20.3.2023 | Svátek má Světlana


ROZCESTNÍK: Džbánsko 6.-7. 4. 2019

13.2.2023 6:32


Když už jsem byla na pejskařským srazu v Praze, domluvila jsem si výletění s pražskými kamarády, které jsme startovali od vlakové zastávky Mutějovice do přírodního parku Džbán.

Mutějovice, nádraží. Výlet Džbánsko, duben 2019

Tři zastávky přeplněným vlakem (vzhledem k opuštěnosti nádraží překvapilo) a kolem 16 h vystupujeme v Konětopech na zastávce. Od dopoledne se pěkně zatáhlo a zvedl vítr, takže tílko schovávám pod dlouhej rukáv. A klasika, do konce prvního kiláku se všichni zas svlíkáme, protože mrak zmizel a pohyb nás pěkně rozehřál.

Vyrážíme z Konětop.

Bígl.

Modrá značka vede přes notně zkorodované reliéfy kamenného úvozu, což je vlastně lehce zaříznutá rokle v pískovci s mnoha a mnoha vytesanými obrazci obličejů. Podle místních tam vytesali motivy studenti sochařské školy v Hořicích. Roklí se lehce stoupá a hodně fotím, a už jsme nahoře a ani jsem si nevšimla, že byl kopec. Na konci náhorní rovinky nás čeká zřícenina hradu Pravda (je zde dost ohnišť i celkem velký přístřešek).

Zřícenina hradu Pravda.

Zřícenina není kdovíjak zachovalá, ale obvodové zdivo a kus věže z ní dělá zajímavější objekt než typický tři šutry ve svahu. Od roku 1964 je tato zřícenina nejasného stáří chráněná jako kulturní památka. Historikové se neshodují v tom, zda byla založena ve století 14. nebo až v 15., na hradě zatím nebyl proveden archeologický průzkum, který by upřesnil některá data. Hrad pustl a nikdo jej pořádně neužíval, až v půlce 19. stol. se díky jeho poetickému jménu začali k jeho zdem konat poutě českého národního obrození.

Zřícenina hradu Pravda.

Z hradu se jde z kopce, pravděpodobně jen proto, aby se dalo zase někam stoupat – k hradišti Rovina, ležícímu sice na rovině, ale náhorní. Z hradiště už zbyly jen nějaké zbytky valů a příkopy a pravděpodobně zaniklo během bojů 500 let př. n. l.

Kaple sv. Vojtěcha.

U poutní kaple Sv. Vojtěcha, která se nachází v místech, kde dle pověstí v r. 992 biskup Vojtěch vyprosil pro suchý kraj modlitbou déšť, je super přístřešek s ohništěm, my ale jdeme dál, až na Kounovský řady, u nichž není známo ani stáří, ani původ, ani účel vzniku.

Kamenné řady Kounov.

Tajemný místo takhle se západem slunce samo o sobě. Objevil je tu kdysi místní učitel a dodnes se o nich jen spekuluje. Obranný val nedalekýho hradiště, nebo keltskej kalendář? Kdo ví… V každým případě hezký místo na výlet.

Gibon. Kamenné řady Kounov.

Kousek odsud je parádní přístřešek s ohništěm, a tak nacházím uplatnění pro špekáčky. Noc je vcelku jasná, tak jdu na chvíli pozorovat hvězdy. V přístřešku si to žije dál i beze mě – pohoda příjemnýho večera z toho jen čiší a já to spokojeně sleduju zpovzdálí.

Večer.


Zase se dostavuje takovej ten pocit, že takhle je to správně a jediná moje starost je podělit se o špekáček s hladovcema, dopít si horkej čaj a s úsměvem to pozorovat.

Naučná stezka Louštín.

Ráno vstáváme zase do slunečnýho dne a následuje přesun autem o pár kiláků dál, k okruhu na nedělní dopoledne.

Naučná stezka Louštín. Výlet Džbánsko, duben 2019

Jehličnatý voňavý lesy a studánka s železitou vodou lákají k delšímu pobytu, ale my šum lesa nevyslyšíme, protože občas je potřeba být večer doma.

Foto: Mawenzi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie.

Osobní stránky autorky: www.mawenzi.cz

Mawenzi Neviditelný pes







KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !