16.5.2021 | Svátek má Přemysl


ZANINY CESTY: Zpráva o Stromovce na konci října

11.12.2019

Půlka prosince je fajn čas na vzpomínání na letošní barevný podzim. A třeba i na časy dávno minulé.

Podzimní Stromovka

Podzimní Stromovka

Stromovka byla důležité místo mého dětství a mládí. Bydleli jsme jen kousek od ní, takže jsem tam prvně v životě jela na koni (teda byl to poník a mně byly tak čtyři roky), prvně jela na lyžích z maličkého kopečka. Taky jsem se tam prvně vedla za ruku s někým jiným než s rodiči.

Jenže ona je o moc starší než moje vzpomínky, má se za to, že ji založil Přemysl Otakar II. a historicky je doložená za Jana Lucemburského. Tehdy to samozřejmě byla královská obora.

Na konci 15. století tam postavili lovecký letohrádek (pozdější místodržitelský) pro Vladislava Jagellonského. Za Rudolfa II. byla pod Letnou proražena tzv. Rudolfova štola pro napájení Velkého rybníka, který zabíral celou centrální část dnešní Stromovky. Voda tekla až z Vltavy.

V roce 1689 byla v Královské oboře poblíž Velkého rybníka postavena nákladem hraběte Kryštofa Vratislava z Mitrovic Královská dvorana, pozdější Šlechtova restaurace. Babička mi vyprávěla, jak tam - ještě za starého pana Šlechty - chodila tancovat.

V mojí době Stromovka upadala. Rudolfova štola byla v havarijním stavu. Stružky spojující rybníky zanesené. Místodržitelský letohrádek šedý a oprýskaný. Šlechtovku jsem ještě zažila otevřenou (to je ta vzpomínka na jízdu na poníkovi, jezdilo se na ploše před restaurací), ale dlouho to netrvalo a pro havarijní stav ji zavřeli. Pak dvakrát vyhořela a málem ji spláchla voda při povodni v roce 2002 (stála tam 4 metry vysoko).

Nejhezčí částí Stromovky býval v dobách, na které vzpomínám, růžový sad v místě bývalého Velkého rybníka před Šlechtovkou. Taky ho vzala voda.

Před pár roky se ve Stromovce začalo pracovat. Moc jsem tomu nevěřila, ale už je skoro hotovo.

Maketa lunárního modulu Eagle

Maketa lunárního modulu Eagle

Při procházce, z které jsou fotky, jsem šla od Výstaviště k Planetáriu, to postavili podle návrhu Jaroslava Fragnera v roce 1960. Hodně jsem tam jako dítě chodila se školou.

Tentokrát jsem u něj našla maketu lunárního modulu Eagle, který před 50 lety dopravil první americké astronauty na Měsíc. Dokonce se dá vlézt i dovnitř, ale vstup je… řekněme hodně malý. Vůbec si neumím představit, jak se tam astronauti ve skafandrech prodrali.

Podzim ve Stromovce

Podzim ve Stromovce

Všude kolem mne vrcholil podzim, staré i nové stromy (ve Stromovce se po povodni hodně sázelo, protože ji spousta stromů nepřežila) byly křiklavě barevné a zrcadlily se v hladině nových a renovovaných rybníků.

Šlechtovka je téměř zrekonstruovaná (kdy ji otevřou, to bude ještě jiná píseň, mělo to být letos v létě), ale hlavně jsou hotové opravdu podařené úpravy plochy bývalého Velkého rybníka a okolí. Místodržitelský letohrádek je už taky jako nový (ten je bohužel nepřístupný, patří knihovně Národního muzea).

Šlechtovka se pomalu dokončuje

Šlechtovka se pomalu dokončuje

Vyšla jsem tunýlkem pod tratí (taky ho nedávno opravili) na most na Císařský ostrov a odtud k místům, kde byla Trojská lávka. Začátkem listopadu se už konečně po dvou letech začalo stavět. Prý to bude trvat rok. Myslím, že tímhle tempem bychom teď někdy kolaudovali Karlštejn.

Začíná se stavět nová lávka.

Začíná se stavět nová lávka.

Ještě jsem prošla k Trojskému zámku, který v jihozápadním slunci taky vypadal moc dobře, a jela malým autobuskem domů, protože sluníčko už se chystalo zapadat a pěšky potmě už by to tak úžasná procházka nebyla. 

Foto: Zana. Další fotky najdete tady na Rajčeti.

Zana Neviditelný pes