9.5.2021 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

KOČKY: Potýkání se struvity z pohledu laika

Na podzim 2019 potrefila Čendíka značná čurací nepříjemnost – struvity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 13.1.2021 18:16

Liko, díky za tak zajímavý a detailní článek. A něžnému krasavci Čendovi držím fest palce, aby do budoucna byla návštěva veteriny už jen pro rutinnou kontrolu jeho moči. O tom, že kocourci jsou náchylní k zánětům močové trubice jsme nevěděli nic o existenci struvitů už teprve ne. Z deseti koček, které s námi postupně žily (a žijí), byl Bobík jediný kocourek a právě on bohužel odešel příliš mladý. Jestli zemřel na něco s močí spojeného, nějaký nádor či co, se bohužel už nikdy nedozvíme. Bobík se už jako malé kotě choval v záchůdku jako norník a při výkonu dlouze seděl. Ale vždy zanechal óbr mokrý flek mnohem větší, než která kočka. Pro nás tak jen nový poznatek - kluci asi čůrají déle a hodně. Proto se asi už nikdy nezbavím pocitu, že jsme něco - právě z tehdejší neznalosti - zanedbali (ujištění veta, že ne jaksi nepomáhá). Kočky mají doma dva velké záchůdky, ale i venku běžně používají "přírodní stelivo" (v současné době s velkou chutí hrabou v suché trávě navrstvené na prázdném záhoně). Proto je běžné, že mokro v nich bývá hlavně z nočního použití. Kontrola během dne kdy a jak často která ze současných tři koček doma čůrá není snadné.

Takže moc díky za tenhle článek a těším se na pokračování. Jsi velmi zodpovědná, pečující a milující "kočičí máma". A je skvělé, že máš dost blízko už pomalu "rodinnou" veterinu, na jejichž péči a rady s léčbou se můžeš všestranně spolehnout.

Z. Lika 14.1.2021 10:30

Maričko, ty pochybnosti o případném zanedbání jsou jen známkou tvé laskavosti a pečlivosti. Bobík umřel a je pravděpodobné, že bez vaší péče by umřel mnohem dřív. Tohle je cena za něžnost, terms of endearment, i když oproti předloze to chápu hlavně jako cenu za to, že si někoho pustíš do srdce :-) A Bobík vám svou roztomilostí zpříjemnil kousek života V

Z. Jenny 13.1.2021 17:58

Naše Mia měla problém, léčila se a vyléčila, do konce života měla odpovídající granule, které později jedla i Čita, obě se dožily 13 let a odešly v témže roce,bylo to smutné. Současné osazenstvo prospívá zatím dobře,snad nás už nepotká nic zlého. Liko díky! Moc dobré informace, těch není nkdy dost. Hladím Tvé kočičí komando!

Z. Lika 14.1.2021 10:32

Jenny, jsem moc ráda, že se vynacházíte dobře, také posílám podrbání V

T. Zana 13.1.2021 16:08

Liko, Čenda se má , že tě má ;-DV!!

Dobře, že o tom píšeš, jistě se najdou lidi, co to ještě nezažili a tenhle článek jim třeba zrovna pomůže, až bude ouvej.

Z. Lika 13.1.2021 16:43

Čenda zdraví :-)

Z. Asteris 13.1.2021 15:37

Ano, struvity. Je to asi před 15 lety. Ferda polovenkovní kocour, kastrovaný, velice čistotný, najednou místo do záchůdku udělal loužičku v koutě koupelny. Tak, když příště přičapl na svůj záchod, honem jsem šla dozorovat a on vykviknul a šup, zas to bylo v koutě. Asi ho to bolelo a mohla za to ta bedýnka :-) .Následovala návštěva veteriny. Pan doktor ho bez cavyků (a bez sedace) vycévkoval - bylo to hned, kouknul pod mikroskop a jasně, byly tam. Ferda dostal dietní granule a možná injekci, to už si nepamatuju, ale žádné léky. Nějakou dobu jsme krmili těmito granulemi (naštěstí mu moc chutnaly), pak jsme přešli na běžné. Dožil se asi dvacítky a už znovu problém neměl. Naštěstí.

Z. Lika 13.1.2021 15:52

Pan doktor měl jistou ruku :-) K výsledku blahopřeju, to se krásně povedlo R^

A. Lex 13.1.2021 12:32

Liko, napřed - přeju Čendovi dobré bezstruvitové zdraví a Tobě, ošetřovatelce, pevné nervy. A jinak chci poděkovat za přesný článek, psaný pro laiky a hlavně je z praxe!

Z. Lika 13.1.2021 12:45

Alex, děkuju. Hlavním posláním mého článku bylo - pokud postřehnete, že kočka při čurání přešlapuje a posunuje se a dřepne a zase znovu, zbystřit!!

