13.6.2021 | Svátek má Antonín


Diskuse k článku

KOČKY: Potýkání se struvity z pohledu laika

Na podzim 2019 potrefila Čendíka značná čurací nepříjemnost – struvity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lika 13.1.2021 11:06

Díky za dobrou zprávu, jíkavci jíkavcují, svět je v pořádku R^

A. Zemanová 13.1.2021 11:17

Taky doufám, že ochlazení k nám konečně přižene ptáčky od severu. Zatím stále nula, i ty nepříliš vítané hrdličky se někam stáhly. :(

Včera jsem pod Tvůj článek dávala odpověď od ornitologů.

M. Skálová 13.1.2021 18:19

Dopoledne jsem opět lovila na chodbě ptáčka, byl to maličký hnědý ptáček, nepředstavil se ale asi se přiletěl ohřát.

O.T. dneska je na krmítku frmol, nestačíme dosypávat.

R. Žaludová 13.1.2021 9:00

Milá Liko, struvity máme taky, dieta nedieta. Ale asi ne tolik. Ucpaný močovod jsme měli, katetr taky (psala jsem o tom),ale ucpaný močovod byl diagnostikován jako zánět. Dostal katetr a pak musel i na operaci. Co krev v moči, nebývá? Hlavně při tom ucpání. V lékárne na to mají za asi 200 Kč papírky.

Jinak mají oba kocouři (Frank má struvitů míň) dietu od Hills, granule i kapsičky. Do nedietního žrádla (Perfect fit Senior) mám na okyselení dávat špetku Celaskonu. No zatím jsou kocouři zdraví, naštěstí v této covidové době, Odysseus už nemá ani ty záchvaty epilepsie.

A těším se že se něco nového z Tvých článků a diskuze o struvitech dozvím!

Renata Žaludová

Z. Lika 13.1.2021 10:53

Čenda naštěstí žádný zánět neměl, ani žádná krev v moči. Chytili jsme to včas a další ucpání se nekonalo. Kromě diet. krmení dostává ten methionin. V článku teda píšu, že mu ho dávám 3x denně, ale to je kvůli tomu, aby to Čenda ochotně baštil, aby to chuť té maltózové pasty jako nosiče příliš nepřebíjelo.

Blahopřeji Odyskovi a samozřejmě i tobě, že se to s epilepsií zlepšilo!! R^

Š. Matyášová 13.1.2021 8:06

Liko, ty máš svatozář jako veverčí Katka...

Ž. Petrs01 13.1.2021 8:43

No a co jí zbývá, když už má tohle nadělení doma... a jak píše Eva dole - Čenda má kLiku ;-D

Mě zaujalo jak rychle a jak moc se kocour zhoršil po občasném ňamknutí něčeho jiného, jistě ne zas tak moc škodlivého. Kolik je vlastně správná hodnota ph u zdravé kočky? Liko, jestli máš čas a chuť (znalosti už jistě máš), mohla bys trochu rozebrat tu dietu? Pokud teda nejedeš pouze granule. Může třeba syrové maso? Bílý jogurt? Ví se co konkrétně je v normální stravě tak špatně? Aby to třeba člověk trochu omezil i zdravým kočkám a předešel těmto trablům.

Z. Lika 13.1.2021 10:40

Petro, co mě tak v rychlosti napadá: pH 7,0 považuje naše veterina za ideální jak u Čendy, tak Suzinky. Když pH víc klesne, začnou se dělat oxaláty (z příliš kyselé moči), a když stoupne, tak oxaláty (z příliš zásadité moči).

K potížím s kameny mívají spíš kocouři kvůli anatomii moč. trubice, je delší, v močáku zůstávají zbytky a tam se tvoří usazeniny, které houstnou. Kocouři jsou prý obecně línější i si vstát a na ten záchod si dojít, radši to vydrží a jde jednou denně. Čenda mě vytáčel k nepříčetnosti, když tohle v létě - bylo horko - dělal, močák je nutno vyprazdňovat. Proháněla jsem ho bábrlaty a po bytě bylo víc misek s vodou než obvykle (kočky se napijí i ze zvědavosti, Suzinka mi takhle chodí společensky upíjet ze sklenice na stole), mačkala jsem mu podbřišek, hrabala do písečku... Stačilo, aby se trochu ochladilo, a začal chodit normálně, tj. 2x denně.

Na dotaz na veterině, jaké stravování - prý je to individuální a není zaručený postup. Když jsem Čendovi zkoušela tu dietu vylepšit syrovými kuřecími chrupkami, kůžemi a tukem (svaloviny minimálně, to je příliš mnoho bílkovina hrozí poškození ledvin), a to v poměru zhruba 1/5 z krmné dávky, zbytek dieta a methionin, tak i tohle vedlo ke zvýšení pH.

