28.5.2022 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

ČLOVĚČINY: Hrajete rummikub?

Já hru miluji, už v dětství jsme ji hráli s kartami jako „autobus“, takže ji za ty roky už hraju dobře :-)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 11.3.2020 19:29

Jenny, žolíky a canasta byly naše dvě chatové hry, které jsme na chatě hráli za deštivého počasí nebo večer pod petrolejovou lampou v naší chatě. Hlavně žolíky jsme vydrželi hrát hodiny :)

Doufám, že tvojí "polámané" kamarádce obě nohy dokonale srostly bez následků a jsou zcela zdravé.

M. Crossette 11.3.2020 18:26

Šarko, v tom máš svatou pravdu a výhoda při mém solo hraní je ta, že právě tyhle nervy odpadnou :)

M. Crossette 11.3.2020 18:25

Liko a YGo, gratuluji, jestli jste dokázaly najít, jak jsem si poradila s kostičkami a "vyhrále jsem".

Ano Yago, můj manžel má spoustu cností, ale u stolních her nerad prohrává a brzy ho přestanou bavil. Abych mu ale příliš nekřivdila, pravé scrable hraje rád a dobře. Bývá to naše hra v deštivém počasi "po odpolední kávě" - když už tedy spolu sedíme u stolu. A docela rád hraje i českou halmu. Nejprve ji hrál, aby mi tedy udělal radost, ale časem se opravdu zlepšil a umí i vyhrávat. Halma byla a je v mé rodině velice oblíbená, hlavně moje maminka ji milovala. Když jsme jí chtěli udělat radost nabídli jsme zahrát si. Já tady mám českou, kde deska hry už byla pro maminčiny špatné oči a nejisté prsty moc malá. Tak jsem jí podle koupené předlohy udělala o dost větší na tvrdou čtvrtku a tu jsem "vlepila" mezi dvě desky plexiskla. Udělala jsem rovnou dvě, jedna tu byla pro maminčiny návštěvy, druhou si odvezla do Prahy a hrála s bratrem. S manželem jsme si tu větší oblíbili a při hraní používáme. Později jsem ji udělala i pro švagrovou ( když i jí jsem halmu naučila ) a ona ji chtěla hrát na FL s kamarádkami. Bohužel na halmu jsou potřeba alespoň dva hráči.

M. Crossette 11.3.2020 18:16

Až teď pozdě se dostávám k počítači, takže děkuji za komentáře. Možná u vás ještě tahle hra není takový hit, jako tady. Ale jak některé píšete, tuhle hru znáte, jen (jako já) pod názvem "autobus". Nám ji přivezla asi před 5 roky kamarádka (také žijící na FL) s tím, jaký je to tam hit a že nás ji naučí. Jen jak začala popisovat pravidla, došlo mi, že je to právě ten autobus, jen se místo karet, hraje s kostičkami. V obou případech se sady kostiček (karet) dělí, přeskupují a nastavují tak aby se hráč co nejdříve zbavil těch "v ruce". ALE děje se tak jen podélně, tedy v řadách. Zato tenhle nový způsob (s kterým mě seznámila švagrová) dává možnost se sadami pracovat nejen podélně, ale i svisle (tedy trochu jako u scrabble, u kterého se ale nesmí "dělit"). Tím se hra rummikub stává mnohem rychlejší a podle mne zábavnější, možností jak se koštiček zbavit rychleji je mnohem víc. Jak jsem se dívala na net, není tahle hra u vás zatím tak snadno dostupná a pokud ano, není právě levná (no tady stojí kolem $20). Ale jako u "autobusu" i tuhle hru si může člověk hrát sám, nebo v dalšími hráči. Ale kdo máte rádi stolní hry, moc bych se divila, kdybyste si ji postupně neoblíbili stejně jako já. A protože ve hře nejde o počty jako takové, stačí umět počítat od 1 do 13, mohou ji snadno hrát i děti