L. Blaza 13.1.2021 12:31

Když náš kocour přestal čůrat, to bylo asi 3 roky zpět, vet mu prohmatal močák, kocour okamžitě na dálku počůral mojí kabelku ještě ze stolu veterináře, dostřik měl velký. Dostal veterinární urinární dietu, tu žral dobře, naštěstí. Ale žádné další info jsem k tomu nedostala, takže jsem si myslela, že to krmivo má už nafurt. Jenže po 3 letech začal mít průjem, tak jsme zase řešili změnu granulí no a teď jsme pro změnu řešili zácpu. Je mu už 13 let, ráda budu řešit změny stravy, jen ať je tu s námi co nejdéle. :-)

Z. Lika 13.1.2021 12:41

Hlavně jestli ten veterinář ví, že měl kocour problém s močí, od toho se odpíchnout... Měli jste štěstí, že nemusel jít na prošťouchnutí, přišli jste včas. Tak držím palce, ať se vám žije spolu ještě dlouho dobře R^

L. Blaza 13.1.2021 13:02

Teď nově rtg a laborka, vše na výbornou. Tak ťukám!!! R^R^R^

Z. Lika 13.1.2021 13:35

Blahopřeju!!

A. Lex 13.1.2021 14:43

R^V

Z. Matylda 13.1.2021 12:11

Oriáš měl zatím zánět jen jednou a asi ze stresu, rozbor krystalky nepotvrdil. Struvity jsem zažila u psů, tedy u Borůvky (pak se prokázal nádor močáku) a jednou u Světlušky, kde to pořešila pasta uropet (no, se psy je podávání léků mnohem jednodušší). Oriáš by si ode mne žádné léky nevzal, všechno musí dostávat v injekcích. Ale jako polovenkovní rváč je mnhem míň pod dohledem, že, takže spoustu věcí možná netuším...

Z. Lika 13.1.2021 12:43

Zánět močáku jsme taky řešili s jinými chlupatci, a jednou to bylo zcela jistě z nastuzení - kocour miloval vysedávání na balkoně a já jako začátečnice soudila, že určitě pozná, jestli má zastuzený zadek. No nepozná. Taky prý vysedávání u otevřeného okna může dost rychle zapůsobit, kór v průvanu, i mírném. O studených chodbách a pod. nemluvě.

Jsem ráda, že je Oriáš fit :-)

E. Zvolánková 13.1.2021 10:58

Teda krmit kočku tak, aby nebyly žádné problémy, je fakt hotová věda...8-o Říkám si, že ty vesnické kočky, které jsou tak nějak samy za sebe, mají tu stravu asi vyváženější, a tak mají méně potíží. Ovšem jsou tu ta nebezpeční, jak píše Lika...otravy, auta...Když na to tak vzpomínám, tak u tety, v době, kdy ještě měla hospodářství, bylo koček vždy dost a tam jedině (ze všech kočkařů v rodině) nemuseli nikdy řešit žádné problémy. Kočky "ze chléva" měly každý den čerstvé kozí mléko, sem tam nějaký nedojedený jogurt po mých tehdy malých bratrancích. Občas i odřezky masa z porážky (strejda byl řezník) a zbytek si obstarávaly kočky samy (právě ty myši, kobylky, ty šikovnější i drobné ptactvo). Jako malá jsem hrozně ráda pozorovala, jak kočky loví kobylky, i když mi jich bylo líto (těch kobylek). Takhle se stravovaly všechny tetiny kočky tehdy, že by se nějaká otrávila si nevzpomínám a pamatuju, že nejstarší kocour se dožil skoro 20 let.

Z. Lika 13.1.2021 11:04

Velkou roli hraje i to, že u těchto tzv. "stodolových" koček prostě nevíš, že jsou nemocné. Jako dravci jsou od přírody vybavené tak, že fungují do téměř poslední chvíle, aniž na nich něco poznáš. A pak se někam uklidí...

E. Zvolánková 13.1.2021 14:26

To máš taky pravdu. Co si pamatuju, tak vesměs všechny kočky, co na statku u tety kdy byly, se dožily hodně přes 10 let, ale je pravda, že ten odchod za duhový most se často počítal jen podle toho, že se kočka prostě jednou nepřišla napít mléka. Některé kočky teta prostě už nikdy neviděla. Ale zase třeba jedné známé se nedávno stalo, že 16letá polovenkovní kočka se na týden ztratila a když už ji oplakali, najednou přišla domů a byla úplně v pohodě a ještě pořád je (klepu na dřevo). Kočky jsou prostě tajnůstkářky.

Z. Lika 13.1.2021 11:15

Ale s tím stravováním koček nemá cenu to hrotit - jen dělat to nejlepší, co člověk může, a nedávat jim teda lidské jídlo (koření, sůl). Protože kočičí metabolismus se různí kus od kusu.

