1.6.2020 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

SOBOTNÍ CESTY: Svítání v Jeseníkách

Aneb vzpomínky na lyžák

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 111, poslední: 24.1. 2016 22:25, přehled diskusí

T. Zana 23.1.2016 14:05

Re: Na lyžáku jsem

Vlastně jsem kandaháry milovala. Dneska máš buď sjezdovky a fakt se v nich dá jezdit jen po svahu dolů, nebo běžky a na nich se bojím z většího kopce.Na starejch dřevěnejch lyžích s kandahárem jsem projela prostě všude (a jestli jsem cestou spadla, tak jsem zase vstala, že :-)

O. Joklová 23.1.2016 13:47

Re: Na lyžáku jsem

no dovol, Vaví - jasně že jsem měla úplně stejné gumové lyžáky a vázání kandahar... bylo snad v té době vůbec něco jiného??????? tipuju že ne (jsme věkově pokud vím velice blízko)

jo a taky jsem měla bambusové hůlky!!!!!! jednou jsem jednu zlomila a otec mi k ní přivázal dlahu z větve a normálně jsem ten den dojezdila... kdepak duralové, to až mnohem později

T. Zana 23.1.2016 14:06

Re: Na lyžáku jsem

Bylo, Bedo :-) Já měla kožený po mamince, počítám těsně poválečný.

Z. Jenny 23.1.2016 13:30

Re: Na lyžáku jsem

Jejda !! :-)) Uf, ještě,že to dobře dopadlo..

Z. Xerxová 23.1.2016 6:47

hezký den

hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Fotky krásné - já včera prožila taky krásné svítání v lese - jen já a pes... (a bez foťáku...) Dneska a zítra je u nás plno - takže i dneska musíme do lesa už ráno - neb pak jdu okupovat kuchyň.

Kurzy - jedna aktuální - Náš předškolák dneska nastupuje do víkendové lyžařské školy. Je tady ve městě parta šikovných mládežníků, kteří dělají kurzy pro děti v MŠ. A prťavci jsou nadšení (rodiče taky, až na tu cenu...). No a o víkendech stejná parta dělá šest lekcí... a tak dneska lyžožáček má nástup.

Měla jsem nejhezčí kurz lyžařský na vejšce. Jen běžky (to byla moje volba), báječná parta, patřičně "praštěný" dozor - ehmmm - třeba jsme se jeli podívat na západ slunce z Jizery a poté jeli (fuj - rezervací) na běžkách !! slalom mezi stromy a skalami...

Z. Lika 23.1.2016 11:40

Re: hezký den

Studentovi lyžování se to bude hodit - tady opravdu platí, že co se v mládí naučíš, na sjezdovce jako když najdeš.

Praštěný dozor na lyžácích byl pravidlem - kdo by se taky vydával na týden s houfem rozverné mládeže, za kterou má nést jakousi odpovědnost.

Vzpomínám si, že jeden instruktor (vysokoškolák) po nás gymplácích chtěl, abychom mu sice říkali křestním, ale vykali. Takže z něj byl Vytom a nakonec nás uprošoval, abychom mu tykali :D

R. Menšíková 23.1.2016 6:20

Liko,

nádhera, i další alba!!!

R. Menšíková 23.1.2016 6:22

Re: Liko,

Pardon, vypadalo to, že se první příspěvek nevložil :-(

R. Menšíková 23.1.2016 5:46

Liko,

to je nádhera; prohlédla jsem si i některá další alba a paráda!

Z. Lika 23.1.2016 11:42

Re: Liko,

Radko, děkuji za pochvalu - doporučuji ta letní mořská alba :-)

Jinak pokud se Ti zdá, že příspěvek zmizel, stačí kliknout zpět na článek a podívat se do seznamu diskuse pod ním - v 99 % už tam bude, on se často chvíli "cedí trubkama".

R. Enatae 23.1.2016 1:23

Lyžování s Georgem

V prváku na vysoké se mi nechtělo do Krkonoš, protože tam byly povinné i běžky,a ty jsem nenáviděla. Vybrala jsem si Chopok, jelo se tam vlakem přes noc. Asi dva týdny před kurzem jsem si usmyslela, že si k té příležitosti upletu nový tlustý svetr. Nějak mi to časově nevyšlo a tak jsem do vlaku nastupovala s hotovým předním a zadním dílem, rolákem a jedním rukávem. Za tu cestu se mi podařilo uplést zbývající rukáv a svetr dát dohromady, takže z vlaku jsem vystupovala sice poněkud mátožně, zato v novém svetru :)

Bylo nevalné počasí, ale dny nám projasňovalo občasné sledování našeho kolegy z Ghany, George. V přípravném kurzu před studiem se sice naučil celkem obstojně česky, ale existenci sněhu mu zatajili.

