3.3.2021 | Svátek má Kamil


Diskuse k článku

PSI: Vousatý svět a já aneb Zase bez psích dětí

Když chovatelka míní, a psi a feny mění :-)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Lex 15.6.2020 17:42

Petro jsem ráda, že se ti podařilo toto povídání sepsat. Měla jsem tu čest a mohla jsem být dvakrát mezi touto štěněcí smečkou. Poprvé v jejich 5 týdnech i s MLP a podruhé, když jsme je jedno celé dopoledne fotily :-) . Je to nádherný, vyrovnaný vrh, líbil se mi od jejich narození, sledovala jsem je na FB. To povídání s Petřinou bezchybnou přípravou ke krytí, jak plán A tak i plán B (s odběrovým kalíškem) jsem si užila přímo od pramene a od srdce jsem se zasmála. Ano, to jsou ti praví pejskaři celým srdcem, máme stejnou krevní skupinu. A když mají i skvělé druhé polovičky, tak potom vyjde tak krásný vrh štěkátek, nebo u nás pohodová domácnost.

Maričko, je dobře, že jsi šla na Petřinu stránku, ta videa stojí za to. Pouštěli jsme si je s MLP pro radost.

Propadla jsem kníračům střeďákům před 40-ti lety, prožila jsem s nimi už většinu svého života a nelituji. Jsou to povahou skvělí psi, zpočátku se jim musí člověk víc věnovat s výchovou, ale potom má bezva parťáka. Také jsem si už mnohokrát ověřila, že co se knírač jednou v životě naučí, nikdy nezapomene. Nedávno se mne na prochajdě jedna paní zeptala a co ten pejsek umí, tak jsem ji vyjmenovala co asi tak. A Ajvi i k mému údivu, bez zaváhání udělala všechno, co jsem po ní chtěla a to už 5 let neslyšela cvičákovské povely. No, prostě knírač! VVV

Ano, chápu, že je to složitější s údržbou, ale já měla to štěstí, že mne Petra naučila, jak se dělá současný střih, tak si Ajvinku přizpůsobuji k našim činnostem a domácnosti. Uznávám, že na výstavu by to nebylo, ale tam my ani nesměřujeme.

M. Crossette 15.6.2020 20:01

Alex, mám dojem, že knírači jsou tady na Zv. nejvíce zastoupeni (pak asi strakáči). A jen díky článkům jejich majitelů jsem knírače "poznala" i já, osobně žádného neznám. Naštěstí existuje tolik psích ras, že si každý vybrat tu, která je jeho srdci nejbližší. :-). Trixie byla náš první pes a tenkrát jsme o tom, jaká je rasa neuvažovali. A ona svojí milou povahou dosáhla toho, že jsem propadli pitíkům V

P. Vrchotová 15.6.2020 20:28

Alex, bylo to moc prima, myslím, že jsme si to užili. Štěňata jsou sice pryč, ale doufám, že přijdeš i tak zase za námi :-)

E. Zvolánková 16.6.2020 7:11

A.Lex ty jsi můj člověk...vnímám to úplně stejně..Psa mít pro radost, údržbu si dělám taky vesměs sama a jednou za čas zajdeme k naší oblíbené paní kadeřnici na takové ty doúpravy, aby se mi Eda ještě víc líbil;-D. Na výstavy se nám taky nechce. Je fakt, že s knírem si člověk musí dát zkraje víc práce než s mnoha jinými plemeny, ale na druhou stranu je i dost plemen, na která bych si netroufla ani omylem. (např. ČSV či jakýkoli velký pastevec). Ale na kníra člověk musí mít náturu, ale když se to dobře sejde, je to pak super partnerství. Tolerantní lidský partner je ale taky nezbytností, jak říkáš. Ten můj je, ale knír není jeho krevní skupina, takže si dlouho zvykal, že prostě knír není NO, s nimiž vyrostl, a nemůže od něj čekat to, co od NO.