M. Skálová 13.1.2021 18:15

Naše kotelnová venkovní Činda se lidské stravy ndotkne- Má nejradši konzervičky a na doplnění granulky. Chytá myši a chodí se chlubit. Je taková drobnější ale ne hubená.

A. Zemanová 13.1.2021 10:03

Eh, zmizel mi skoro dopsaný komentář, tak znovu.

Milá Liko, zaujal mě zcela odlišný přístup vaší veteriny. My jsme dostali atb; na veterinu jsem šla kvůli krvi v záchodku po složitém zkoumání, kdo je původcem. přece jen jsem chodila do práce a trvalo pár dnů, než jsem si byla jistá. Uropet jsem měla taky. A hlavně jsme měli zavodňovat, zavodňovat, zavodňovat. S dietou byl ovšem velký problém, protože jsem měla tři kočky, které měly nasypané trvale dva druhy granulí a ráno i večer jsme mezi ně dělila kapsičku různého druhu. Rózka většinou jen zobla, protože byla téměř výhradně jen granulková. Všichni ještě byli mladší, takže převést je všechny na ledvinovou dietu bylo nesmyslné i drahé.

Násilné zavodňování prostřednictvím stříkačky bylo hrozné, už jsem o tom psala. Rózka z toho byla tak vyděšená, že jsem se jednoho dne veterinářce vzepřela. Přidávala jsem do jídla řasy, po bytě rozmístila víc misek s vodou - a ono to pomohlo. Postupně se Rózka vrátila k pití a struvity se ztratily. Zpětně to vidím tak, že zřejmě měla zánět, na který jsem nepřišla a který jí způsoboval potíže, pak přestala pít, aby nemusela chodit močit. Z toho se rozvinuly struvity, zánět se zhoršil a pak teprve jsem na problémy přišla.

Teď jsou oba už asi měsíc na renální dietě, protože Mikešek má nemocné ledviny. Ten navíc dostává Pronefru. Řasu jsem přestala dávat, když loni onemocněl Bertík, jak mi teď došlo, když jsem objevila zbytek. Musím to při brzkém očkování Mikeše probrat s vetkou, jestli ji mám dávat, nebo ne.

Čeníšek měl podruhé štěstí, že se dostal k Tobě. Je nádherný a já doufám, že mu bude dobře. A tu řasu dooporučuju, tedy po konzultaci s vetem, aby toho "dobrého" nebylo příliš najednou. :)

Z. Lika 13.1.2021 11:03

ATB jste dostali, protože už tam byl zánět. Čenda naštěstí ještě zánět neměl, byl to zatím "jen" problém s krystalem v trubici a v močáku. V moči nebyly stopy zánětu ani krve, což znamenalo, že krystaly ještě nestačily močák ani trubici odřít, což vyvolává to krvácení a zánětlivou reakci.

Čendovi tehdy při té první návštěvě komplet vypláchli močák (opakovaně), aby byla jistota, že žádný krystal tam nezbyl, a pak se čekalo, jestli bude stačit dieta a Uropet, aby zůstala moč čistá. A to se povedlo. Ledviny mu fungují dobře.

Posílám pohlazení Mikeškovi, že je pašák, že baští dietu.

Řasu baštím já, a jak mi šmakuje, panečku :-) ̈

U koček jsme ji dostali jednou jako doplněk proti zánětům dásní (jednomu to pomohlo, druhému ne). U Myšánka s poruchou štítné žlázy už to byl slabý kalibr.

Držím vám palce.V

A. Zemanová 13.1.2021 23:05

Děkujeme. Doufám, že to Mikeškovi pomůže a že bude ještě řadu let tady s námi v pohodě žít. <3

Z. Maya 13.1.2021 9:40

Měla jsem s kocourem tohle jak přes kopírák, včetně toho že přece sem tam něco neuškodí a pak jsme valili na veterinu v sobotu večer. Takže celoživotně dieta Hills a oddělené misky a pak už nikdy problémy neměl a dožil se 19 let. Na veterině mi říkali, že tohle je častý problém kastrovaných kocourů.

Z. Lika 13.1.2021 11:05

Výborně, to jste moc hezky zvládli. Dáváte mi naději :-)

Z. Maya 13.1.2021 12:13

A taky naději na provětrání peněženky. ;-D Ty diety jsou fakt drahý a to dřív jsem pro to musela ještě k veterináři, dnes už se dají naštěstí koupit po netu. A poslední dva roky, kdy už neměl moc zuby, k tomu ještě dražší konzervy. Však jsem mu říkala můj nejdražší kocoure. ;-D

Z. Lika 13.1.2021 12:28

No jo, co nadělám. Beru aspoň tu naději, že to má smysl :-)

Z. Xerxová 13.1.2021 9:31

vsuvka ornitologická - přiletěli jíkavci. Už nemám jediného ztracence druhu mezi čížky... už jich mám plnou lísku. Čekali, až nasypu.