Totiž ty struvitové diety mají uměle snížený obsah hořčíku, který je prý hlavní příčinou zvýšené pH. Když jsem se ptala na podávání vitamínu C, zavrtěli hlavou - sice mu vylepším zdraví, ale C zůstane v krevním oběhu a vstřebá se do tkání, ale na to, aby prošel ledvinami a močovým traktem, by ho muselo být hodně, protože tělo vyloučí močí jen přebytky, které nevyužije.

Mám to dlouhé, zkusím po částech.

Z. Lika 13.1.2021 10:47

U Čendy jsem zjevnou a zbytečnou chybu dělala přilepšováním šunkou, sýrem a pečeným masem. I když jsem maso obírala od kosti, aby v něm bylo co nejméně soli, té soli bylo asi dost a nepřímo všechno zhoršovala. Syrové kousky masa (přesněji tzv. odpadní, svalovina se moc nesmí) to zhoršovaly. Zřejmě kvůli obsahu hořčíku.

Omlouvám se případným veterinářům, kteří tohle čtou - tohle jsem si jako laik odnesla.

Znovu zdůrazním, že každá kočka a kocour reagují na stravu jinak. Kocour Sněhuláček žádnou dietu mít nemusel a dožil se 14 let, potíže s močením nebyly.

Z. Lika 13.1.2021 11:09

*když pH stoupne na 7,5, dělají se STRUVITY, achjo...

Z. Jenny 13.1.2021 8:55

Souhlas ! R^R^VV!!

Z. Lika 13.1.2021 10:30

Jak píše PetraS, když už to mám doma... ;-D Ale tyhle případy mám ozkoušené a vím, že rychlá pomoc je účinná, takže návštěvy veteriny jsou v podstatě uspokojující. A Čenda je roztomilouš, ten nám to vynahrazuje (Suzinka je taky velice milá, tedy k nám ;-D) - člověk přímo slyší, jak mu klesá tlak i adrenalin, když je drbeme a povídám si s nimi.

E. Zvolánková 13.1.2021 7:21

Také všem přeji krásný den. Liko, jsi obětavec veliký. Čenda má kliku, že Tě máR^V Ty močové potíže jsou mimo jiné i další důvod, proč už nechci kočku, až je mám jinak moc ráda. Kdo měl u nás v rodině kdy kočku, urologické problémy byly všude. Já měla kočičku jen půl roku, na uro-problémy sice nedošlo, ale zase jich měla tunu jiných...:-( Já už bych se bála, že to všechno nedohlídám, že bych to nevychytala tak, jako Ty. Proto jsem už zůstala navždycky psí.

E. Zvolánková 13.1.2021 7:22

A když už se tu nakously ty hrátky s češtinou, tak Čenda má nejen kliku, ale i kLiku ;-D

Z. Lika 13.1.2021 10:27

Problémy s kočičím močákem jsem také zažila vícekrát, větší sklon k tomu prý mají kocouři. Při první návštěvě veteriny před lety mi řekly, že na tom mají s velkou pravděpodobností levná krmiva - bývají slaná a s umělými barvivy, a kočičí ledviny jsou oproti těm psím maličké :-) Všimla jsem si včera při reklamě na nějaké zvířecí žrádlo, jak zdůrazňují, že je bez umělých barviv (nutně jsem si pomyslela, že předtím v něm bylo, ale kdo ví).

Soudím, že základem zdraví je jídlo. Možná jsou na tom nejlíp venkovní-polovenkovní kočky, kdy mají komerční žrádlo jen jako doplněk a jinak si chytají hmyz a myši. Jenže to má spoustu rizik - kastrace, úrazy, otravy. Beru si kočky jen z útulku, které jsou vděčné a rády, že se můžou válet na gauči. Není to prostě jednoduchá a zcela tě chápu.

J. Fialová 13.1.2021 6:46

Sedativy seděly. Uropet z Uralu? Maltózu do malty!

Kurňa, ty termity :-P

Z. Lika 13.1.2021 11:08

Sedativ vokativ haló. Haló haló, prase kuře podrbalo. Úropěět (jak to, že nemáme dlouhé měkké e? Hus to zanedbal?).

Z. Xerxová 13.1.2021 6:08

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

-má kliku, ten tvůj chlupatec, že pozoruješ, rychle reaguješ, hledáš cesty k co nejšetrnější nápravě... a navíc ho miluješ :-) Tak přeji málo struvitů a bezproblémové hrudkování steliva ;-)

Z. Lika 13.1.2021 10:20

Děkujeme za přání. Ty rychlé reakce ve mně vypěstovaly předchozí zkušenosti s kočičím močákem. A protože tam je včasná návštěva veteriny jednoznačná výhra pro všechny, jsou tak moje antény nastavené :-)