Obdivuji Petru i další chovatelky, které znám, a vím, že do svého plemene dávají celé srdce. Pak jsou z toho super štěňátka a hlavně zdravá a povahově superR^ Takoví chovatelé drží plemeni ten požadovaný standard i pověst a ještě větší obdiv mají za to, že to nevzdávají i přes všechny ty "rádobychovatele", kteří svými naschvály či pouhou nevědomostí pověst plemenům kazí...

M. Crossette 15.6.2020 16:12

Petro, četla jsem napjatě, no a take byla zvědavě, jestli budete muset přejít na "plán B"("s kalíškem"), nebo se povede původní "plán A" :-). Jsem ráda, že se povedlo nakrytí a navíc se obě strany dočkali překvapení. Majitelka psa, že se tak rychle a hladce povedlo (dokonce 2x) a u Hadley to překvapení, kolik štěňat nakonec bude mít. Průběh porodu jsi popsala také velice napínavě a ta radost, že všechna štěňata se narodila zdravá.

Fotky jsou úžasné, nejvíce se mi ale líbí ta poslední. Jak už se štěňata vybarvují, ale hlavně se ty jejich "kratáčky" kolem nosů jsou mě rozesmály ;-D. Takové chlupaté knoflíky. Asi jim fousy nejprve rostou stejnoměrně (hezky dokolečka), a až o dost později jim dorostou ty pravé fousy.

Koukla jsem se na Tvoje stránky a tam jsem se "zasekla" u vrhu K na videích!! Doporučuji se také podívat, pokud jste neviděli. Radost koukat, jak všichni prckové lítají na louce s maminou (nevím, kde o druhý "dozorce"), po takovém výletě museli všichni doma padnout.V Na té louce asi nebylo třeba strachovat se, že se mámě její dětičky rozutečou do dáli, měla je stále v patách. Ale také je vidět, že si Hadley dovádění se svojí drobotinou užívala :-) No a štěňata zápasící v košíku jsou take skvělá videjka. Nedivím se, že o takováhle opečovávaná štěňata je velký zájem!

P. Vrchotová 15.6.2020 20:20

Moc ráda psy natáčím na videa, jsou totiž neustále v pohybu a fotit je by byl nadlidský výkon. Na louce je ještě s námi Goši, ale ten nejdřív musel vše označkovat, pak se zapojil do hraní s mrňaty. Z tohoto menšího výletu jsme jeli domů, kde jsem vysadila Hadley a Gošiho a jela se štěňaty na veterinu, kde proběhlo očkování a čipování. Štěňata tuto návštěvu skoro celou prospala ;-D

Z. Lika 15.6.2020 15:51

Já se teda zeptám, neb mi to nedá - všechny psy jste brali na "akci" s sebou jako morální podporu? Nebo by mezitím zbořili barák? Asi nemůžou zůstat bez dozoru, když musel jet i manžel, rozumím tomu dobře?

M. Crossette 15.6.2020 16:16

Liko, Petra v článku píše "... Tak jsem honem naházela věci do auta, šupla psy do přepravek a vyjeli jsme směr Jižní Čechy". Tedy psy v mn.č. tak asi jeli všichni. Ale Petra jistě doplní :-)

Z. Lika 15.6.2020 17:34

Ano, právě to ve mně vzbudilo zvědavost :-)

M. Crossette 15.6.2020 19:48

Liko, dovolím si upozornění. Totiž pod názvem článku je uvedená "Petra K". Trochu mě to na moment zmátlo, že "Rumíčkova Petra" píše o fousiskách. Ale hned jsem věděla o koho jde. Tak jen kdyby to byl překlep aby to nemátlo :-).

Z. Lika 16.6.2020 11:35

Maričko, díky za důležité upozornění, to byl hodně nepříjemný překlep a už jsem ho opravila.