Na netu jsem o ní v češtině našla tohle :

https://tinyurl.com/wx6ch4n

Z. Jenny 11.3.2020 13:50

Maričko, díky za připomenutí této hry. Znala jsem ji jako autobus, s kartami, ale už dávno nehraji.I když se synem jsme stolní hry hojně využívali.S máti jsme hodně provozovali pasiáns. Žolíky a kanastu jsme nejvíc užily, když si kamarádka zlomila obě nohy (vzal ji autobus,když ji předjížděl),a to jsme ve třech hrály všechno do úmoru. :-) Teď, v době různých karantén přijdou hry k duhu! U pecka se nedá sedět furt.:-)

Š. Matyášová 11.3.2020 13:30

u týhle hry je nejhorší,když si v duchu představíte,jak a kam a za co a ten před Vámi udělá něco,co nečekáte a všechno je jinak...ve dvou to tak zábavný není,ale u 6 hráčů je to masochismus :-D

Z. Yga 11.3.2020 13:03

Zrovna jsem chtěla napsat, že jsem fotky prostudovala a snad taky našla!

Z. Lika 11.3.2020 12:49

Všelijaké deskové hry jsem nečekaně poznala na lodi - jedna členka posádky je vždy brala, jelikož je hrála s vnoučaty a přišla jim velice na chuť. Je to totiž společenštější záležitost, než kdyby si každý vzal knížku. A je zajímavé, že jsme se dokázali pohádat i u těchto her, byli jsme jak malí :-) Maričko, díky za připomenutí. A umístění posledních tří kostiček jsem našla!

T. Zana 11.3.2020 10:22

Taky se hlásím k těm, co nevědí, která bije. Se synkem jsme hrávali pexeso a business (ten jsem musela vyrobit, protoze verze z mého dětství nepřežila) a nějaké základní karty (prší a tak), na kanastu, žolíky apod. nebyli lidi :-)

Z. Yga 11.3.2020 9:27

Přiznám se, že tuto hru neznám. Svého času, když jsme ještě pobývali pod rodičovskou střechou, jsme se různých stolních her nahráli až až. Časem došlo i na mariáš, ovšem do jeho tajů jsem až tak moc nepronikla. A po odstěhování jsme ve hrách pokračovali s Terezkou. Teď si sem tam zahrajeme žolíky - buď na dovolené s nejstarší sestrou nebo když přijede Terka.

Jinak jsem si říkala - aha, článek od Maričky. Ale pak jsem byla trošku zviklána, když jsem si přečetla větu o tom, že manžel stolní hry nehraje, neb nerad prohrává! Mariččin manžel? Vždyť ten snad takovou vlastnost nemůže mít (:o)))!

E. Zvolánková 11.3.2020 7:48

Krásný den všem,

mám mezery ve vzdělání, ale tuhle hru jsem neznala a přiznám se, že jakkoli scrabble miluju a jsem v tom, myslím, dost dobrá, tak na tuhle bych neměla hlavu.

Jinak ale kanastu, žolíky i autobus jsme se něco nahráli s babi a dědou a moje dcera už autobus taky jede...karty jsme s ní začali na "prší", postupně přešli na ty "žolíkové" a už se chtěla od manžela učit mariáš a poker...Ten ale teda já neumím, ale hrozně mě baví poker, jenomže vždycky prohrávám, protože neumím "poker face" :-)))

Z. Xerxová 11.3.2020 6:47

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o)

Autobus se u nás hrával jako "kříženec" žolíků a kanasty. S "klasickými" kartami.

Na autobus ještě nedošlo - ale oba Trpajzlíci už velmi dobře (včetně strategie) dávají kanastu. Takže hurááá - pryč je doba pexesa (namám na ně ani náhodou) a prší (už nuda)

Š. Matyášová 11.3.2020 6:30

Jééé, to znám...říkáme tomu Kradená ..naučila nás ji kdysi dávno Lentilka, hrajeme to s žolikovejma kartama....