Tvořil sám jednočlenné družstvo a obvykle na něj dohlíželi dva až tři studenti, kterým se zrovna nechtělo jezdit/měli kocovinu/naháněli body ztracené absencemi. Jeho výcvik se odehrával na paloučku před hotelem. Dohližitelé vynesli lyže i se zacvaknutými přezkáči na nejvyšší bod paloučku, za nimi se brodil černoch v teniskách. Dohližitelé ho nacpali do přezkáčů (dva stáli na patkách lyží, třetí ho cpal do bot). Když se pokusili přezkáče zapnout, tak bědoval, že mu upadnou nohy, tak to nechali tak. Nastavili mu lyže do pluhu a jeden z nich ho chytil za paže jako při obkročáku, přičemž sám stál zády z kopečka a svoje lyže měl v širokánském pluhu. Zatěžovači Georgeových lyží sestoupili a roztlačili "vodiče". Souprava ujela asi tak deset metrů a samovolně se zastavila. George byl nadšen, všichni ostatní měli dost.

Párkrát to zopakovali v různých variantách - vodič jede pozadu, dva vodiči jedou popředu atd. Asi po dvou dnech usoudili, že už by to mohl George zkusit sám. Nainstalovali ho do lyží, ale boty si stále zapnout nechtěl. Znovu ho ujistili, že se po deseti metrech sám zastaví a strčili do něj. George dosáhl rychlosti 5 km/hod, usoudil, že rychlost je závratná a z těch rozepnutých přezkáčů prostě vyskočil. Zápočet dostal :)

Z. Rpuťová 23.1.2016 7:18

Re: Lyžování s Georgem

:))))))))

Z. Lída 23.1.2016 8:44

Re: Lyžování s Georgem

Teda Renato :-)) To by stálo za zfilmování - kokos na sněhu!

Moc jsem se pobavila, řehtám se tu jako kůň!

Z. Vave 23.1.2016 8:47

Re: Lyžování s Georgem

Renatooooooo! Uááááá! Šiškote, vidím to barevně a širokoúhle. !!!!!!!

Díky za vylepšení sobotního rána. :)

Z. Lika 23.1.2016 10:54

Re: Lyžování s Georgem

Františkovi to připomnělo příhodu, jíž byl osobně svědkem: Petr Pelzer, tehdy student JAMU, se zúčastnil letního výcviku kanoistiky na Lipenské přehradě. Uprostřed jezera však náhle usoudil, že se mu to nelíbí, a z kánoe vystoupil. Jako z tramvaje :-)

Z. Lika 23.1.2016 10:58

Re: Lyžování s Georgem

Renato, to je příhoda - skvost. Včetně půvabné reálie, že Chopok byl tak daleko, že se cestou dala uplést půlka svetru. Z destinace usuzuji, že lyžuješ dobře, lyžuješ ráda :-)

V Praze hustě chumelí a já si vybavuji rána v lyžárně, jak jsme usilovně voskovali a žehlili a ukrutně záviděli těm, co měli umělou skluznici :D

R. Enatae 23.1.2016 12:56

Re: Lyžování s Georgem

Lyžovala jsem docela slušně a nerada, zhnusil mi to otec, který zastával zásadu, že dítě je nutno zocelovat a ječel na mě. Asi tak ve dvaceti jsem s ulehčením veškerou výbavu prodala a od té doby jsem v zimě na horách nebyla :)

T. Zana 23.1.2016 14:11

Re: Lyžování s Georgem

Vidíš, tak to já lyžovala spíš nevalně, ale ráda. Jezdila jsem ještě se synkem - to už on coby puberťák lezl na svahy, na které jsem ho následovala dílem z pocitu mateřské povinnosti, dílem s ohledem na málo vyvinutý pud sebezáchovy (pak jsem si konečně zlomila nohu a zmasila koleno a bylo dolyžováno).

A. Lex 23.1.2016 11:37

Re: Lyžování s Georgem

Hi, hi,!!!!

Z. Jenny 23.1.2016 13:36

Re: Lyžování s Georgem

Vskutku jak do filmu !!! A nebyla mu permanentně zima ? ! :-)))

H. Williamson 24.1.2016 18:36

Re: Lyžování s Georgem

Renato, tahle historka je naprosto kouzelna. jako bych to videla. No, skoro jako kdyz prednosta se behem jeho prvniho pobytu v Ceskoslovensku v Jesenikach vyjadril, ze by treba jako ty lyze taky zkusil (prvne v zivote). Rodinu popadla hruza, ale nastesti nikdo v rodine nemel velikost nohy tak velikou jako Chet, takze se problem samovyresil :)