P. Vrchotová 15.6.2020 20:24

Já beru všechny psy vždy sebou, ať jedu kamkoliv. Máme kousek od Budějovic barák, takže jsme mohli v klidu přespat a na druhý den jsme jeli domů. Psi jsou zvyklí, že mě všude doprovází, a to jedu třeba na půl dne, kdy by klidně doma vydrželi. Mám je moc ráda V

Z. Lika 16.6.2020 11:37

No ano, Petro, jsou to členové rodiny V

D. Ruščáková 15.6.2020 13:59

Petro, to byl napínavý příběh! naštěstí s dobrým koncem:)) Sleduju víc chovatelek různých plemen a čím víc vím, tím radši jsem jen spokojený majitel :) je to spousta práce, která chce spoustu vědomostí, oddanosti a lásky (a od jisté doby i ruce přirostlé k mopu:)) Jsem nesmírně ráda, že se pořád najdou lidé, kteří umějí chovu psů dát to nejlepší :) mimochodem teď takhle z dálky sleduju maličké bloodhoundky :)

Tak ať se majitelé hlásí jen s dobrými zprávami! V

P. Vrchotová 15.6.2020 20:38

Je to spousta práce, máte pravdu, ale je to krásná práce. Vždy mě lákalo to tajemství chovu, to tajemství utváření plemene a tak se stále učím, vlastně už víc jak 35 let. Dá se říct, že Hadley je přesně to, čeho jsem chtěla dosáhnout a teď si jen tak "vylepšuji a hraji" A snad dělám radost dalším lidem, kterým se líbí moji psy. Vlastní chov má jeden velký bonus, utváříte si "svého psa" A to mě baví. Samozřejmě je nutné držet se standardu plemene, ale vždy jsou tam jisté "líbivé rozdíly"

D. Ruščáková 15.6.2020 22:22

To je krása. V

Proč neznám někoho, kdo by si takhle utvářel německé ovčáky s rovným hřbetem, zdravými klouby a dobrou povahou? :) Tedy... možná existují, ale nejsou vidět :-P

Přeju hodně štěstí i nadále !

E. Zvolánková 16.6.2020 7:22

Dášo, já jsem jednoho takového NO znala...manželova Rexe. Byl to pes dovezený z Ruska, z nějaké pracovní linie. Manželovi rodiče tenkrát měli za sousedy přistěhovalce z Ruska a paní si s sebou dovezla štěně. Jenomže to byla taková ta namyšlená bohatá panička, které nic nebylo dobré a štěně ji brzy omrzelo a chtěla se ho zbavit. Můj muž (tehdy ještě 18letý kluk) řekl, že by si ho vzal a bylo domluveno. Později se mu panička ještě snažila prodat papíry, ale on řekl, ať si je nechá, že je nepotřebuje;-D Pes už byl přepsán na něho, takže co...Rexe jsem poznala v jeho 6 letech. Nádherný vysoký pes, tmavě vlkošedý, s mohutnou hlavou a rovnou zádí jak prkno. Neskutečný mazel, poslušný na slovo, ale měl svou hrdost a aktivně myslel. Super hlídač, ale zároveň kámoš s každým, s kým byl kámoš páneček. Když nás tenkrát manžel seznámil, okamžitě jsme se navzájem do sebe zamilovali. Mohla jsem pak s Rexem jít kamkoli sama a poslouchal. Dožil se na ovčáka úctyhodných 16 let. Zemřel vlastně ten rok, co jsem čekala dceru. Strašně jsem to tenkrát obrečela. Dodnes mám jeho fotku doma na zdi.

Omlouvám se za sentimentální výlev....vzpomínky jsou krásné, ale někdy i bolí...

Z. Jenny 15.6.2020 12:24

Krásní štěníci, hlavně ať se mají dobře! V Fena v mateřském módu,tak na to taky vzpomínám u boxeřích matiček. Deny, ta byla první, se chodila schovávat za TV na kovových nožkách, čímž mínila, že když tam nesmí synáček (můj), tak tak nesmí ani ta dotěrná mimíska. :-)

A. Zemanová 15.6.2020 17:53

Jenny! To je tuze roztomilé!

