20.10.2021 | Svátek má Vendelín


PSI: Kess (2)

2.11.2020

Předchozí díl najdete zde.

Nejsou to ani dva měsíce, co nám do domácnosti přibylo rozježené neučesatelné stvoření, fenka Kess. Nepochybuji, že matka musela být pes, ovšem tatínek mohl být třeba sekačka na trávu, kdežto babička byla zcela jistě netopýr. Já jí důvěrně říkám Kessiště, podle vzoru strniště… Už na to slyší, chichi…

Je hezké pozorovat, jak se změnila. Z vylekané fenečky v novém prostředí, které nezná, a pro niž byl plyšový pelíšek jediné bezpečné útočiště, se stává hrdá majitelka realit. Chalupu a aspoň kus zahrady považuje za své vlastnictví. Na vycházkách už nechodí schovaná za naší pravou nohou, ale suverénně běží napřed, dokud není zatáčka nebo křižovatka. To se zastaví, v rozpacích zvedne přední tlapičku a kouká po nás, jakože KUDY? Řekni, sakra, KUDY? Tudy? No vidíš… A reaguje na sdělní směru.

Pudlička Moly a Kess

Pudlička Moly a Kess

A snažíme se ji učit na povel „u nohy“ chůzi u levé nohy. Bez vodítka. Máme nějaké ty úspěchy, ale když jde do tuhého, stejně se to zviřátko schová za pravé lýtko a vy si pak připadáte jako pitomec, když se rozhlížíte po světě a voláte na psa a hledáte ho – zatímco se krčí za vámi.

Zezačátku visela na mně, preferovala ženské, jak byla zvyklá na Kristínu, ale jak je s páníčkem přes týden na té chalupě, tak se priority obměnily. Navíc páníček denně snídá jogurt, který má vždycky tu dobrotu na víčku, a v tom kelímku taky něco zbyde…

Nepřestává nás dojímat její setrvalá potřeba drbání, mazlení, poplácávání a chování na klíně. Nejvíc se potřebuje mazlit po ránu, zejména když si oblíkáte punčocháče. Poskakující chumáč ježatých chlupů, co se vám snaží olízat nos, tak to je to poslední, co k tomu potřebujete.

Kess a pudlička Moly

Kess a pudlička Moly

Se společenským životem je to teď horší, dokud to šlo, tak hned v září jsme ji představili široké rodině. To proběhlo dobře, Kess se všem předvedla jako mazlík a hned máme i nabídky na její hlídání, nejen z rodiny, heč!

Ale teď, v téhle virově nejisté době začátkem měsíce října, se náš společenský život smrsknul na stabilní partu na chalupě, tedy na styk s lidmi, co z ruchu města utekli na jaře na chalupu a zůstanou tam, dokud se situace nevyjasní, třeba až do příštího podzimu. Důsledně dbáme na to, aby nás u stolu nebylo víc jak 6 lidí, přičemž nejvíce přípustný počet psů nebyl, pokud se nepletu, nijak určen. Všechny kávičky a oslavy se teď odehrávají na čerstvém vzduchu na zápražích, žádné „pojďte dál“ se nekoná. Tak holt to chce horké kafe a horký punč a rukavice a teplou bundu. A průvan, ten tam všude máme pořádný.

Pinčová Brusinka a Kess

Pinčová Brusinka a Kess

A díky téhle společnosti Kess získala dvě kámošky, protože u toho stolu na zápraží s námi sedává pudlice a pinčová. Pinčové jménem Brusinka je už 11 let a moc o zábavu s nějakou přistěhovalkyní nestojí, ale 3letá pudlice je prima parťák na honění. Pinčová je spíš náturou hamoun, protože hned co přijdou k nám, proběhne všechna volně přístupná místa a najde si nějakou psí hračku, kterou si opatruje, pohazuje si s ní a nemíní ji nikomu vydat. Má štěstí, pinčová jedna, že naší Kess ty hračky zatím nic neříkají.

Pudlice Moly by si hrála, ale naší Kess to pořád ještě chvilku trvá. Moly je sakra bystré stvoření a když se nám za plotem producíroval jelen s laněmi, hrdinně ho vyštěkala a naše Kess se k ní přidala. Jelen se fakt musel leknout těch dvou mrňavejch blafajících tlamiček, protože opravdu svůj harém odvedl jinam!

Moly a kokr Dasty

Moly a kokr Dasty

Pak k nám občas zajde se svou paničkou Fanča, podivuhodná kombinace hlavy typu „vlkodav“ a těla „jezevčík“ barvy latté.

Ale tu tedy za kámošku mít nebudeme. Fanča by se možná, časem, i kamarádila, ale Kess na ni vrčí a cení zoubečky, což je při její postavě náramná legrace (to vám je legrace, když „naše morče“ vrčí), a když se jí Fanča přiblížila k pelíšku, skoro po ní Kess vystartovala, byť je skoro o třetinu menší.

Na fotce je taky kokr Dasty, který by se chtěl moc kamarádit, ale to si naše princezna ještě moc rozmyslí.

Zatím se toho halamy dílem bojí (je fakt velikej) a dílem ji rozčiluje, tak se něj pro jistotu šklebí.

No dobře to děláš, Kessi, je to tvoje chalupa, tak si ji hlídej.

Foto: Jitka, Bára, Karel a další. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie.

Zdena Jůzlová Neviditelný pes


Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !