonína, postavené roku 1952 jako poděkování za velkou úrodu vína. Tudy jsem nešla dobrých 10 let a tak jsem si dneska trasu vysloveně užívala.

V Klentnici jsme krom žrádelní pauzy zaskočili taky ke kamennému kruhu, který tu byl postaven v roce 2005 podle druidských zásad. Pro citlivé jedince by to mělo být místo se zvláštní energii, ale nevede k němu žádná značka, přesto se k němu dá pohodlně dojít po polňačce.

Menhiry u Klentnice, Pálava. Duben 2018

Menhiry u Klentnice, Pálava. Duben 2018

Sirotčí hrádek jsme nechaly na prozkoumání klukům a líně se válely ve stínu rozkvetlých stromů. Nemusíme nahoru šplhat pokaždé, zvlášť v takové pekelné výhni brzkého odpoledne.

Lom Janičův vrch. Pálava. Duben 2018

Lom Janičův vrch. Pálava. Duben 2018

V Janičově lomu jsme smočily unavené a zaprášené nohy. Ještě do roku 2005 se tu těžil vápenec, dneska je zatopený lom domovem pro některé vzácné živočichy a květiny. Pak už do posledního kopce, na Svatý Kopeček s jednou z nejstarších křížových cest v Čechách, na večeři do Mikulova a domů.

Kaple sv. Šebastiána. Pálava. Duben 2018

Kaple sv. Šebastiána. Pálava. Duben 2018

Foto: Mawenzi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do pěkné fotogalerie.

Osobní stránky autorky: https://mawenzi.cz/

Mawenzi Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!