E. Žampachová 15.6.2020 10:20

Je pozoruhodné, jak moc se různá plemena liší. U nás je odchov vrlká akce všech fen. Babičky aspoň nakukují, mladá se učí. Matka feny z rodiny nesežele. Ája, blahé paměti, odchovávala s Ginny její štěňata (jiná fena to už nedělala), všechny hlídalí, ale prověřené osoby (t.j. takové, kterým jsme dovolili vstoupit) tolerují. První týden nechtějí, aby na štěňata někdo cizí sahal, pak jim to začne být jedno. První týden si určují samy délku procházky, později už zvládnou celou. Ale žádnou jsem nemusela honit, aby se postarala. Kupodivu známé labradorka štěňata během porodu ignorovala, vše nechala na mě. Pak tedy o ně začala milostivě pečovat, ale panička byla první, štěňata až za ní. Fletky jsou velice dobré mámy, ale nesežerou návštěvy. Na druhé straně nemám moc šanci porod ovlivnit, když jde vše dobře, fena si vše zařídí, jen když je zaměstnaná, tak si mohu novorozeně půjčit, zvážit a označkovat.

Jo a tabulky... Ehm, v biologii je to jen velmi prientační.

E. Žampachová 15.6.2020 10:23

Omlouvám se za hromadu chyb, zvykám si na novou klávesnici, takže velká akce nesžere a hlídají

Z. Yga 15.6.2020 11:49

Ale tak náhodou je hezké, že vaši psi z ostatních neudělají neseželé ;-);-D

Z. Jenny 15.6.2020 12:19

Jasně, Tví čtenáři Ti rozumí. :-)V

Z. Jenny 15.6.2020 12:20

neseželé=dobré želé :-)

P. Vrchotová 15.6.2020 11:59

Knírači mi přijdou hodně majetničtí, ke všemu, ke svým štěňatům, k věcem, k majitelům, pozemku, atd. Je to jejich povaha. Někdy je musím dost krotit, hlavně v přivlastňování mé osoby, protože se dokáží porvat o místo u mých nohou :-)

E. Žampachová 15.6.2020 12:48

Právě, proto říkám, že neexistuje člověk, který může poradit komukoliv. Každý jsme víceméně specialista na své plemeno. Stejně neexistuje jeden výcvik, výcvikář na všechna plemena. Psi jsou tak rozdílní, že aby jim člověk porozuměl, musí mít už s pár jedinci zkušenost.

E. Zvolánková 15.6.2020 13:19

To mohu potvrdit. Eda se vždycky snaží nacpat mezi mě a někoho příchozího, s kým se srdečně vítám. Když ho umravňuju, nahlas remcá (neštěká, ale ty zvuky nejdou popsat, je strašně ukecanej), ale neublíží. Když třeba přijde prověřená návštěva a já jen z okna houknu "pojď dál, je otevřeno", tak se Eda normálně přivítá, nechá se pomazlit a nechá návštěvu v klidu projít do domu. Když jdu ale ven vítat já, tak najednou dělá, že strašně hlídá a nejradši by mě nenechal ani se přivítat, jak se cpe mezi nás. On má pocit, že má výhradní právo na kontakt se mnou.Výjimku má jen páník a malá paňka. U ostatních členů rodiny na to jde vyčůraně, tam mě vždycky předběhne a dělá "psí oči", takže příbuzenstvo nakonec vždycky drbe psa;-D;-D;-D

T. Zana 15.6.2020 9:28

Krásně jsem si při pondělku početla. A štěňata na fotkách jsou k zulíbání :-).

Ale byly to nervy, ještě karanténa k tomu... ale dopadlo to dobře a to je hlavní. Tak ať se mrňatům v nových domovech dobře daří!

T. Zana 15.6.2020 9:31

Ještě přidám fotky z procházky na Hradě. Zainvestovala jsem do vstupenky, ale neřekli mi, že si k tomu mám vzít i audioprůvodce - oni tam nemají žádné popisky! Ledacos si pamatuju z mládí, kdy jsem tam pár měsíců prováděla, ale jaksi už to je dost dlouho :-P . Pokud byste někdo měli chuť se na Hradě projít v klidu, doporučuju teď, ale určitě si zaplaťte obojí!

https://1234zana.rajce.idnes.cz/Vstupenka_na_Hrad_9.6.2020#

Z. Yga 15.6.2020 12:58

Na Hradě a ve Zlaté uličce bez lidí - super fotky, to se mi opravdu líbí!

Já mám opět fotky z jarní přírody - ke konci tam mám moc hezké broučky ;-D;-D https://yga.rajce.idnes.cz/2020_Cerven_5/