19.10.2021 | Svátek má Michaela


ROZHLEDNÍK: Mozaikové obrazy

16.5.2018

S mozaikovými obrazy jsem se poprvé setkala před pár lety, když jsem si na čínském aliexpressu hledala věci na vyšívání. A protože mě tato technika zaujala, objednala jsem si zkušební vzorek. A na další závislost bylo zaděláno.

O co jde? Stručně řečeno o vytváření obrazů pomocí malých plastových kamínků lepených na podklad. Oproti jiným ručním pracím je to technika velice jednoduchá a zvládnou to i šikovné děti, chce to jen trochu cviku a trpělivosti.

Mozaikový obraz - dětský motiv.

Mozaikový obraz - dětský motiv.

Kamínky jsou dvojího druhu, buď kulaté anebo čtvercové, oboje mají dolní stranu rovnou a horní vypouklou zkosenou do mnohohranu dvěma různými způsoby, takže jak se tak na obraz náhodně poskládají, výsledný obraz hází světelné odlesky (díky čemuž se opravdu špatně fotí). Podklad je plátno potištěné mřížkou se symboly barev a pokryté lepidlem, to celé na začátku překryté průhlednou fólií anebo voskovým papírem.

Čtvercové kamínky pro mozaikové obrazy.

Čtvercové kamínky pro mozaikové obrazy.

Jak tedy začít? Nejdříve je nutné koupit sadu, ve které je vše, co k vytvoření obrazu potřebujete. Největší výběr najdete zde anebo tady, kde můžete vybírat z tisíců motivů, takže každý si vybere podle svého vkusu. Také si lze nechat udělat sadu z vlastní fotografie.

Hotový mozaikový obraz s lapinkou.

Hotový mozaikový obraz s lapinkou.

Před koupí sady se musíte rozhodnout, jestli chcete celý mozaikový obraz ze čtvercových kamínků, kdy je podklad celý zakrytý, nebo celý obraz z kulatých kamínků, kde podklad prosvítá, anebo jen částečnou mozaiku, kdy se obvykle vytváří z kamínků jen hlavní motiv a pozadí zůstává jen tištěné, takový obraz bývá z kulatých kamínků. A také je třeba vybrat velikost obrazu, většina prodejců nabízí jeden obraz ve více velikostech, od 20 cm až po třeba 140 cm. Při vybírání velikosti je třeba myslet na to, že stejně jako u vyšívání platí, že čím větší obraz, tím lépe prokreslené detaily.

Hotový mozaikový obraz jednorožce.

Hotový mozaikový obraz jednorožce.

Když sada přijde, najdete v ní potištěné plátno s lepicí vrstvou, kamínky, malý tácek, na který se odsypávají kamínky při práci, pinzetu a tužku s lepicím čtverečkem. Pinzeta a tužka proto, že kamínky jsou tak malé (2,5 mm), že s nimi nelze manipulovat rukou, a k tomu se právě používá buď pinzeta a nebo tužka, která se přitiskne na lepicí čtvereček, a pak kamínek pěkně drží na tužce a lze ho přenést na příslušné místo na plátně.

Rozbalený balík se sadou pro mozaikový obraz.

Rozbalený balík se sadou pro mozaikový obraz.

Pro ulehčení práce je dobré si kamínky podle barev přendat z pytlíčků do něčeho příhodnějšího. Já používám krabičky na korálky, někdo používá mističky nebo lékovky. Samozřejmě se dají také zakoupit různé vychytávky jako svítící tužky, široké tužky na více kamínků, svítící podložky pro ty, co hůře vidí atd., ale není nutné tyto věci mít. Opravdu stačí jen to, co vám přijde v balíčku.

Připraveno pro mozaikové obrazy – plátno, kamínky v krabičkách, tácek a pinzeta.

Připraveno pro mozaikové obrazy – plátno, kamínky v krabičkách, tácek a pinzeta.

Mozaikové obrazy. Rastr barev.

Mozaikové obrazy. Rastr barev.

Potom si vyberete, kde začnete obraz vytvářet, je to v podstatě jedno, kde se začne, jen je třeba myslet na to, že na odkryté lepidlo se nesmí sahat, takže hlavně u většího obrazu je nejlepší začít dole. Pak odlepíme na vybraném místě kousek krycího papíru nebo fólie a podle symbolů barev uvedených v klíči na okraji obrazu lepíme jednotlivé kamínky na natištěný čtverečkový rastr. A lepíme a lepíme, dokud nemáme celý obraz. :D To je vše.

Rozpracovaný mozaikový obraz.

Rozpracovaný mozaikový obraz.

Mozaikové obrazy, rozpracované.

Mozaikové obrazy, rozpracované.

Mozaikové obrazy, rozpracované.

Mozaikové obrazy, rozpracované.

Překvapivě po chvilce už to jde celkem rychle, takže udělat celý obraz ani netrvá moc dlouho. Pokud jste vše dělali správně, výsledný obraz má rovné řady, kamínky těsně přiléhají k sobě a celomozaikové obrazy mají rovné okraje.

Obraz zarámujeme a můžeme pověsit na zeď. Někdo i zasklívá, ale pod sklem se částečně ztratí ty charakteristické světelné odlesky. Pokud máte dojem, že kamínky špatně drží, lze hotový obraz přetřít lepidlem na puzzle.

Zarámovaný mozaikový obraz.

Zarámovaný mozaikový obraz.

Anglický název této techniky je diamond painting, pokud si chcete tedy vyhledat nějaký motiv, hledejte s tímto výrazem. Pokud byste se chtěli dozvědět víc a podívat se na více hotových obrazů, navštivte naši facebookovou skupinu Mozaikové obrazy.

Omluvte prosím sníženou kvalitu fotek, ale opravdu bez těch odlesků to nejde vyfotit.

Hotový mozaikový obraz.

Hotový mozaikový obraz.

Foto: Maya

Maya Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!