21.1.2021 | Svátek má Běla


ROZCESTNÍK: Zimní výlet na Kvildu

1.3.2018

Pro tentokrát jsme se s tetou rozhodly pro jednodenní výlet na Šumavu, konkrétně na Kvildu a okolí. Vyrážíme brzy ráno, odjezd autobusu od Masarykova nádraží v Praze je stanoven na 6:00. Na Jižním Městě nabíráme ještě zbylé výletníky a poté už pokračujeme směr: Čimelice, Strakonice, Volyně, Vimperk a do cíle cesty: Kvildy. Zájezd je zaměřen hlavně na milovníky zimních sportů, pro lyžaře na sjezdovkách nebo běžkách; ti hned po vystoupení z autobusu a připnutí lyží vyrážejí na své trasy.

Sněhové duchny

Sněhové duchny

My s tetou pokračujeme do obce Kvilda, konkrétně do Informačního střediska, nechat si poradit nějakou pěší túru po okolí. Z nabízeného vybíráme 7km trasu z Kvildy na Bučinu a stejnou cestou zpátky. Ještě než se vydáme na vlastní výlet, rozhlížíme se po informačním středisku. U vstupu je „recepce“ s nabídkou informačních letáků, ale i pohledů, knižních záložek, magnetek a zajímavých publikací o zdejší přírodě. Prostor v přízemí je upraven jako velkoplošná grafika lesa. Jsou zde ukázky zvěře žijící v šumavských lesích a na zdejších lukách, pod lupou si návštěvníci mohou prohlédnout některé zástupce hmyzí říše. Jsou zde interaktivní prvky, zabudovaná obrazovka, fotogalerie, dětský koutek a centrální odpočinková zóna. V patře je pak kinosál, knihovna a studovna. Nechybí ani sociální zařízení.

K historii obce – zápis v zemských deskách z roku 1569 uvádí, že k Velkému Zdíkovu patří i „ves Kwildy“, což je první známý případ použití tohoto českého názvu a také nejstarší písemný doklad o existenci obce. Postupně se obec stala svým hospodářským potenciálem nejvýznamnější obcí centrální Šumavy; střediskem průmyslu, řemesel, obchodu ale i střediskem společenským a církevním.

Věž kostela sv. Štěpána

Věž kostela sv. Štěpána

V obci jsme si všimly krásného kostela sv. Štěpána, jehož přední stěny jsou pokryty šindelem. Původně zde byla postavena v r. 1709 kaple sv. Štěpána či Mariánská. V r. 1765 bylo pražskou arcibiskupskou konsistoří vyhověno žádosti věřících obce a poskytnuto svolení ke stavbě kostela vč. hřbitova a usazení kaplana.

Tehdejší majitel panství Velký Zdíkov Arnošt Vilém Malovec, do jehož panství Kvilda patřila, nechal ještě téhož roku vystavět ve středu obce dřevěný kostel. Požehnán a zasvěcen památce Nalezení těla sv. Štěpána byl v listopadu 1765. Pod kvildskou farnost pak spadaly další obce a osady např. Horská Kvilda, Františkov, Výhledy, Antýgl, Korýtko, Zlatá Studna, Filipova Huť, Preisleiten a Modrava.

Při požáru v r. 1889 shořel nejen kostel, škola, ale i dalších 18 domů. V r. 1892 započala stavba kostela nového, kamenného, pod patronací Jeho Excelence Františka hraběte Thuna-Hohensteina, a za dva roky poté byl kostel vysvěcen. U kostela byl založen i hřbitov, kam se pohřbívalo dvě stě let. V r. 1978 byl hřbitov nešetrně zlikvidován. Až v r. 2004 byly náhrobky vráceny na kvildský hřbitov a vytvořeno pietní místo.

Kočka v pekárně na Kvildě

Kočka v pekárně na Kvildě

Pokračujeme po silnici dál kolem místní pekárny, chaty U Krále Šumavy až k rozcestí, kde se dáme silnicí vpravo a dál podle značení na sloupcích. Silnice je dobře protažená, rovnoběžně s ní jde stopa pro běžkaře, jinde pak tuto kříží stopy jiných tras. Rozhrnutý sníh nám dosahuje k hrudi, nádherně se třpytí a odráží tak slabé paprsky slunečního světla. Všude kolem panuje klid lesa, vlevo stromy, vpravo stromy, mezi nimi cesta vpřed. Na cedulkách sledujeme, jak nám cesta krásně ubíhá.

Najednou jsme z lesa venku a pokračujeme v cestě nejspíš mezi poli nebo lukami až ke kapli sv. Michala, jenž je součástí zaniklé obce Bučina (Buchwald) v těsné blízkosti česko-bavorské hranice v nadmořské výšce 1162 m. Obec byla založena jako dřevařská osada kolem roku 1770. Před druhou světovou válkou zde žilo 320 obyvatel (29 Čechů). Po druhé světové válce byla obec vysídlena a v padesátých letech 20. století většina stavení srovnána se zemí. Jako připomínka Železné opony na západní hranici socialistického Československa slouží replika drátěného hraničního zátarasu a strážní věže.

Klid a ticho lesa

Klid a ticho lesa

Při pohledu z Bučiny do kraje se nám naskytne panoramatický výhled na Šumavu, Bavorský les až k Třístoličníku. Pokud budete mít štěstí a počasí bude přát dobré viditelnosti, můžete vidět zřetelně i alpské vrcholy.

Po právě absolvované túře se můžete na chvíli posadit, zahřát a také si pochutnat na dobrém jídle v restauraci, vzdálené jen pár metrů dál od strážní věže. Přesně to jsme udělaly s tetou, po chvíli oddechu jsme se pak vydaly na zpáteční cestu, která se nám již zdála kratší než při cestě tam.

A znovu v Kvildě – zašly jsme ještě do místní pekárny, je známá svými pekařskými slanými i sladkými dobrotami. Je zde propojena cukrárna s kavárnou, pekárna i vedlejší pivovar. I zde jsme ochutnaly koláče a nelitovaly.

Scéna jak z Krále Šumavy, Kvilda

Scéna jak z Krále Šumavy, Kvilda

A jako třešinka na dortu – během čekání na odjezd jsme si všimly lyžařů, kteří vypadali jako z filmu Král Šumavy… na Internetu jsem se dočetla o Klubu vojenské historie se sídlem ve Volyni, jehož členové pořádají různé akce, zaměřující se na vojenskou historii.

Zimní výlet do Národního parku Šumava mohu všem jen doporučit. A pokud byste měli zájem dozvědět se o tomto kraji více, můžete navštívit i muzeum v budově obecního úřadu, kde je umístěna stálá expozice o historii Kvildy a Bučiny.

A ještě jedna zajímavost závěrem: obec Kvilda je nejvýše položenou obcí České republiky, leží v nadmořské výšce 1064,8 m n. m.

Foto autorka, a text je doplněn fotografiemi ze stránek www.sumavanet.cz a informacemi ze stránek Informačního střediska Kvilda; a z publikace od Jaroslavy Vávrové: Kapitoly z minulosti Kvildy, červenec 2005

Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie!

Jitur Neviditelný pes


Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...